Hatay’ın Gizli Mabedi Samandağ

Hatay’ın Gizli Mabedi Samandağ

Muhteşem bir coğrafyaya hakim olan Hatay’ın gizli mabedi Samandağ gezilecek yerler ile ilginizi çekecek güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliklerin adresi Samandağ sizleri bekliyor…

Samandağ rivayetlere göre 2300 yılı geçkin bir geçmişe sahiptir. Hatay’ın önemli bir liman şehri olmasından da eskilerden büyük bir geçiş noktası olan samanda pek çok tarihi kalıntı ya ev sahipliği yapmaktadır. Samandağ hem tarihi birikimi ile hem de doğası ile gezilip görülmesi gereken en önemli beldelerden biridir. Hatay başlı başına mükemmel bir şehirdir. Bunun yanında bu şehre yolunuz düşerse kesinlikle Samandağ’ı gezmeden gitmemeniz gerekmektedir.

Samandağ’ın içinde yer alan ve gezi alanları ve görmeniz gereken yerleri size sıralayacak olursak;

  • Titus Tüneli
  • Musa Ağacı
  • Beşikli Mağara
  • Samandağ Sahili

Samandağ Gezilecek Yerler

Titus tüneli

Samandağ milattan önce 300 yıllarında bir liman kenti olarak kurulmuştu ve bu liman kentinin yukarısında yer alan ve dağdan gelen sulara karşı korunmak için yapılan bu tünel hala günümüzde oldukça meşhurdur. İçerisinde el yapımı birçok işçilik bulunan dağları’nın oyulması ile elde edilen bu tünel günümüzde müze haline getirilmiştir.

Titus Tüneli

Titus Tüneli

Musa ağacı

Musa ağacı ilçe merkezinde bulunan yaklaşık 2000 yaşında olduğu söylenen ulu bir ağaçtır. Bir rivayete göre de Hz Musa ve Hızır Aleyhisselam Samandağ daki Hızır türbesi’nde buluşmuşlar ve buradan da yola çıktıklarında Musa Aleyhisselam asasını yere fırlatmış ve buradan çıkan sudan sonra asanın yeşerdiğini görmüş sonrasında elbise yoluna devam etmiş ve burada bu asa ağaca dönüşmüş şu anki halini almıştır. Ancak bu çok çok güçsüz bir rivayettir.

Beşikli mağara

Titus Tüneline oldukça yakın olan bu beşikli mağara, yapılan birçok araştırmalarca Roma Dönemine ait bir yapıttır. Bu mağaranın içinde pek çok mezarlar bulunmaktadır. Bu mezarların yapısı ise oldukça eskiye dayanmakta ve elle dağın oyulması ile oluşturulmuştur. Bu mağarada pek çok Roma Mezarı yapısına uygun mezarlar bulunduğundan bu bölgeyi pek çok yabancı turist ziyaret etmektedir. Bu mağara bir nevi müze değeri görmesinden ötürü girişte yalnızca 10tl gibi cüzi bir ücret ödüyorsunuz.

Samandağ sahili

Bölgede bulunan şehrin sahili 15 kilometreye geçkin sahili ile dünyanın en uzun sahillerinden biridir. Kumu ve Denizi oldukça güzeldir. Ancak Burada bulunan deniz oldukça dalgalıdır ve birçok riski de içinde barındırmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.