1. Anasayfa
  2. Antalya

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti
Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları - Termessos Milli Parkı
0

Antalya merkezinin en yüksek tarihi kenti konumundaki Termessos Antik Kenti sık ormanlık alanda yer alırken Antalya’nın eşsiz güzelliklerinin manzarasına sahip. Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde yer alır.

Termessos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir?

Termessos Antik Kenti Antalya Korkuteli karayolunun 24 ncü kilometresinde yer almaktadır. Ana yol üzerinden sola döndükten sonra antik kent girişi sonrası piknik mesire alanları sizleri karşılar. Burada piknik yapmak isteyenler önce yemeğini yer, çayını içer ve sonrasında da yürüyüşe çıkarlar. Belli bir noktaya kadar aracınızla gidebilirsiniz. Ancak sonrasında yürümek zorundasınız. Çünkü Termessos kentinde araç yolu bulunmamaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kente toplu ulaşım araçları ile gidilemiyor. Ancak Korkuteli minibüsleri ile gidilmesi halinde kent giriş yolunda inilerek yürüyerek gezilebilir. Ancak dönüş için toplu ulaşım bulmanız zor olabilir. Bu sebeple kendi aracınızla gitmeniz doğru olabilir. Buraya düzenlenen bisiklet ve motosiklet turları da bulunuyor. Topluluk halinde yapılan geziler ile buraya yapılan ziyaretler söz konusudur.

Termessos Antik Kenti Açılış Kapanış Saatleri

Termessos Antik kenti Güllük Milli Parkında, Güllük dağında bulunuyor. Burasının açılış saati 08:00 kapanış saati ise 17:00 dir. Antik kent gişesi ise 16:30 da kapanmaktadır. Kent her gün açık. Buraya girişlerde ödeyeceğiniz ücret 12,5 TL. Ancak müze kartınız bulunuyorsa bu aşamada ücret ödemesi yapmıyorsunuz.

Termessos Antik Kenti

Kente araçla ulaşım olmaması nedeniyle bir çok kişi ziyaret etmemektedir. Bu anlamda atılan adımlar buranın daha çok duyulması ve gezilmesi anlamına gelecektir. Antalya’nın neredeyse balkonu konumunda olan kentten Konyaaltı ilçesi başta olmak üzere denizle birlikte bir çok kesim görünmektedir. Bu sebeple kentin en üst kısmında Orman Müdürlüğünce yangın gözetleme kulesi kurulmuştur. Burada 7-24 nöbet tutulur ve Antalya’daki ormanlara hakim olduğu için muhtemel yangınlara karşı gözetlemeler yapılmaktadır.

Termessos Antik Kentinin Yüksekliği

Turizm açısından önem taşıyan Antalya’nın merkez ilçesi Döşemealtı’nda bulunan Termessos Antik Kenti deniz seviyesinden yaklaşık 1665 metre yükseklikte Güllük Dağı eteklerindedir. Kentin bulunduğu bölge sık çam ağaçları ve maki gibi bitki alanları ile kaplıdır. Kentin su ihtiyacının karşılanabilmesi içinde sarnıçlar kullanıldığı görülmektedir. Bazı sarnıçlar halen ayaktadır.

termessos antik kentinden panoramik bakış

İskender’in Fethedemediği Kent Termessos

Kentin hikayesinde İskender’in burayı kuşattığı ancak güçlü savunma ile karşılaştığı için kuşatmadan vazgeçerek gittiği yer alır. Bunun yanında İskender döneminde ün yapan komutanlardan olan Alcetas’ın mezarının da burada yer aldığı, kentin bazı yerlerinde yapılan savaşlar ile bu savaşların sahnelerinin betimlendiği bir lahitte kentin önemli eserleri arasındadır.

Antalya’dan hareket eden herkes Korkuteli ilçesine giderken Termessos Antik Kenti kalıntılarını da görür. Güllük milli parkından başlayan surların belli kısımları halen ayaktadır. Burada bulunan altın sikkeler kentin bağımsız olduğunun da göstergesi. Yüksek yerde olması, ormanlarla kaplı olması nedeniyle bir çok deprem ve afet görmesine kaşın günümüze kadar iyi korunmuş antik kentler arasındadır. Burada yapılan kazılarda çıkan bazı eserler Antalya müzesinde sergilenmektedir. Bunlar arasında sahibinin köpeği için yaptırdığı Köpek Lahdi de bulunuyor.

Termessos Antik Kenti eserleri arasında en iyi ve sağlam kalarak günümüze kadar gelen tiyatro olarak gösterilebilir. Afetler neticesinde belli bir yeri yıkılmasına karşın halen ayaktadır. Antalya’da faaliyet gösteren bir çok işletmeye de isim olan kent özellikle Döşemealtı için önem taşıyor.

Termessos Antik Kenti

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *