Üçağız Köyü (Üçağız Mahallesi) Kekova – Kaleköy -Theimussa

Üçağız Köyü (Üçağız Mahallesi) Kekova – Kaleköy -Theimussa

Ülke sınırlarını aşarak bir dünya markası haline gelen Üçağız Köyü Antalya’nın Demre ilçesinde bulunuyor. Günümüzde ise Üçağız Mahallesi olarak değişti. Öylesine güzel bir ortama sahip ki Türkiye’deki ünlüler ile iş adamlarının bir çoğunun bu köyde evinin olduğunu söylemek mümkün. Üçağız köyü iki mahalleden oluşuyor. Birisi Kaleköy diğeri de Üçağız. Kaleköy’e araçla gitmeniz mümkün değil. Ancak Üçağız’dan hareketle belli bir noktasına kadar gidebiliyorsunuz.

Üçağız Köyüne (Mahallesine) Nasıl Gidilir?

Üçağız’a karayolu ile gidebiliyorsunuz. Buraya Kaş’ın 36 km, Demre’nin 33 km mesafesi vardır. Kaş’tan Demre istikametine gidenler buraya uğrayarak gidebilir. Ancak daha çok yukarıdaki yol kullanıldığı için burayı görmeden geçersiniz. Kaş’tan ve Demre’den buraya şehir içi otobüs bulamazsanız. Antalya’ya mesafesi 140 km olan Demre’den araç kiralayarak gitme imkanınız da olur. Burada motosiklet kiralayarak gezen bazı kimselerde bulunuyor.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Üçağız Köyünün Yapılanması

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Üçağız köyünün hemen hemen her yeri sit alanı ilan edilmiş. Bu nedenle yapılaşma yasak. Buna rağmen çok eski yapıların halen kullanılması ve buraların otel, motel ve pansiyon olarak kiralanmasından bahsetmek doğru olacaktır. Üçağız köyüne girişte aracınızı park edecek bir tane otopark bulunur. Buradan yürüyüş mesafesi ile köyün her yerini gezebilmeniz de mümkün. Buraya 2009 yılında yapılan yüzer iskele ile çehresi önemli derecede değişti. Dönemin Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in attığı adımlar ve yine dönemin Kültür ve turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bu değişimde önemi de büyük.

Üçağız Demre’ye Bağlı Mahalle Oldu.

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Deniz kenarına neredeyse denizin içinde bulunan köy antik dönemden bugüne kadar gelmiş. Antik dönemdeki ismi Theimussa olan köy Likya Birliğinin bir kenti konumunda. Bir çok kaynak buranın Kaş’a bağlı olduğunu yazar. Ancak durum böyle değildir. Üçağız Köyü Demre ilçesine bağlı bir köydür.

Üçağız Theimussa antik döneminden bugüne bir çok afet ve deprem yaşamış. Bu nedenle depremde şehir sular altında kalmış. Bu deprem sonrası da Kaleköy ile Üçağız mahallesinin birbirinden ayrıldığı belirtiliyor. Kaleköy aynı zamanda Kekova olarak geçiyor. Üçağız Kekova ve Kaleköy Simena gibi isimleri ile karşılaşabilirsiniz.

Üçağız Mahallesi bünyesinde bir çok tarihi antik kentler bulunuyor. Bunların başlıcaları;

 • Simena Antik kenti
 • Theimussa Antik Kenti
 • Aparlai

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar antik kenti ve tarihi eseri bir arada bulunduran bir köye rastlamanız mümkün değildir. Çok ziyaret almaması buraya yolun olmaması nedeniyle denizi ve koyları tertemiz kalmıştır. Güzelliği ile ün yapmıştır. Buraya dünyanın her bir bölgesinden gelen tekneler ve yatlar gelir ve koylarda uzun süreler konaklar. Buradayken baktığınız yerde bir Amerikalı, Avusturalyalı, Japon ya da Kanadalı görmeniz mümkündür.

