Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar konumu nedeniyle çok önemli çok politik bir şehrimiz. Burası Anadolu’nun ulaşımı açısından kilit noktada. Ayrıca şifalı kaplıcaları ile dünya çapında ün yapmış bir şehrimiz. Şehir merkezi ve ilçeleri ile onlarca kaplıca termal turizmi açısından da önemini gösteriyor. Nitekim buranın 5 bin yıllık bir geçmişi var. Yaşayan medeniyetlerin hepsinden iz bulmanız mümkün. Bu anlamda yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi Afyonkarahisar gezilecek yerler de önem arz ediyor.

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir?

Günümüzde tüm yollar dijital desteler sayesinde sorun olmaktan çıktı. Bu anlamda konuma bakarak rotanızı belirleyebilirsiniz. Özellikle kış aylarında termal turizm açısından önem arz ettiği için tatil günlerinde il ve ilçelerin nüfus sayısı da artıyor. Bu aşamada Afyonkarahisar’a bazı illerin uzaklığı şu şekilde;

 • Antalya 292 km
 • Ankara 256 km
 • Burdur 170 km
 • Eskişehir 144 km
 • İstanbul 327 km
 • Konya 223 km
 • Kütahya 90 km
 • İzmir 327 km

Afyonkarahisar Kaplıcaların Başkenti

Türkiye’de termal su çıkan ve bu anlamda önemli şifa kaynağına sahip yerlerden olan Afyonkarahisar’ın başta Gazlıgöl, Bolvadin, Sandıklı gibi ilçeleri ile her yıl yaklaşık 1 milyon kişiyi misafir ediyor. Üstelik buranın tek gezilecek yerleri kaplıcaları değil elbet. Kurtuluş savaşımızda da sık sık adı geçen Afyonkarahisar’ın Yunus Emre gibi bir değerimiz açısından da önemi büyüktür.

Afyonkarahisar Kalesi

afyonkarahisar gezilecek yerler

Şehrin en görkemli ve heybetli yapısı olan Afyonkarahisar kalesi şehir merkezinin göbeği diyebileceğimiz bir yerde bulunuyor. Buraya araçla çıkmanız mümkün değil. Bu sebeple yaya olarak merdivenleri tırmanmanız gerekecek olsa da, yukarıdaki manzara tüm yorgunluğunuza değecek seviyede. Şehir merkezinden 225 metre yüksekliğe sahip kale kayalıklar üzerine kurulmuş ve çıkarken kullanacağınız merdivenler de oldukça dik.  Yukarıya çıktığınız zaman manzara dışında su ihtiyacının karşılandığı sarnıç ve Ana tanrıça Kybele’ye adanan tapınma yerleri sizleri karşılıyor.

Mevlevi Camii ve Mevlevihane

afyonkarahisar gezilecek yerler

13 ncü yüzyılda inşa edilen Mevlevihane Konya’dan sonra en önemli yerdir. Sultan II. Abdülhamit’in geçirdiği yangınlar ve depremler sonrası harabeye dönen yeri şekline uygun olarak restore ettirdiği biliniyor. İnanç turizmi açısından da önemli olan Mevlevihane’de Yunus Emre’nin de bir dönem yaşadığı biliniyor.

Frig Vadisi

afyonkarahisar gezilecek yerler

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir üçgeninde Frig vadisinin bir çok yapısı ile gezi imkanı bulabilirsiniz. Zira bu vadi Ankara’ya kadar uzanıyor. 3 bin yıl öncesi medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerden bahsetmek mümkün. Ancak burada açılan yürüyüş yolu ve bisiklet yolu gibi 3 farklı rota ile gezmenizin yolu 2013 yılında açıldı. Dünya turizmi açısından önemli keşifler için gelinen Frig Vadisi içerisinde açık ve kapalı tapınaklar, kiliseler, kayadan yapılmış anıtlar, yerleşim yeri, mezarlar, şapel, kale, türbe gibi esrarengiz ve sırlarıyla dolu mekanlar bulunuyor.

Kütahya Eskişehir yolu üzerinde bulunan Porsuk Barajı kenarında bulunan ve karayoluyla gidilemeyen oyma kilise bulunur. Bu kiliseye gidebilmeniz için buradan kayık kiralamanız gerekir. Zira tekne bulmanız da mümkün değildir. Binlerce yıl önce tapınak olarak kullanılan kilise için bölge halkı ayrıca geziler de düzenlemenize lojistik destek veriyor.

