Termessos Antik Kenti Güllük Dağı Milli Parkı

Termessos Antik Kenti Güllük Dağı Milli Parkı

Antalya şehir merkezinde muhteşem bir doğal ortamda yürüyüş yapabileceğiniz uzak tarihe şahitlik yapabileceğiniz bir adres Termessos Antik Kenti Güllük Dağı Milli Parkı olmaktadır. Öyle ki Antalya’nın terası vazifesini gören bir yerdedir. Konyaaltı, deniz özellikle buradan çok daha farklı bir imaj vermektedir.

Antalya’lıların nefes alacağı ve piknik yapabileceği mesire alanına sahip Güllük Dağı aynı zamanda Termessos Antik Kenti ve çevresine ev sahipliği yapmaktadır. Zorlu bir etap ile buraya çıkış yapıldığı gibi özellikle antik tiyatro burayı ziyaret edenlerin dinlenme yeri olmaktadır. Etrafı tamamen açık olan bir yere konumlandırılan tiyatro akustik ses açısından bölgenin en iyi yerine inşa edilmiş. Bu anlamda özellikle hafta sonu günübirlik gezi ile gidebileceğiniz yer ayrıca turistlerin kafile olarak durak noktalarından biridir.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir?

Antalya şehrinin merkez ilçesi Döşemealtı sınırlarında yer alan Termessos Antik Kenti Güllük Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Antalya şehir merkezinde kalan otogara yaklaşık 20 km mesafede yer alır. Korkuteli yolu üzerinde sola dönüş ile aracınızla yaklaşık 10 dakikalık bir tırmanış ile ulaşılan yere bu aşamadan sonra yürüyüş ile çıkılabilmektedir. Özellikle günübirlik gezi için tercih edilen Termessos Antik Kenti Nerede nasıl gidilir sorularına en güzel yanıt GPS ile verilmektedir. Burada konumunuz üzerinden anlım mesafe ve zaman gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Termessos Antik Kenti

Gezi Noktalarımızdan Termessos bölgedeki bir çok kurum ve kuruluşa ismini bahşetmiş bir antik kent olma özelliği taşımaktadır. Buraya manzara için gelenler mutlaka yukarıdaki yangın gözetleme kulesine kadar çıkmalıdır. Zira tüm Antalya ayaklarınızın ucuna burada serilmektedir. Muhteşem bir manzara, bol oksijen ve sağlık için Termessos Antik Kentini ziyaret etmenizi öneriyorum. (Turan AY)

Termessos Antik Kenti

Fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelen Termessos Antik Kenti günün belli zamanlarında güneşin konumuna göre çok güzel efektler veren yerlere sahiptir.

Termessos Antik Kentine ulaşım için kendi aracınız yada taksi kiralama ile mümkündür. Buraya toplu ulaşım araçları gitmemektedir. Korkuteli ana yoluna kadar gidebilseniz dahi buradan yukarıya çıkabileceğiniz araç bulmanız mümkün değildir. Bu sebeple gezi rotanızı hazırlarken ulaşıma önem verilmesi gerekir.

Termesso Antik Kenti

Aradan geçen binlerce yıla bir çok afet ve depreme karşı kendisini korumaya çalışan Termessos Antik Kenti bakıma muhtaç durumdadır.

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti 2022 yılında kişi başı güncel olarak 20 TL alınan ücretler her yıl Ocak ay’ı itibariyle değişmektedir. Bu anlamda yıllık olarak Müze Kart almak bu tür yerleri ücretsiz gezebilmek için önemli olmaktadır. Müze Kart Ücreti 2022 yılında 60 TL olarak verilirken öğrenciler için bu ücret 30 TL olmaktadır. Yani % 50 daha düşük ücret ödemesi yapılmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Döneminde muhteşem caddelere sahip Termessos Antik Şehrinin günümüzde kalıntıları bulunmaktadır.

Kent çevresinde yiyecek ve içecek satışı bulunmamaktadır. Bu sebeple buraya çıkışınızda mutlaka suyunuzu ve enerjinizi toparlayacak atıştırmalıklarınızı yanınıza almanız gerekir. Ayrıca burada tuvalet bulunmamaktadır. Ancak Milli Park girişinde piknik alanında küçük bir büfe işletmesi bulunmaktadır. Bununla birlikte su ve tuvalet ihtiyacınızı burada karşılayabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti

Antik kentin mezarları ve lahitlerindeki bezemeleri meşhurdur. Ancak günümüzde görmeniz çok mümkün değildir. Ancak Antalya Müzesinde sergilenen özellikle Köpek Lahdi görülmesi gereken bir eserdir.

Termessos Antik Kenti

Antik kentlerin tanıtım yüzü Antik tiyatrolardır. Bu anlamda bölgenin en güzel yerine akustik olarak konumlanan Termessos Antik Tiyatrosu buraya gelenlerin ayrıca dinlence yeri olmaktadır.

Termessos Antik Kenti

Daha çok yabancı turistlerin rağbet gösterdiği Termessos Antik Tiyatrosu renkli simalara ve fotoğraf çekimlerine tanık olabileceğiniz yerlerdendir.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Şehrini ziyaretinizde anı fotoğrafı çekinenlerden oluyorsunuz.

Termessos Antik Kenti

Özellikle yabancı turistlerin bir daha gelemeyebileceği yerlerden olan Termessos Antik Kenti hüzünlü bir bakışı beraberinde getirmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.