Ukrayna ile Rusya Arasındaki Savaş Türk Turizmini Etkiliyor

01.12.2023
458
Ukrayna ile Rusya Arasındaki Savaş Türk Turizmini Etkiliyor

Geçtiğimiz yıl iki ülkeden yaklaşık 6,5 milyon turistin gelmesine karşın birkaç gündür süren Ukrayna Rusya arasındaki savaş doğal olarak Türk Turizmini’de yakından etkiliyor. Ülkemize gelmek isteyen özellikle Rus turistler rezervasyonları durdurmuş durumda. Zira savaş ve tatil ikisi birden olması da mümkün görünmüyor.

Geçtiğimiz Yıl 6,5 Milyon Turist Gelmişti

2021 yılında 2 milyon Ukraynalı ve 4 milyondan fazla Rus turist ülkemize tatil amaçlı olarak gelmişti. Birkaç gün öncesine kadar rezervasyonlar devam ederken çıkan Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş doğal olarak tatil rezervasyonlarını da yakından etkiledi. Ülkemize gelen iki ülke vatandaşları yan yana tatil yapıyordu. Bu aşamadan sonra tur firmaları ve tatil satışı yapan yerlerde rezervasyonlar direk durmuş durumda. Özellikle Antalya bölgesine tatile gelen iki ülke vatandaşları ile tatilcilerin planları da alt üst olmuş durumda.

Pandemi Sonrası Savaş Turizmi Baltalıyor

Geçtiğimiz yıl pandemi sonrası turizmin gelişimi ve sürdürülebilirliği ile umutlanan turizm firmaları ve oteller bu yıl çok daha fazla turistin gelmesi yönünde beklentiye girmişti. Özellikle Rusya ile Ukrayna’dan yaklaşık 10 milyon turist beklentisi şimdiden suya düştü. Her ne kadar barış görüşmeleri başlamış olsa ve sonuçta barış yapıldığı açıklanmış olsa bile tatil planları askıya çıkmış durumda. Bu aşamadan sonra tekrar beklentilerin oluşması da mümkün görünmüyor.

Savaşın Devamı Turizmi Etkiliyor

Özellikle Antalya ve Alanya bölgesini tercih eden Rus ve Ukrayna vatandaşları aynı zamanda Ege Bölgesinin nadide turizm merkezleri Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası gibi yerleri de tercih ediyor. Son iki yıl boyunca pandemi nedeniyle zor günler geçiren turizm firmalarının önümüzdeki süreçte de savaştan dolayı yaşayacağı krizin aşılması için beklentiler söz konusu. Avrupa ülkelerinden ise erken rezervasyon yapımları özellikle Almanya’dan devam ettiği gelen haberler arasında. İngiltere’den de bir sorun yaşanmayacağını belirten turizm firmaları, ekonomik açıdan turizm çalışanlarının refahı için savaşın bir an önce bitmesini istiyor.

Ekonomi açıdan savaşın ülkelere vermiş olduğu zararlarda üst safhada. Rusya Merkez Bankası yaptığı açıklama ile yüzde 9,5 olan faizi mir anda yüzde 20 ye çıkardı. Bu durumda artan faizler ile tatil alımlarının da etkileneceğini söylemek mümkün olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.