Aslanlı Mabet (Solon Mezarı)  Lion Temple – Tomb Of Solon

Aslanlı Mabet (Solon Mezarı)  Lion Temple – Tomb Of Solon

Kümbet Köyü’nün dolayısıyla Eskişehir’in simgesi haline gelen Aslanlı Mabet, Frig döneminde inşa edilmiştir.  Kaya mezarları ile bölgede önemli yer edinen Aslanlı Mabet’in solunda Solon yazmaktadır. Bu sebeple Solon mezarı olarak bilinmektedir.

Kümbet Köyünün en önemli tarihi dokusu olan Aslanlı Mabet önünde Solon ismi bulunmaktadır. Solon Yunanlılarda Atina demokrasisinin temelini atan kişi olarak bilinmektedir. Anadolu’da önemli geziler düzenleyen Solun’un burayı da gezdiği ve bu esnada isminin mezara kazıldığı düşünülmektedir. Ancak kesin bilgi yoktur.

Aslanlı Mabet Nerede?

Eskişehir’in büyükşehir olmasından sonra Kümbet Mahallesi olarak idari yapıya ulaşan yerde bulunan Aslanlı Mabet Seyitgazi ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Aslanlı Mabet (Solon Mezarı)  Lion Temple – Tomb Of Solon

Zaman içerisinde anıtın yan tarafında bulunan yüzeyler zarar görmüştür. Giriş Kapısı tamamen tahrip olmuştur. Üçgen alınlık bölgedeki anıt mezarlarda kendisini gösteren mimari unsurdur. Aslanlı Mabet bu unsurlardan biri ile inşa edilen anıt mezarlar listesindedir.

Üçgen anıt mezarın alınlığının içinde iki kartal karşılıklı durmaktadır. Ortalarında bulunan daire evreni temsil ettiği düşünülmektedir. Alınlık altında birbirine bakan iki aslan kabartması bulunmaktadır. Bu sebeple Aslanlı Mabet olarak tanımlanmaktadır.

İki Kartal, İki Aslan Kabartmalı Aslanlı Mabet

Aslanlı Mabet

Aslanlı Mabet

Anıtın iki yanında alınlığa kadar uzanan merdiven bulunmaktadır. Yerden başlayan merdivenlerden güneydeki sekiz kuzeydeki ise yedi basamaklıdır.

Aslanlı Mabet iki mezar odası ile inşa edilmiştir. Ön odasındaki yazıt günümüzde yok olduğu için okunamamaktadır. Mezarın arka odasının Frig dönemi, ön odasının ise Romalılar döneminde inşa edildiği araştırmacılarla düşünülmektedir.

Aslanlı Mabetin sol tarafında eski bir yapı kendisine yaslanarak inşa edilmiştir. Bölgesel açıdan ziyaretlerin açılması ve gereken ilginin gösterilmesi açısından etrafının temizlenerek, restore edilmesi gerekmektedir. Ancak bölgedeki define avcıları tarafından anıtın bir çok bölgesi tahrip edilmiştir. Bu anlamda bölgesel olarak vatandaşlara önemli vazifeler düşmektedir.

Aslanlı Mabet ve çevresinde görülmesi gereken yerler kısa sürelerde ziyaret edebileceğiniz kısa mesafelerde yer almaktadır. Burada özellikle anıt mezarları merak edenler

Gibi yerleri görebilirler.

Himmet Baba Türbesi

Aslanlı Mabetin üst kısmında kümbet ve içerisinde iki türbe bulunmaktadır. Himmet Baba Türbesi burada görülmektedir. Sekizgen gövdeye sahip türbenin yapılış tekniği 13. Yüzyıla dayanmaktadır. Kesme taşlarla örülmüş üzeri tuğla ile piramidal külahlı çatı ile kapatılarak inşa edilmiştir. Girişinde Bizanslılar dönemine uzanan mermer yapılar bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

  1. Murat Ümit Aktaş dedi ki:

    Değerli anlatımınız ve güzel fotoğraflarınız için teşekkür ederim elinize sağlık