Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2024

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2024

Gezi rotanızın en önemli durağı İstanbul gezilecek yerler listesindeki Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti başlıca araştırma konularından biridir. Müzelerin ve tarihi yerlerin adresi Beşiktaş ilçesindeki saray boğaz kenarında sizleri beklemektedir.

Muhteşem bir boğaz manzarası bulunan Dolmabahçe Sarayı mimari yapısı, büyüklüğü ve önemi ile Türkiye’nin en önemli kültürel zenginliğini oluşturmaktadır. Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde hem müze olarak hem devlet erkanının kullandığı yerdir. Osmanlı İmparatorluğunun son deminde inşa edilen saray 6 padişahın evi olmuştur.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk burada yaşamış ve aynı zamanda devlet işlerini yürütmüştür. Bununla birlikte hayata gözlerini 10 Kasım tarihinde burada yummuştur. Manzarası ile muhteşem bir müze haline gelen Dolmabahçe Sarayında günümüzde 50 binden fazla obje sergilenmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

İstanbul Dolmabahçe Sarayı üç kısımdan oluşturulmuştur. Bunlar;

 1. Selamlık (Devlet işlerinin yürütüldüğü yer)
 2. Harem (Padişah ve ailesinin özel alanıdır. Burası için ek ücret ödenmektedir.)
 3. Tören Salonu ( Devlet erkanı törenleri için kullanılmaktadır)

İnşa edildiği dönem modern bir yapıya bürünen Dolmabahçe aynı zamanda mimari yapısı ile dünya insanlarını kıskandırmaktadır. Buradaki saray 45 bin metre karelik bir alana inşa edilmiştir. İçerisinde;

 • 46 Salon
 • 285 Oda
 • 6 Hamam
 • 68 Tuvalet
 • 2 farklı müze
 • Camii
 • Saat Kulesi

Dolmabahçe Sarayının mimarı Ermeni Garabet Balyan ’dır. Kendisi Avrupa’da mimari yapılar üzerine eğitim almış ve sonrasında meziyetlerini burada göstermiştir.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2024

3 farklı bölümden oluşan Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 2024 yılında şu şekilde alınmaktadır.

 • Selamlık bölümü 120 TL
 • Harem 90 TL
 • Selamlık ve Harem ikisi için 150 TL
 • Selamlık, Harem ve Milli Sarayla Tabloları Müzesi 200 TL

Dolmabahçe Sarayı Kimler Ücretsiz Girebilir?

Burayı gezenler Müze kart ile bazı bölümlerini ücretsiz olarak görebilmektedir. Bununla birlikte 6 yaş altı çocuklara ücretsiz imkanlar sağlanmaktadır. Bununla birlikte 10 Kasım tarihleri burası ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Dolmabahçe sarayı ne zaman ücretsiz sorusunun bir diğer yanıtı da 29 Ekim tarihleri olmaktadır. Sabah 09:00’dan itibaren akşam 19:23 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı MüzeKart Geçerli mi?

Burayı müze Kart ile gezebilirsiniz. Ancak her yerinde geçerli değildir. Selamlık bölümü dışında sarayda her yer kartla ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Açılış Kapanış Saati

Sarayı gezmek isteyen ailelerin 7-25 yaş arası çocukları için ayrıca indirimlerin uygulandığı müzenin açılış saati 09:00 olurken Dolmabahçe Sarayı kapanış saati 18:00 ’dir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.