Kırkgöz Kemeri Nerede? Özelliği Nedir?

Kırkgöz Kemeri Nerede? Özelliği Nedir?

Kırkgöz Kemeri Antalya Finike Hasyurt mevkiinde yer almaktadır. Diğer adıyla Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin hüküm sürdüğü sırada Limyra Köprüsü olarak da bilinmektedir. Dünyada ki en eski basık kemerli köprülerden bir tanesidir.

Antalya’da tarihi köprülerin içerisinde en çok kemere sahip olan Kırkgöz’de görsel mimari yapı ön plana çıkıyor. 26 adet farklı kemerden meydana gelen Kırkgöz Kemeri köprüsünün toplam uzunluğu 360 metredir. Taştan örülmüş köprü Likya’nın önemli kentlerinden Limyra’da kurulmuş dışarıdan bakışta yassı bir görünüm oluşturmaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kırkgöz Kemeri Nerede Nasıl Gidilir?

Roma dönemine ait bu köprü antik Lymira kenti harabelerinin 3,2 km doğusunda Alakır Çayı üzerine kurulmuş olup günümüzde Akdeniz sahilinden 3,8 km kuzeyde, Turunçova – Kumluca asfaltının yakınında bulunmaktadır. Çayın antik adı bilinmemektedir.

Finike’ye ulaşım hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla mümkündür. Tarihi bir bölge olması nedeniyle Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel alarak tahsis ettiği araçlar vesilesiyle ulaşmak mümkündür, ayrıca havalimanından taksi ile de ulaşılabilmektedir. Karayolu ile Finike, İzmir’e 479 km, Ankara’ya 629 km, İstanbul’a 815 km, Antalya’ya ise 114 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kırkgöz Kemeri

Kırkgöz Kemerinin Özellikleri

Üzerinde ki kemerler zamanın teknolojisine göre inanılmayacak derecede temiz ve kusursuz işlenmiştir, zira bu tip kemerli köprülere ancak Geç Ortaçağ döneminde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları neticesinde elde edilebilmiştir. Köprü bu muhteşem özelliğiyle Avrupa’da ki pek çok sosyal bilimler enstitünün gündemini şekillendirmeyi başarmıştır. Oransal kusursuzluk teşkil eden köprünün 26 kemere sahip olması yeteri kadar yassı bir görünüm elde edilebilmesine olanak sağlamıştır. Köprünün sırrının açığa çıkılabilmesi için bölgeye dünyanın dört bir yanından bilim adamları toplanmıştır.

Antalya’nın sahil şeridindeki ilçelerinden Finike’de olan köprü ile ilgili olarak araştırmalar söz konusudur. Yapılan araştırmalar köprünün sırrını çözmek adına pek çok bilinmeyene ışık tutmuştur. Kemer bölgede uzun yıllar faaliyet gösteren akarsu yatağının üzerine inşa edilmiştir.

kırkgöz kemeri

Likyalıların köprünün birçok onarımında da yer aldığı bulunan kalıntılarda meydana çıkmıştır. Köprünün bir diğer önemli özelliği ise yapıldığı dönemdeki insanların ulaşım konusunda sıkıntı çekmesi sonucu köprüyü inşa etmeleridir. Dolayısıyla köprü inşa edilmeden önce çevrede yerleşmiş ve işlerini gideren insanların, bölgede yer alan Alakır Çayı’nın hırçın seyir izlemesi yüzünden ulaşım konusunda sorun yaşamalarına neden olmuştur.

Kırkgöz Kemeri, gerçekten harika bir manzaraya konumlanmıştır. Bölgenin Likya egemenliği dolayısıyla tarihi yoğunluğa tanıklık etmesi, çığır açıcı bilgilerin elde edilebilmesine olanak sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.