Syedra Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkmayı Bekliyor

Syedra Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkmayı Bekliyor

Syedra Antik Kenti dönemindeki ismiyle Syedreon Roma İmparatorluğu döneminde şehir adına basılan sikkelerdeki kendisini göstermiş. Antalya şehir merkezine bir hayli uzak olmasına karşın Alanya – Gazipaşa yolu üzerinde 20 km mesafede yer alan kente Seki Köyü bugünkü Seki Mahallesi ev sahipliği yapıyor.

Kenti saran surların nedeni koruma amaçlı yapılmış. İki sütunlu büyük cadde ile bunlara inen merdivenler kenti birbirine bağlarken şehrinde planını oluşturmuş. Şehrin en güzel yapıları girişleri. Bu çerçevede halen ayakta ihtişamı ile duran kapı şehrin batısında bulunuyor. Yerleşim yerlerinin en önemli ihtiyacı su. Bu anlamda Syedra’da su ihtiyacının karşılanması amacıyla kentin güneybatısında bulunan Sarnıç Mağarasından doğal kaynaklarla beslenen ve havuzlar oluşturulan küçük sarnıçlar kullanılmıştır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Syedra Antik Kentine Nasıl Gidilir?

AntalyaAlanya arası mesafe yaklaşık 128 kilometre ve iki saat süren seyahat sonrası varılabilecek bir yer. Buraya da yaklaşık 20 km mesafesi bulunuyor. Alanya’dan Mersin istikametine giden kişiler burayı yol üzeri olduğu için rahatlıkla gezebilir.

Sarnıç Mağarası Dini Amaçlı Kullanılmış

Sarnıç Mağarası şehrin su ihtiyacında etkili olurken dinsel amaçlı olarak vaftiz mağarası olarak biliniyor. Bu mağaranın duvarlarının da Erken Hristiyanlık Dönemi sürecinde yapılan fresklerle süslenmiş. Antalya bölgesi için mağaralar önemli yerler.

syedra antik kenti

Antik kentlerin en önemli yapılarından birisi de hamamlar. Buraya da doğal olarak bir hamam yapılmış.

Syedra Antik Kenti Hamamı

Antik kentlerin en önemli yapılarından birisi de hamamlar. Buraya da doğal olarak bir hamam yapılmış. Yıllara dayanamayan hamamın şu an kalıntıları bulunuyor. Daha çok yerde bulunan mozaik kalıntısı gözlere çarpıyor. Şehrin dikkat çeken yönlerinden birisi de bu kentin kurulmadan önce alt yapısının hazırlanması. Hamamda bu anlamda sarnıçlar arasında bağlantılı kanallar ile alt yapısı ile dikkat çekiyor.

Yarışlara Ev Sahipliği Yapmış Syedra Antik Kenti

Syedra antik kenti geçmişte büyük yarışlara ev sahipliği yapmış. Burada yapılan yarışlar sonrası şehrin önemli noktalarına yazıtlı heykeller yerleştirmişler. Bu heykellerdeki yazıtlarda atletizm, güreş gibi yarışmalarda boy gösteren yarışmacı ve maddi destek verenler hakkında bilgiler yazılmış.

Syedra Antik Kenti Ücretli mi?

Antik kentin belli başlı kalıntıları arasında tiyatro, bazilika, Kilise, tapınak, dükkan gibi eserler bulunuyor. Kentin kazı çalışmalarında 2020 yılı itibariyle önemli bulgular edinilmiş. Ancak burada yeteri kadar çalışma yapıldığındın bahsetmek zor. Bu sebeple de Helenistik dönem başta olmak üzere Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu uygarlığının izlerini taşıyan Kilikya bölgesinin önemli yerleşim yeri Syedra kentini ücretsiz gezebiliyorsunuz. Selçuklu döneminden kalan seramik parçaları Türk motiflerini taşıyor. Müze kart sahipleri zaten ücretsiz girebiliyor.

syedra antik kenti

Syedra Antik Kenti güncel ücretsiz olarak görülebiliyor

Şehrin En Önemli Yapısı Sütunlu Caddesi

Kent kazısı 1994 yılında başlamış ve buranın en önemli yapısı olan sütunlu cadde 1999 yılına kadar çıkarılmış. Denizden itibaren aniden yaklaşık 400 metre yüksekliğe varılan kentin dokusu Antalya’da bulunan diğer antik kentler gibi aynı yapıya sahip değil. Cadde üzerinde granit sütunlar bulunuyor. Bu sütunların üzerinin çatıyla kapatıldığı ve arka kısımlarına da dükkanlar yapıldığı kazı ekiplerinde çalışanlarca belirtiliyor.

Syedra Antik Kenti cadde üzerindeki dükkanlarda zeytinyağı ve şarap üretimi yapıldığı, seramik atölyelerinde amphora denilen çift kulplu kaplar yapıldığı da bilinenler arasında.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.