Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Karadeniz’in en güzel, en yeşil yerleşim yerlerine sahip olan Rize gezilecek yerler ile herkesin ilgi odağı olan bir kenttir. Çay’ın merkezi olan kent ayrıca şelaleleri ve yaylaları ile ünlüdür.

Rize Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz Bölgesi ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden Rize doğal güzellikleri, yaylaları, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında buraya turla yapılan geziler çok revaçta olur. Bireysel olarak bölgeyi ziyaretiniz ile Rize’de gezilecek yerler listesi şu şekildedir:

  • Ayder Yaylası
  • Zilkale
  • Rize Kalesi
  • Rize Sahili
  • Çamlihemşin
  • Fırtına Deresi Vadisi
  • Rize Müzesi

Ayder Yaylası

Bölgeyi ziyaretinizde özellikle görmek isteyeceğiniz yer Ayder Yaylası’dır. Doğal güzellikler, şifalı kaynak suları, karadenize özgü ahşap evlerde konaklama burada mümkündür. Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ünlü bir yayladır. Doğal güzellikleri, serin havası, atmosferi ve termal kaynaklarıyla meşhurdur.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası, yeşil doğası, çiçeklerle kaplı yaylaları, dağlar ve akarsuları ile dikkat çekmektedir. Yayla, özellikle yaz aylarında serin ve temiz havasıyla ziyaretçilerini cezbeder.

Ayder Yaylası’nda termal sular bulunmaktadır. Bu sular, sağlık turizmi açısından da önemlidir. Yayla çevresinde birçok otel ve tesis, termal suların sağladığı şifalı özellikleri kullanarak konaklama imkanı bulunmaktadır.

Yaylanın ismini alan Ayder Yaylası Şelalesi doğal güzellikleri ile ünlüdür. Çevresinde çok güzel doğal güzellikler bulunmaktadır.

Zilkale

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Zilkale, Orta Çağ’dan kalma bir kale olarak bilinmektedir. Yeşillikler içinde, Fırtına Deresi’nin kenarında konumlanmıştır.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Rize Kalesi

Rize merkezde yer alan Rize Kalesi, kentin tarihini yansıtan önemli bir yapıdır. Rize Kalesi’nin tarihi geçmişi ile ilgili bilgi alabilir ve şehrin panoramik manzarasını görebilirsiniz.

Rize Sahili

Sahil şeridi, Karadeniz’in doğal güzellikleri ile çevrilidir. Şehir merkezindeki Atatürk Caddesi boyunca yürüyüş imkanı sağlar.

Çamlıhemşin Koyları

Çamlıhemşin ilçesi, muhteşem doğal koylara sahiptir. Ayder Yaylası’na yakın olan bu koylarda temiz denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Fırtına Deresi Vadisi

Rize’nin doğal güzelliklerinden biri olan Fırtına Deresi Vadisidir. Muazzam doğa manzaraları bulunmaktadır. Vadide trekking ve doğa sporlarına katılabilirsiniz.

Rize Müzesi

Rize’nin tarihini ve kültürünü tanımak için Rize Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müze, bölgede bulunan arkeolojik eserleri ve etnografik eserler sergilemektedir.

Rize’de Konaklama

Ayder Yaylası, geleneksel ahşap mimariyle yapılmış konaklama tesisleri ile ünlüdür. Bu tesisler genellikle taş ve ahşap malzemelerle inşa edilmiştir. Yaylada kalmak, doğal ortamın keyfini çıkarmanın yanı sıra geleneksel Karadeniz evlerinde konaklamanın tadını da yaşamanızı sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.