Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korunmak için tüketilen Şiveydiz soğuk havaların en özel yemeğidir.

Gaziantep yöresi yemek kültürü ile çok tercih edilen bir yerdir. Tatlısı kadar yemeklerinden önce tüketeceğiniz çorbalar da bu kültüre eşlik etmektedir. Eşsiz bir mutfak kültürüne sahip ola kentte kış mevsimlerinde daha çok Şiveydiz yemeği tercih edilmektedir. Muhteşem bir tat bırakan çorba aynı zamanda grip rahatsızlığını önlemek ve yakalananları da iyileştirmek için doğal ilaç niteliği taşımaktadır. Yöre tatları içerisinde bölgeyi ziyaretinizde tadacağınız Şiveydiz içeriği ile eşsiz bir lezzettir.

Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Yemek ustası olan ünlü şeflerin tavsiyesi olan yemek özellikle bölgede Şiveydiz yemeği çorbası olarak evlerde yapılmaktadır. İçerisinde taze soğan ve taze sarımsak kullanılmaktadır. Yoğurtla yapılan yemek Gaziantep şehrine özgüdür. Sağlık açısından da ayrıcalıklı olan bu yemek adeta bir doğal antibiyotik görevi görmektedir.

Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Doğal antibiyotik Şiveydiz yemeği soğan, sarımsak ve yoğurt üçlüsü ile gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Bu sebeple kış aylarında hasta olan kişiler özellikle bu yemeği tüketmektedir. Taze ve doğal sarımsağın taze köy yoğurdu ile buluşması doğal bir antibiyotik görevi görmesini sağlamaktadır. Bölgede unutulmaya yüz tutmasına rağmen yaşı büyük olan kişileri sürekli tükettiği yemek ünlü şefler ile yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Şiveydiz Yemeği Nasıl Yapılır?

Çorbayı tadanların çok memnun olduğu, böyle tadı ilk kez tattıklarını açıkladıkları Şiveydiz Gaziantep ve çevresinde lokantalarda halen yapılan bir yemektedir. Şiveydiz tarifi ve yapımı ise şu şekildedir;

Malzemelerimiz;

  • 1 kg sarımsak
  • 500 gram pırasa
  • 500 gram kemikli kuzu eti
  • 300 gram süzme yoğurt
  • Karabiber
  • Tuz
  • 2 su bardağı haşlanmış yoğurt
  • Sıvı yağ
  • Sekiz
Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Gaziantep’e Özgü Doğal Antibiyotik Şiveydiz Yemeği

Şiveydiz Tarifi Nasıl Yapılır?

Şiveydiz yemeği yapımı için et öncelikle haşlanmaktadır. Sonrasında pırasaları sap kısmını yeliş olan yerden ayırıp kesiyor ve suya koyuyoruz. Sonrasında ise suyu kokusunu gidermek için suyunu döküp yeni suda bekletiyoruz.

Pişen eti sütüp düdükle tencerede doğranan ve suda bekletilen sarımsak ve pırasa ile 10 dakika pişiriyoruz. Üzerine nohut ve tuzunu ilave ediyoruz.

Farklı bir kapta çırpılan yoğurdun içine yemeğin suyundan koyarak karıştırıyoruz. Sonrasında ise bu yoğurdu yemeğe karıştırıyoruz.

Şiveydiz yemeğinin üzerine karabiber isteğe olarak ilave edilir. Yine üzerine sıvı yağ ve nane eklenebilir. Bundan sonra ise servis yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.