İscehisar Peri Bacaları

afyonkarahisar gezilecek yerler

Afyonkarahisar gezinizi ilçelere yönlendirirseniz İscehisar ilçesindeki peri bacaları da önemli bir gezi noktanız. Günübirlik geziler açısından da önemli bir yer olarak listenize ekleyebilirsiniz. Frig Vadisinin izlerini taşıyacağınız bölge özellikle fotoğrafçıları kendisine çekiyor. Peri bacalarını ayrıca diğer ilçeler Bayat, Bolvadin ve İhsaniye’de de görmeniz mümkündür.

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Afyonkarahisar’ın kurtuluş savaşımız açısından önemini bahsetmiştik. Bu çerçevede tarihi milli parkımız da görülmesi gereken yerler listenize eklenmelidir. Bu anlamda büyük taarruz olarak tarif edeceğimiz kurtuluşta geçen mekan yaklaşık 348 bin dekarlık alandadır. Bu sebeple Kütahya ve Uşak illeri de bu çerçevede adından ve tarihi mili park olarak geçen yerlerde kendisine yer buluyor. Afyonkarahisar’dan Kütahya ve Antalya yol ayrımında bulunan Tarihi Milli Parkta anıtlar bulunuyor.

Kırkgöz Köprüsü

afyonkarahisar gezilecek yerler

Geniş akarsuların üzerinden geçebilmek için kurulan kemerli köprüler bir çok ilimizde bulunuyor. Bu anlamda Bolvadin ilçesinde Akarçay üzerine kurulmuş olan Kırkgöz Köprüsü Bizanslılar tarafından yapılmış. Sonrasında ise Kanuni Sultan Süleymanın köprüye Mimar Sinan eliyle eklemeler yaptırdığı biliniyor. Yapılan ekleme ise 200 metre ve 64 gözden oluşuyor. Antalya Finike Kırkgöz Kemeri buraya benzer.

Yedikapılar Manastırı

Bolvadin tarihi açıdan önemli zenginliklere sahip. Bu anlamda Yedikapılar Manastırı’da burada bulunuyor. Tamamen kayalıklara oyulan kiliselerin 8 ile 10 ncu yüzyıldan kaldığı söyleniyor olsa da kesin bir bilgi bulunmuyor.

afyonkarahisar gezilecek yerler

Kurtini Mağarası

Sandıklı ilçesinde 1700 metre yükseklikteki Kurt İni Mağarası orman içerisinde ve ilçe merkezine 34 km uzaklıktadır. Buraya yakın bölgede bulunan Oktur Mağarası’da ilgilenmek isteyeceğiniz yerlerden bir yer.

Millet Hamamı

17 nci yüzyılda Ermeni ustalar tarafından yapıldığı belirtiliyor. Bu sebeple halkın buraya Gavur Hamamı dediği de bilinenlerden. Günümüzde ise Kültür ve Semt evi olarak kullanılan hamam mimari yapısı ile dikkatinizi çekebilir.

afyonkarahisar gezilecek yerler

Afyonkarahisar’da Gezeceğiniz Diğer Yerler Listesi

 • Ayazini Kaya Kilisesi (Gazlıgöl)
 • Buzluk Mağarası
 • Zafer Müzesi
 • Afyonkarahisar Müzesi
 • Bolvadin Belediye Müzesi
 • İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi
 • Akarçay Kültür Parkı
 • Afyon Kent Ormanı
 • Akdağ Tabiat Parkı
 • Eber Gölü
 • Afyonkarahisar Macera Parkı
 • Afyonkarahisar Masal Parkı

Afyonkarahisar  ayrıca kaymağı ve kaymaklı lokumları ile meşhurdur. Buraya yapacağınız gezilerde mutlaka tadına bakılmalıdır. Hediye olarak ta değerlendirebileceğiniz bu ürünün yanında afyon köy ekmeği de önem arz eder. Afyonkarahisar’da Gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir çok yer olmasına rağmen buranın tüm güzelliklerini gezmek ve gezi masalınızı yazmak için yeteri kadar vakit ayırmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.