Üçağız Köyünde Konaklama

Üçağız Köyünün ekonomisi turizm ve balıkçılık ile yapılıyor. Otel Motel ve pansiyon gibi konaklamanın yanında tekne turları ile kazanç sağlanır. Kıyı şeridi boyunca restoran ve kafeler bulunur. Buralarda taze balık yemenin tadı bir başkadır. Tekneyle gelindiğinden dolayı bazı sandallarda meyve ve dondurma satışları da yapılıyor. Yani yüzen pazarlar ayağınıza kadar geliyor. Burada en rahat konaklama yapacağınız yer Kaleköy mevkiinde Ankh Pansiyon. Burayı çalıştıran aileyle yakından tanışma imkanlarımız olmuştu. Çok temiz ve en geniş pansiyonlardan birisi. Üçağız köyünden buraya müşterilerini tekneyle getirip götürüyorlar. Burası için çok önemli bir husus ulaşım. Restoranlarındaki yemekler leziz. Hepsinden öte dondurmaları vazgeçilemez ve unutulamaz tatlardan.

Tavşan Adası ve Hikayesi

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Adalar arasında kalmasından dolayı denizden, fırtınadan büyük bir korunaklı yerde kurulu köy’ün karşısındaki adaya Tavşan adası denilmektedir. Buraya tavşan adası isminin konulmasının nedeni burada çoğalmaları için konulan 1000 kadar tavşan nedeniyle verilmiştir. Ancak bu adada bulunan yılanlar yüzünden günümüzde hiç tavşan yoktur.

Üçağız, Kekova, Kaleköy, Simena Antik Kenti, burada bulunan dünyaca ünlü tersane koyu gibi yerlere Demre ve Kaş’tan kalkan tekne turları ile günübirlik gezi yapmanız mümkün. Ayrıca ünlü yürüyüş yolu haline gelen Likya yolu buradan geçmektedir. Bu nedenle de yürüyüş severler için uğranılması gereken bir rotadadır.

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Üçağız Köyünde Nereler Gezilmelidir?

Buraya gelen kişiler huzur ve sessiz bir tatil yapabilir. Bir çok pansiyonun odası denize atlama mesafesindedir. Burada temiz denize girmek, güneşinde uzanmak sizleri bir sonraki tatilinize kadar zinde tutar. Yürüyüş ile gezmeniz mümkün. Ancak tekneyle gezmek zorunda kalacağınız onlarca yeri vardır.

 1. Theimussa Antik Kenti
 2. Kaleköy Simena
 3. Kekova Adası
 4. Aperlai
 5. Korsan Mağarası
 6. Su sporları yapılıyor
 7. Kano gezintisi
 8. Tersane Koyu
 9. Hamidiye koyu

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Hamidiye Koyu

Tabi ki ismini Osmanlı Donanmasındaki Hamidiye zırhlısından almıştır. 1. Dünya savaşında boy gösteren Hamidiye Zırhlısı Ege ve Akdeniz’de önemli başarılar elde etmiştir. Atatürk döneminde denizde faaliyet gösteren ilk kruvazör unvanına sahiptir. Ancak savaş sırasında kazanlarını temizlemek ve savaşa hazır hale gelmek için şimdilerde Hamidiye Koyu denilen bölgede iki gün demirlemiştir. Bu sebeple bu koya adı verilmiştir.

Üçağız Korsan Mağarası

Üçağız köyü Kekova Kaleköy

Korsan Mağarası

Tekneyle gidilebilen bir yerdir. Korsanlara ait büyük teknelerin buraya girerek saklandığı biliniyor. Teknelerini buraya demirleyen korsanlar ileriki yerden de karaya çıkarlarmış. Bu sebeple arandıklarında da görünmezlermiş. Bu sebeple buraya korsan mağarası denilmiştir.

Makalelerin birisinde tesadüfen Üçağız Köyüne sakın gitmeyin ibaresi vardı. Çok ilgimi çekti açıkçası. Demre ilçesinde kaldığım 3 yılın sonunda neden böyle bir cümle kurulduğunu da merak etmemek elde değil tabiki. Yazan arkadaşın bu cümleyi kurmasındaki sebep ise Üçağız’ın çok güzel olduğu ve bunu herkesin bilmesini istememesi olmuş. Makaleyi kaleme alan Umur Dilek bu arada onu da söylemeden geçmeyelim.

Yazmakla bitiremeyeceğiniz, gezmekle doyamayacağınız bir yer Üçağız Köyü. Burada evi olan ünlülerden, iş adamlarından da bahsetmek isterdim. Ancak isimlerini duyurmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim. Ancak adalarında evi olan özellikle İngiliz vatandaşı bazı yabancı iş adamlarının da buralarda evi bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.