Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Hafta sonları ve günlük ziyaretler, özellikle İstanbul ve Balıkesir’e olan yakınlığı Avşa Adası gezilecek yerler açısından en önemli gezi destinasyonlarından biridir. Ada olması nedeniyle en çok sorgulanan hususlar Avşa Adası nerede? Avşa Adasına Nasıl gidilir? Olmaktadır.

Marmara ile Balıkesir ve İstanbul’a olan yakınlığı nedeniyle günübirlik gezi alternatifleri arasında ilk sıralarda yer alan Avşa Adası özelikle yaz aylarında çok hareketli dönemini yaşar. Aynı zamanda ada üzümlerinden yapılan şarapları dünyaca ünlüdür.  Gençler için sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin tavan yaptığı adada aileler de huzurlu bir tatil geçirme olanağı bulur.

Avşa Adası Gezilecek Yerler Listesi

Yaz tatili alternatifleri ve gece eğlenceleri nedeniyle özellikle İstanbul şehrine yakın olması nedeniyle tercih edilen Avşa Adası yemek lezzetleri, muhteşem plajları, masmavi denizi ile günübirlik geziler imkanı sunar. Sahilde yürüyüş, muhteşem bölge tatları aynı zamanda pansiyon ve otel konaklama olanakları ile Avşa adası gezilecek yerler ilgi odağınız olacak özelliklere sahiptir.

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Ada gezintinizde görmeniz gereken yerler başlıca şunlardır;

  • Yiğitler Köyü
  • Şarap Fabrikaları
  • Manastır
  • Tarihi Çınaraltı
  • Mavikoy
  • Çınaraltı Koyu
  • Kumtur

Yiğitler Köyü

Avşa adasının arkasında kalması nedeniyle daha çok huzur dolu tatil isteyenlerin adresi Yiğitler Köyü olmaktadır. Bu kısmı daha çok sakindir. Rumlara ait yapıların sergilendiği bir köy konumundadır. Ada boyunca 37 kilometrelik bir alan bulunması nedeniyle buraya yürüyüş yaparak gitmeniz mümkün değildir. Ancak buraya Belediye önünden kalkan toplu ulaşım araçları bulunmaktadır. Böylelikle gezebilirsiniz.

Avşa Adası Şarap Fabrikaları

Şarap Fabrikaları Adada görmek isteyeceğiniz bir diğer adrestir. Özellikle Büyülübağ ve Bortaçina fabrikaları burada yetişen üzümlerden şarap üretimi yapan yerlerdir.

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Hagios Georgos Manastırı

Adada bulunan manastır iskeleye yaklaşık yarım saatlik yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Manastırın adı Hagios Georgos olarak geçer ve iki katlıdır. Manastır 80 odalı olarak kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda papaz okulu olarak bilinmektedir.

Tarihi Çınaraltı

Tarihi Çınaraltı Avşa adası gezilecek yerlerden biridir. Adı meydanda bulunan ve yıllara rağmen halen ayakta kalmayı başarmış Çınar Ağacından almaktadır. Bu ağacın altında oturabilir ve taze bir çay ya da kahve yudumlayabilirsiniz. Çok sıcak havalarda dahi serin aurası ile tatiliniz esnasında nefes alabileceğiniz bir yerdir. Avşa adası merkezde gezilecek yerler arasında aynı zamanda Mavikoy, Çınaraltı Koyu ve Kumtur sizlere burada denize girme imkanı veren yerlerdir.

Avşa Adasında Gece Eğlencesi

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Yaz tatili imkanının yanı sıra gece hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Avşa Adası sahil şeridi üzerinde hareket bulur. Burada bulunan barlar ve gece kulüpleri sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir. Hatta Türkiye’de en büyük üstü açık disko olarak gösterilen Club Liatris, Tanz Disco ve Avşa Arena buradaki gece eğlencesinin adresi olmaktadır. Eğlenceyi daha çok türkü barlar ile sakin olarak kabul edenler için alternatifler bir hayli fazladır. Bağlama ile türkünün eğlencesi yine Avşa Adası’dır.

Sosyal medya ile fotoğraflarının bolca görüldüğü Avşa Adası nerede bulunuyor sorusuna yanıtlar aranır. Ada Balıkesir’de yer alır. Ada olması nedeniyle Avşa adası kaç saat sürüyor araştırmaları ek olarak yapılmaktadır. İstanbul’dan yaklaşık 4 saat ve  Erdek’ten ise 3 saat sürmektedir.

Avşa Adasında Ne Yenir?

Günübirlik gezi dahi yapılsa mutlaka bölgenin tatları ön plana çıkar. Bu aşamada Avşa adasında ne yenir sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Geziniz ile sabahın erken saatinde adımınızı attığınız bölgede açık büfe kahvaltılar seçenekleriniz arasındadır. Deniz manzaralı iskele meydanında güzel bir kahvaltı ile gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi depolarsınız.

Deniz sefası yapan kişiler sahil boyunca kendisine midye ve ev yapımı gözlemeler bulabilir. Bunun yanında aperatif olarak mısır ve şekerleme gün boyu bulabileceğiniz tatlar olmaktadır. Avşa adasında ayrıca döner, sandviç, kebap, kumpir, tost gibi yiyecekler bulunmaktadır. Akşam saatlerinde ise bölgenin dokusuna uygun olarak taze deniz ürünleri yenebilir.

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Konaklama

Avşa Adası pansiyon ve konaklama seçenekleri bulunan bir konaklama imkanına sahiptir. Buraya rezervasyonla gitmek doğru olur. Ancak adaya adımınızı attığınız andan itibaren sizi gece konaklama imkanları ile kandırabilecek güzelliklere sahip olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu aşamada Avşa adası otel dışında Avşa adası kiralık ev seçenekleri ile burada kalabilirsiniz. Hatta Avşa Adası Apart Otel seçeneklerden sadece bir tanesi olur.

Avşa Adası Otel Fiyatları

Tatilin adresi olan Avşa adası otel fiyatları hakkında bilgi vermek neredeyse imkansız. Zira bölge sezonuna göre değişen ücretler ile konaklama imkanı veriyor. Ancak Avşa Adası erken rezervasyon seçenekleri sizin burada en uygun fiyatlarla konaklama yapmanızı olanaklar sağlayabilir. Bireysel olarak size burada uygun fiyatlı konaklama için Eylül ay’ında gitmenizi tavsiye edebilirim.

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adasına Nasıl Gidilir?

Tatil ve günlük gezi amaçlı olarak gitmek istediğiniz Avşa Adası nasıl gidilir sorusuna yanıtlar aranmasının en önemli nedeni ada olmasıdır. Buraya İstanbul üzerinde İDO ile gidebilirsiniz. İDO ile kendi aracınızı buraya götürebilirsiniz. İstanbul’dan Avşa Adası yaklaşık 4 saatlik mesafede yer almaktadır. Buraya yapılan seferler Bostancı ve Yenikapı’dan başlar. Aynı zamanda Avşa adasına Tekirdağ Akport limanından seferler yapılmaktadır. Avşa Adası nerede diye merak edebilirsiniz. Zira ada Balıkesir il sınırları içerisinde yer almaktadır. Erdek – Avşa Adası yolu ise yaklaşık 3 saat süren bir vapur yolculuğu ile yapılabilmektedir. Ada geniş bir alanda yer alması nedeniyle Avşa Adası yürüyerek gezilir mi sorusuna yanıt vermek zor. Ancak burada bisiklet kiralama yoluyla adayı gezebiliyorsunuz. Ayrıca konum üzerinden GPS ile mesafenizi inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.