Gürcistan Gezilecek Yerler

Gürcistan Gezilecek Yerler

Gürcistan, her dönem çalkantılı bir ülke konumunda olsa da adeta cennetten çıkma bir bahçeyi andıran yapısıyla adından söz ettirir. Hemen yanı başımızda yer alan, ulaşımın son derece kolay olduğu cennetten bir bahçe hüviyetinde ki bu ülke de gezip görülecek çok yer var. Tarihi binlerce yıllık köklü bir geçmişe uzanan bu ülke, mükemmel gezi rotalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Gürcistan Gezisinin İki Yolu

Seyahat rotanız olan bölgeye gitmenin iki yolu var. Birincisi Tiflis’e kalkan uçaklar, diğeri ise Batum’a geçiş ve sonrasında Gürcü topraklarında gezi olaylarını yansıtır. Özellikle son zamanların popüler uygulamalarından birisi olan Batum’a geçiş son derece kolaydır.

Gürcistan’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen unsur Tiflis olmaktadır. Tblisi Old Town ise seyahat severlerin ilk rotasını oluşturmakta. Önemli destinasyonlardan birisi olan bölgede bunun yanı sıra Narikala Hisarı ve Mothır Kartli heykeli, Abanotubani Bölgesi (Sülfür Hamamları) Avlabari Bölgesi, Özgürlük (Tavisuplebis Meydanı, Tiflis Rustaveli Caddesi önemli rotaları oluşturacaktır. Yol boyunca küçük heykeller size eşlik edecek ve eşsiz bir tarihin içinde kendinizi bulacaksınız.

gürcistan

Batum

Okunmalı Dünya’nın Birbirinden Güzel Rengarenk 15 Şehri

Tiflis sonrasında ise durağınız Batum olmalıdır. Batum Bulvarı, Piazza Meydanı (Piazza Square), Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı (Europe Square), Astronomik Saat ise Batum’un en bilinen noktaları arasında kendine yer bulur. Burada hatta Türk Sokağı bulunur. Resmi olarak ismi bu şekilde geçmese de Türk kültüründen yemekler yiyebileceğiniz mekanlara da burada rastlayabiliyorsunuz.

Okunmalı Büyüleyici doğa harikaları

Gürcistan’da Neler yenir;

Gürcistan mutfağı aslında Türk yemeklerine benzer. Genelliği et ve hamur ürünleri üzerine olan bu mutfakta mükemmel lezzetleri tadımlayabilirsiniz. Karadeniz pidesine benzeyen bol hamurlu ve peynirli üzerinde az pişmiş yumurta olan haçapuri en bilindik lezzetlerin başında kendine yer bulur. Yumurta büyüklüğünde etli ve sebzeli yapıla kocaman mantı hınkal, içerisinde kuşbaşı et olan pirinçli şehriye çorbasına benzer harço çorbası, inek sütünden yapılan tuzsuz sulguni peyniri tadılması lezzetleri oluşturuyor.

Okunmalı Dünyanın en az nüfusa sahip 5 ülkesi

gürcistan

Batum

Gürcistan Konaklama;

Gürcistan önemli destinasyonlardan birisidir. Bu sebeple her türlü konaklama imkanına sahip olduğunuzu bilmenizi isteriz. Başkent Tiflis’te 5 yıldızlı otellerin yanı sıra aile işletmelerine rastlerken, Batum taraflarında ise genelliği 5 yıldızlı otellerden oluşan zincir otelleri sizi karşılar. Dikkatinizi çekmemiz gereken en önemli husus ise Tiflis ile Batum arasında ki ayrıcalıklar olacaktır. Zira Batum, önemli kumar merkezlerinden de birisidir.

gürcistan

Tavsiyeler;

Elbette ki Gürcistan’ı tek bir kalemde ele almak yetmez. Bunun yanı sıra Dağ turizminin de önemli bir bölümü bu bölgede mevcuttur. Doğu karadeniz bölgesinin ikizi sayılan alanlar Gürcistan’da var. Bunun yanı sıra Uşba gibi dünyanın en zor rotasını oluşturan dağ, dağcıların da bu bölgeye özel önem vermesine sebep olmuştur. Kısacası şehirde aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra daha sakin bir bölge isteyenler ise yayla havasında eşsiz güzelliği yaşayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.