Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Gezi masalı yazılırken mutlaka gittiğiniz yörenin tatlarını da eklemek gerekiyor. Bu anlamda Ayvalık’a özgü 3 enfes içecek içilmeden dönülmemek üzerine kurulmuş. Bunun yanında bu içecekleri Ayvalık’ta nerede içeceğiniz de bir o kadar önemli

Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık, kendine has özellikleriyle tanınır. Balıkesir’in Ege kıyısına düşen bu şirin kasaba, tarihi evleri, miskin kedileri, Cunda Adası’nın muhteşem manzarası, Sarımsaklı Plajı’nın vazgeçilmez keyfini yanı sıra bir de kendine özel içecekleriyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Ayvalık’ta huzur ve sükunet ile iç içe zaman geçirdiğiniz vakitlerde, bir de buranın kendine özel bitkilerden yapılan içeceklerini yudumlamayı da unutmayın deriz. Damağınızdan tadı gitmeyecek farklı Ayvalık’a özgü 3 enfes içecek ile hem tatilinize farklı bir tat katacaksınız hem de sıcak yaz günlerini serinleten içeceklerinin tadına bakmış olacaksınız. üzüm, macaron, karadut gibi yöreye özel çeşitli meyvelerden yapılan bu içecekler, hararetinizin dinmesinde bir hayli yardımcı olacaktır.

Üzüm Koruğu Suyu

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Üzüm Koruğu, aslında Marmara, Akdeniz ve Ege bölgesinde tanınan bir lezzettir. Ancak bunun ana yurdunun Ayvalık olduğunu belirtmeden de geçmemek gerekiyor. Henüz tam olgunlaşmamış üzüme verile “koruk” adı, suya dönüştürülerek enfes bir tat vermesini sağlıyor. Koruk suyu, mineral bakımından ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir içecektir. Ayvalık sokaklarında gezinirken bu lezzeti çok fazlasıyla görebilirsiniz. Özellikle de Ayvalık’ın en çok bilinen yerlerinden Şeytanın KahvesiKvcii Coffe House ve Cafe Caramel  gibi alanlarda Üzüm Koruğu suyunun tadına bakmanızı öneriyoruz.

Macaron Çayı

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Diğer adıyla “Mercan köşk” otu, soğuk algınlığı için birebir bir ilaç takviyesi gibi. Ayvalık’ın hemen hemen her yerinde yetişebilen bu bitkinin suya veya çaya dönüşmesi ise farklı bir lezzet sunuyor. Misafirler, kasabaya geldiklerinde sık sık Macaron Çayı ile karşılaşırlar. Butik otellerde, kahvaltıların vazgeçilmezi halinde olan çay, soğuk ya da sıcak olarak demlenebiliyor. Farklı bir tadı olan çay, hem sağlık açısından hem de değişik bir tat alma açısından kesinlikle Ayvalık’ta tadına bakmadan dönmemeniz gereken güzel bir içecektir.

Karadut Suyu

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Mayhoş tadı ile damakta farklı bir lezzet bırakan karadut suyu da Ayvalık’a özgü içeceklerden biridir. Yaz aylarında karadutun yetişmeye başladığı dönemde taze olarak toplanıp suyu çıkartılarak misafirlere ikram edilen bu enfes tat, hem mineral bakımından hem de vitamin açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda pekmez, şerbet veya reçeli de yapılan karadut, kahvaltı sofralarında da yer alan lezzetlerden biridir. Ege’nin incisi Ayvalık’a geldiğinizde bu lezzetli içeceğin tadına bakmadan kesinlikle geri dönmemeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın çeşitli ülkelerinden her yaz Ayvalık’a akın eden turistler, rahat bir yolculuk sonrası kasabaya ulaşmak için Edremit Havalimanı’nı tercih etmektedirler. Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet ve Bora Jet gibi firmaların sefer düzenledikleri Edremit Körfez Havalimanı’na ulaşmanın en büyük kolaylıkları ise internet sitelerinden sunuluyor. Siteleri ziyaret ederek indirimli uçak bileti kampanyalarını gözden geçirdikten sonra Edremit uçak bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Yakın mesafeden gelenler için de sunulan ayrıcalıklarıyla ön plana çıkan siteden Edremit otobüs bileti araştırmalarınızı yaparak yerinizi ayırtabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.