Tarihi Elmalı Evleri

Tarihi Elmalı Evleri

Likya Medeniyetinin kuzeyinde Muğla iline komşu konumunda olan Elmalı bir çok medeniyeti yaşamış bir şehir. Bu sebeple farklı kültürlerin ve medeniyetlerin yaşam koşulları da yaşadıkları evlere ve konaklara yansımış. Tarihi Elmalı Evleri de bunların en büyük örneklerinden birisi.

Tarihi Elmalı Evlerinin Özellikleri

Elmalı gerek sosyal gerek kültürel açıdan zenginliğiyle dikkat çeken ilçelerimizdendir. Bölgenin en çok ziyaretçi çektiği yeri ise Elmalı Tarihi Evleri’dir. Bu kültürel miras Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlıdır. Genel itibariyle Elmalı’dan bahsedecek olursak geçmişi Likyalılardan Selçuklu ve Osmanlı devletine kadar dayanmaktadır. Hemen yanı başında ki Elmalı Dağı eteklerine kurulmuş naif ve manzarası bir  o kadar şık bir ilçedir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

 İlçenin popülaritesi Tarihi Elmalı Evleri’ne ev sahipliği yapması dolayısıyla bir hayli yüksektir. Bölge yakın geçmişe kadar yerleşim yeri olarak kullanılmış, günümüzde ise yerleşim amaçlı değil, tarihi zenginliği açısından, korunması için kültürel mirasa katkıda bulunmaktadır. Bölge il merkezine uzaktır. Bunun sonucunda ziyaret eden turistler doğayla ve bölgenin tarih kokan unsurlarıyla baş başa kalabilmektedirler.

tarihi elmalı evleri

Tarihi Elmalı Evleri Nerede Nasıl Gezilir?

Tarihi Elmalı Evleri her yıl bölge halkını memnun edecek derecede yerli veya yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumun oluşmasında bölgenin, ülkemizin gözde tatil yerlerine ev sahipliği yapan Antalya ilinde bulunması avantaj sayılabilir. Bu mirasa tanık olmak için gelen ziyaretçiler, memnuniyetle ayrılmaktadır. En çok da yöre halkının misafirperverliği bu memnuniyete sebep olmaktadır.

Ziyaretçiler bölgede pek çok faaliyette bulunduklarını ve eğlenerek, Elmalı Tarihi Evleri hakkında bilgi edindiklerini ileri sürmektedirler. Bu faaliyetlere göz gezdirecek olursak müze şeklinde hazırlanmış evler, Osmanlı’dan kalan mirasın dikkati çekmesi ve merak edilmesi sebebiyle bilgi alınan seminerler, Rehber eşliğinde ilçe gezileri ve bunun gibi nice tarih kokan faaliyetlerde bulunmak mümkündür.

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’ya Nasıl Gidilir?

Elmalı Tarihi Evleri

Elmalı ilçesi Antalya’ il sınırları içerisindedir. İlçe, kent merkezinin batısında kalmaktadır. Toros Dağları’nın arasında yer alan bir plato üzerine kuruludur. Antalya Elmalı arası en kısa yoldan 122 KM’dir. Bölge Toros Dağları’nın eteklerinde konumlanmış olması sebebiyle ulaşım konusunda kısıtlı erişime sahiptir diyebiliriz.

Havayolu aracılığıyla Türkiye’nin neredeyse her yerinden ulaşmak mümkündür. Bölgenin kendine has havalimanı yoktur fakat Antalya Havalimanı aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Antalya havalimanı Elmalı arası 130 KM’dir. Havalimanından belediye otobüsleri, taksiler gibi pek çok araç seçeneğiyle Elmalı’ya ulaşılabilir. Bölge istanbul’a 728, Ankara’ya 577, İzmir’e 418 KM uzaklıktadır.

Mimari ve tarihi dokusu ile görülmesi gereken en önemli merkezlerden bir yer olan Elmalı sizlere büyük mutluluk verecek gizemlere sahip. Burada görmeniz gereken önemli yerler var. Bunlardan birisi de Tarihi Elmalı Evleri.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.