Gökçeada Gezilecek Yerler – Muhteşem Bir Çanakkale Gezi Rotası

Gökçeada Gezilecek Yerler – Muhteşem Bir Çanakkale Gezi Rotası

Çanakkale ile gezi rotanız olması halinde ilginizi çekecek başlıca husus Gökçeada gezilecek yerler olmaktadır. Gezi Masalı olarak sizlerin gezilerinizde öncülük etmek bizleri mutlu eden önemli taraflardan olurken sizlere küçük ayrıntılar vermek istedik. Zira bölge hakkında yorumlarınızı merakla beklemekteyiz.

Ülkemizin denizleri üzerindeki en büyük kara parçası olan Gökçeada birbirinden güzel bakir koylara sahiptir. Özellikle bölgedeki eski Rum köyleri, evleri ve harika manzaralar yer almaktadır. Marmara Bölgesi ile Çanakkale’de muhteşem bir gezi destinasyonuna sahip Gökçeada nasıl gidilir? Gökçeada konaklama mümkün mü? Gökçeada gezilecek yerler nereleri bu aşamada araştırmaların başında yer almaktadır. Burayı gezen kişiler ayrıca Bozcaada gezilecek yerler listesini özenle incelemeye koyulur.

Gökçeada Gezilecek Yerler Listesi

Bölge ile Gökçeada’da gezilecek yerler o kadar çok ki tatili uzatma gereği dahi duymak mümkündür. Günübirlik geziler ya da konaklamalı Gökçeada turları ile ziyaret edilebilirken karşılaşılan onca miras kişiyi eve dönmekten alıkoyacaktır. El değmemiş doğal güzellikleri yapılan çalışmalar neticesinde kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Tarihi köyleri,  sahil boyunca sıralanan balıkçı restoranları ve kaliteli butik otellerden aile pansiyonlarına kadar gelişmiş turizm olanakları burada sizleri beklemektedir. Gökçeada her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Hem günübirlik hem de Gökçeada tekne turları beraberinde burayı keşfe çıkarken unutulmaz tatil rotalarından birini doyasıya gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle Gökçeada gezilecek yerler şu şekilde listelenmektedir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

 • Sualtı Milli Parkı
 • Kent Müzesi
 • Aya Arina Kilisesi
 • Gökçeada Tuz Gölü
 • Anzak Koyu
 • Rum Köyleri
 • Tepeköy Çınaraltı
 • Peynir Kayalıkları
 • Kaya Mezarı

Su Altı  Milli Parkı

Ülkemizin en ilginç milli parkları arasında yer almaktadır. Türkiye Deniz araştırmaları vakfı tarafından 1999 senesinde kurulmuştur. Gökçeada Sualtı Milli Parkı Kuzulimanı ile Kaleköy arasındaki kıyı şeridinde geniş bir alanda yer almaktadır. Hem dalış meraklıları hem de deniz tutkunlarının mutlaka keşfe çıkmasının önerildiği bir yerdir. Aynı zamanda ülkemizin ilk ve tek sualtı milli Parkıdır. Bu yüzden ilgileri üzerine çekmektedir. Büyüleyici Yıldız koyu ve Mavi koyu da kapsayan Gökçeada Sualtı Milli Parkı binlerce senede oluşmuş çarpıcı mağaralardan oluşmaktadır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Aynı zamanda yunuslardan Akdeniz fokları deniz kaplumbağalarına kadar 180’den fazla canlı türü ile Gökçeada bölgesini tüplü ve tüpsüz dalış turlarının ana merkezi halini almıştır. Su altındaki hiçbir yaşayan organizma su üstüne çıkarılmasına izin verilmemektedir. Hatta burada uzmanlarla beraber dalışlar gerçekleştirilebilmektedir. Gökçeada sualtı milli parkı’nda kristal berraklığındaki denizde rengarenk balık sürüleri beraberinde yüzebilir. Aynı zamanda muhteşem su altı fotoğrafları çekme şansına sizler de sahip olabilirsiniz. Birçok Deniz canlısının üreme ve yumurtlama alanı olan milli parka Mayıs ve Haziran aylarında gidilirse bölgeye uğrayan kaşalot balinalarında görme şansınız da olabilir.

