Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul, Beşiktaş sınırları içerisinde yer alan Malta Köşkü diğer adıyla Malta Kiosk ve Bahçesi olarak bilinmektedir. Osmanlı mimarisi ile yapılan köşk İstanbul Boğazı kıyısındadır.

Namı diğer Çadır Köşkü olarak bulunan bu yer Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde yıldız parkı korusu bulunmaktadır. Bir dönem tahta çıkmak için uğraş vermesine rağmen başarısız olan V. Murat burada bir süre saklanmıştır. Köşkün tavan süslemeleri göz doldurmaktadır. Altın varaktan oluşan aynası bulunmaktadır. Kültürel varlık olarak görülmesi gereken yerlerdendir. Günübirlik geziler ile burada güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Sultan Abdülmecid’in Av Mekanı Malta Köşkü

Osmanlı saray mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen Malta Köşkü İstanbul’dadır. Beşiktaş ilçesindeki köşk boğaza bakan manzarası ile göz doldurmaktadır. 19. Yüzyılda yapılan köşkün yapım öyküsü ise Sultan Abdülmecid’in av köşkü olarak yaptırmasıdır. 1857 yılında yaptırılan köşkün Malta Adasında bulunan av köşküne benzemesi nedeniyle bu isimle anılmaktadır.

Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Tamamen ahşaptan yapılan köşkün mimarisi Osmanlı saraylarını andırmaktadır. Aradan geçen zamanla yıpranan yerlerde bakım ve restorasyonlar yapılmıştır. Hatta bu köşk devlet protokolüne hizmet vermiş ve birçok etkinlikte kullanılmıştır.

Peyzajı ile düzenli bir bahçesi bulunan Malta Köşkü aynı zamanda İstanbul Boğazına hakim bir manzaraya sahiptir. Konumu ile muhteşem bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır. Adı ve mimari yapısı ile burayı birçok kişi görmek istemektedir. Ancak özel mülk olarak kiralanabilmektedir. Bu sebeple ziyaret öncesi buradan bilgi almak gerekebilir.

Merak edilen hususlardan biri Malta Köşkü kaç odalı olmaktadır. Prefabrik bir yapıya sahip olan köşk küçük ama modern bir ev görünümüne sahiptir. Zira 3 yatak odası, 1 salon, 2 banyo ve 1 mutfağı bulunan köşkte birde teras bulunmaktadır.

Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Malta Köşkü 40 Yıl Kullanılmadı

Abdulhamit sürgün edilmesinin ardından bu köşk yaklaşık 40 yıl kullanılmamıştır. Ancak deniz kenarı olan kısma Yıldız Parkı ismi konulmuştur. Sonrasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir.

1949 ve 1960 yılları arasında yaklaşık 12 yıl Markiz Pastanesi olarak hizmet vermiş ve 1960 sonrası Tanzimat Müzesi olarak açılmıştır.

Günümüzde ise kahvaltı hizmeti vermektedir. Malta Köşkü Beşiktaş’ta Yıldız Parkı içerisinde kahvaltıların adresi olmuştur. Parkta açık büfe kahvaltı imkanı söz konusudur. Malta Köşkü kahvaltı fiyatları ise kişilik 200 TL serpme olması halinde ise 500 TL civarlarındadır. Ancak net bir bilgi yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.