Yolu Edirne’ye Düşenler İçin “Yapmadan Dönmeyin” Rehberi

Yolu Edirne’ye Düşenler İçin “Yapmadan Dönmeyin” Rehberi

İstanbul’un fethine kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olma görevini üstlenen Edirne, günümüzdeyse tarihi ve doğal güzellikleriyle tam bir kültür başkenti olmuş durumda. 

Ülkemizin kuzeybatı’daki son durağı olan ve kendine has dokusuyla ziyaret ettiğinizde içinize huzur dolduran Edirne, size keyifli bir hafta sonu geçirme fırsatı sunuyor. Marmara Bölgesi’nin Trakya yöresinde bulunan Edirne’de tam bir Trakya kültürünün hakim olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları Yapmadan Dönmeyin

1.Camileri mutlaka ziyaret edin

edirne

Edirne, Osmanlı Devleti açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle şehirde Osmanlı döneminden kalma birçok eser görmeniz mümkün. Bunların başında gelen Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir. Bunun yanında Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii de mutlaka görülmesi gereken eserler arasında.

2.Bayezid Külliyesi

Osmanlı’nın tıp eğitiminde ne kadar ileri gittiğini gösteren külliyede zamanın tıp eğitiminin ve tedavilerin nasıl yapıldığını gözlemleme şansını yakalıyorsunuz. Girişte sizi karşılayan su ve ney sesiyse Osmanlı dönemindeki alternatif tedavi yöntemleri konusunda size fikir verecektir. Ayrıntılı olarak Edirne Sultan II. Beyazid Külliyesi Sağlık Müzesi (Trakya Üniversitesi) sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Beyazid Külliyesi Sağlık Müzesi

3.Edirne ciğerini tadın

Edirne’nin sembol lezzetlerinden olan Edirne ciğeri ile kendinize mükemmel bir ziyafet çekebilirsiniz. Sinirsiz dana etinden cip formunda hazırlanan ciğerin yanında cacık ve acı biberle midenizde bir bayram havası oluşacak.

Muğla Gezi Rehberi

4.Hayrabolu tatlısıyla ağzınız tatlansın

edirne

Rumeli göçmenlerinin Trakya mutfağına hediyesi olan Hayrabolu tatlısıyla yemek sonrası güzel bir tatlı keyfi yapabilirsiniz.

5.Meriç Nehri’ne nazır çayınızı yudumlayın

Meriç Köprüsü’nü geçip çay bahçelerinde nehir manzarasında içeceğiniz çayın bütün yorgunluğunuzu alıp götüreceğinden emin olabilirsiniz. Tarihi köprü üzerinde fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

6.Şükrü Paşa Anıtı’nı ziyaret edin

Balkan Savaşı sırasında görevlendirilen Şükrü Paşa ve Balkan Savaşı Müzesi’ni mutlaka ziyaret listenize almalısınız. Savaş sırasında sığınak olarak kullanılan tabyalar sizi çok etkileyecek.

7.Arasta Çarşısı’ndan hediyelik eşya alın

Başta meyve sabunları olmak üzere birçok sevimli hediyelik eşya bulabileceğiniz bu tarihi çarşıyı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8.Her mevsim Karaağaç’ta huzur bulun

Baharın gelmesiyle hayat bulan Karaağaç’ta kır kahvelerinde oturup bir yorgunluk kahvesi içip eski tren garını seyre dalmak size çok iyi gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.