1. Anasayfa
 2. Blog

Müze Kart

Müze Kart
0

Müze kart ören yeri ve diğer antik kentler ile müzelerin ziyaretlerinde ücret ödememek adına sürekli kullanabileceğiniz  daim giriş bileti olarak açıklanabilir.

Türkiye’nin sayısız antik kent, milli saray, ören yeri, müze bulunuyor. Bu değerlerin gezilmesi ve keşfedilmesinde ise ücret ödemesi yapılması gerekiyor. Bu anlamda kendinizi gezgin olarak görüyorsanız ve milli değerlerimizi de bu keşfinize katmak istiyorsanız bir yıl boyunca ücretsiz olarak bu yerleri defalarca ziyaret etmenize olanak sağlayacak Müze Kart Kültür ve Turizm Bakanlığınca tahsis ediliyor.

Müze Kart Nereden Alınır?

Müze kartın tahsisi ile aldığınız günden itibaren bir yıl süre ile ücretsiz ziyaret yapma olanağına sahip oluyorsunuz. Eskiden müze kart şahsi başvuru ile basılarak sizlere veriliyordu. Ancak gelişen teknoloji ile bu durumda değişti. Günümüzde müze kartı alabilmek için önünüzde üç farklı yol bulunuyor.

 • Müze Kart Uygulaması
 • İnternetten Satın Alma
 • Müze Müdürlüklerinden şahsen alma

Müze Kart Uygulaması Nasıl Kullanılıyor

Müze Kart

Müze kartı almak isteyen kişiler akıllı telefonlarına indirdikleri uygulama üzerinden bir üyelik oluşturuyor. Bu üyelik sonrası size bir kod oluşturuluyor. Bu kodla müze ile ören yerlerine giriş yapabiliyorsunuz. Yani anlık olarak bu uygulama sayesinde ücretsiz girişler sağlayabiliyorsunuz.

İnternetten Müze Kart Alma

İsteyen kişiler internetten başvuru yaparak kart sahibi olabiliyor. Burada kartın tahsisinde kişisel bilgilerini girdikten sonra kart için ödeyeceğiniz ücreti kredi kartı ile ödüyorsunuz. Bu aşamada kartın size gelmesinde kargo şirketleri için de kurye ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ödemeyi de yaptıktan sonra kartınız basıma alınıyor ve yoğunluğa göre sizlere kartınız evinize kadar teslim ediliyor.

Müze Müdürlüklerinden Müze Kart Alma

müze kart

Bazı kimselerde bu hizmeti Müze Müdürlükleri üzerinden almak istiyor. Burada karta ait ücreti ödedikten sonra sizin kimliğiniz ile birlikte anlık basılan kart size veriliyor. Bu noktadan itibaren sizde ilgili yerlere yeni bir ücret ödemesi yapmadan gezme imkanı bulmuş oluyorsunuz.

Müze Kart Geçen Yerler

Alınan müze kartları her müze ve ören yerinde geçerli değil. Bu anlamda Kültür Bakanlığı geçerli olan yerlerin listesini de sürekli güncelleyerek yayınlıyor. Ancak güncel liste bakımından incelediğinizde en fazla ziyaret alan yerler olan Topkapı Sarayı Harem Dairesi, Efes Ören Yer içindeki Yamaçevler, Aya İrini Anıtı, Göreme Açık hava müzesi Karanlık Kilisesi, Sedir Adası ve İstanbul Sinema Müzesinde kart geçerli değil. Buraları görebilmeniz için ayrıca ücret ödemesi ile bilet almanız gerekiyor.

Müze Kart Ücreti Ne Kadar?

müze kartGüncel müze kart için ödeyeceğiniz ücret 60 Liradır. Bu ücretin ödenmesinde öğrenci ve 65 yaş üstü gibi hususlar dikkate alınmamaktadır. Çünkü öğrenciler, öğretmenler ile 65 yaş üstü kişilere bir çok müze ve ören yerinde girişler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan 300 kadar yer müze kartlar sayesinde ücretsiz olarak defalarca yıl içerisinde ziyaret edilebiliyor.

Standart müze kart dışında bazı noktalarda geçebilen kartlarda söz konusudur. Bunların hepsinin fiyatları da değişiklik gösteriyor. Bazıları;

 • Museum Pass Trükiye 600 TL
 • Müseim Pass İstanbul 360 TL
 • Müseum Pass Ege 360 TL
 • Museum Pass Cappadocia 230 TL
 • Efes Örenyeri kombine Bilet 200 TL
 • Hierapolis Ören Yeri 130 TL
 • İzmir Efes Ören Yeri 120 TL

Müze Kart İnternetten Nasıl Alınır?

Burada Kültür ve Turizm Bakanlığının müze kart sayfasına gittikten sonra satın al menüsü ile hareket ediyorsunuz. Buradan giderek satın alma işlemine başlayabilirsiniz. Burada size uyarı çıkar ve müze kart için mobil uygulamasına üye olmanız gerektiği sorulur. Kayıtta olabilirsiniz sonra menüsüyle harekette edebilirsiniz. Sonra menüsü sonrası buraya yüzünüzü gösteren bir fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Fotoğraf uygun olmadığı zaman sistem sizlere uyarı veriyor. Sonrasında ise adınız soyadınız ile TC numaranızı, cinsiyetinizi, e posta adresinizi giriyorsunuz. Sepete ekle menüsü sonrasında kredi kartı ile ödeme sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

müze kart nasıl alınır

Kartınız size kargo ile geleceği için burada ayrıca kargo ücreti ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu ücreti ödemek istemezseniz uygulama üzerinden kod alarak hizmet alabiliyorsunuz. Yine burada sayfa size 18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türk Vatandaşlarının ücretsiz giriş yaptığına dair uyarı alıyorsunuz.

Müze Kart Mantıklı mı?

Ören yerlerinin ve müzelerin ziyaretleri için ödeyeceğimiz ücretler açısından çok uygun ve mantıklı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Gezilecek müzenin ücreti düşük olmasına halinde bir kez kullanacaksanız almak mantıklı değildir. Ancak yıl boyu gezdiğiniz yeri tekrar gezerken yine ücret ödemesi yapmak yerine müze kart almak çok daha doğru bir adım olur.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *