Limyra Antik Kenti Ören Yeri Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Limyra Antik Kenti Ören Yeri Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Antik Kentler Antalya’nın her bir bölgesinde onlarcası bulunan önemli tarihi eserlerimiz. Bunlardan birisi de Finike ilçesinde bulunan Limyra Antik Kenti. Kente Nasıl Gidilir? Özellikleri Ne? Giriş Ücreti Var mı herkesin merak ettiği soruların başında geliyor.

Limyra Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Limyra Antik Kenti Antalya Finike İlçesinde yer almaktadır. Finike’ye ulaşım hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla mümkündür. Tarihi bir bölge olması nedeniyle Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel alarak tahsis ettiği araçlar vesilesiyle ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Finike, İzmir’e 479 km, Ankara’ya 629 km, İstanbul’a 815 km, Antalya’ya ise 114 km uzaklıkta yer almaktadır. Siz de Finike’yi ziyaret ederek doğal güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Limyra Antik Kenti Özellikleri

Antik Kent, Antalya’nın Finike İlçesi’nde bulunmaktadır. Çevrede ki antik Bizans ve Roma kalıntıları bölgenin tarihi öneminin epey olduğunu göstermektedir, zira bölgede ki arkeolojik kazı çalışmalarında çıkarılan eserler, antik zamanın derin ipuçlarını taşımaktadır. Ayrıca  kent hakkında kültürel ve siyasi bilgilere ulaşmamızda büyük öneme sahiptir. Limyra Antik Kenti Likya bölgesinin geçmişi en derin olan antik kentlerden biridir.

 Tarihin karanlık dönemlerini aydınlatıcı bilgilere ulaşmamız mümkündür. Limyra adı, Likya kitabelerinde farklı bir adla anılmaktadır. Bu Zemuri’dir. Likyalılar bölge ile yakın temaslarda bulunmuş, öneminin her daim farkında olmuşlardır. Limyra Antik Kenti, tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hatta pers hakimiyetinin var olduğu zamanlarda, bölgede Likyalıların alenen faaliyet gösterdikleri ortaya çıkarılan buluntularda tespit edilmiştir.

Limyra antik Kenti

Bu durumun sonucunda Limyra Antik Kenti’nin döneminin çok uluslu yerleşim yeri olarak kullanıldığına ulaşılabilir. Antik Kentin dikkat çeken bir diğer özelliği ise birçok mezara ev sahipliği yapmasıdır. Mezarlar kurgan tipi dahil olmak üzere pek çok farklı şekilde ortaya çıkarılmıştır. Özellikle kaya mezarları dikkat çekmektedir. Finike’nin Limyra gibi daha pek çok antik kente ev sahipliği yaptığı bilinmektedir, dolayısıyla bitmek bilmeyen arkeolojik kazı çalışmaları uzun yılardır bölgede faaliyet göstermektedir.

Limyra Antik Kentinde Nereler Görülmeli?

Limyra Antik Kenti

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Finike, antik tarihe ve arkeolojiye meraklı olan her kişi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Roma’nın ünlü kralları, bölgede etkin olmaya önem vermiş, gerek coğrafi gerek siyasal çıkarların söz konusu olması sebebiyle pek çok farklı uygarlığın yöneticileri dahil olmak üzere Roma kralları da derin kafa yormuşlardır.

Limyra Antik Kenti ile buranın tarihini ziyaret etmek isteyenler bu paylaşılamayan kentin heyecanına kapılabilirler. Unutulmaz deneyimler edinebilirler. Ayrıca kenti sanal ortamdan da gözlemleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.