Kent Müzesi

Gökçeada Kent Müzesi ya da kent tarihi müzesi bir yerleşim yerinin antik ve yakın geçmişini göstermektedir. Bununla birlikte siyasi tarihi kültürü ve halk hakkında bilgiler burada bulunmaktadır. Hatta buraya özgü belge ve eşyaları ise korumak amacıyla oluşturulan müze türleri arasında yer almaktadır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Aya Arina Kilisesi

Bir zamanların en kalabalık köyü olan Dereköy şu an hayalet köy görünümündedir. Bu bölge her ne kadar böyle olsa da hala daha ziyaretçi ve turist çekmeye devam eder. Gökçeada’da bulunan Aya Marina Kilisesi bir Rum Ortodoks kilisesidir. 2016 Ağustos’ta patrik ve İstanbul başpiskoposu Bartholomev Aya Arina kilisesine ayin için gelmiştir. Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük köyü olan Dereköy’de çok sayıda harabe halinde taş evler yer almaktaydı. Köyün turizmi açılması beraberinde bazı evler restorasyona alındı. Yapılan çalışmalar ile birlikte kilise yeniden gayet güzel bir restorasyon tamamlanması sonucunda daha düzenli bir yapıya dönüşmüştür.

Gökçeada Tuz Gölü

Kefalos plajı’nın ortasında yer alan Gökçeada Tuz Gölü her iki taraftan da rüzgarın yığdığı kum settinin ortasında oluşmuştur. Gölün derinliği ortalama 1 metredir. Genişliği ise 1 kilometre kadardır. Göl tamamen deniz suyu ve yağmurlarla oluşmaktadır. Yazın buharlaşan gölün üstü beyaz tuz tabakası ile kaplanmaktadır. Böylelikle ada halkının ve kuşların tuz ihtiyacını gidermektedir. Üstelik yazın ortasında sanki kar yağmış gibi bir görüntü verirken çok sayıda su kuşu türüne ev sahipliği yapan gölde aşağıdaki kuş türleri kendisini göstermektedir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

 • Flamingo
 • Ördek
 • Angıt
 • Suna
 • Yağmurcun
 • Kum kuşu
 • Martı
 • Öcü

Gölden çıkan siyah çamur bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülerek turistler tarafından vücuda sürülmektedir. Yapılan analizler sonucunda içerisinde bol miktardaki kükürt yer alır. Çamur kürü tedavisi yapıldığında romatizma olmak üzere sedef ve kireçlenme gibi hastalıklara da iyi geldiği düşünülmektedir.

Anzak Koyu

Gelibolu Yarımadası’nda küçük bir koyu olan Anzakların, Çanakkale savaşı esnasında bu koya çıkarma yapmaları ile popüler olmuştur. 600 metre uzunluğundaki koy kuzeyden Arıburnu tepeleri ile çevrili olurken yapılan çıkarmadan sonra plaj Anzaklar için ana üst konumuna gelmiştir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Ada olması münasebetiyle en çok sorulan soru Gökçeada’ya nasıl gidilir olmaktadır. Kabatepe’den kalkan feribotlarla buraya ulaşım mümkündür. Bu sebeple feribot saatlerini dikkate almanız gerekir. Yaz aylarında 6 sefer yapılırken bu kış aylarında havanın durumuna göre değişebiliyor. Bu anlamda Gökçeada Sefer Saatleri buradan güncel olarak takip edilebilir.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada merkezde ne yapılır? Nereler gezilir listesine nereden başlayacağımızı anlatmak zor. Zira çok geniş bir alandan ziyade muhteşem gezi rotaları söz konusu oluyor. Bu aşamada Gökçeada merkezde rum köyleri gezilmesi gerekir. Burada 10 köy bulunur. Ancak bunların hepsini gezmeniz mümkün değildir. Ancak özellikle Tepeköy, Dereköy, Zeytinliköy, Kaleköy ve Eski Bademli listenize dahil etmeniz gerekenler olarak sıralanabilir.

Tepeköy

Gezi rotasında burası olanlar Gökçeada yürüyerek gezilir mi sorusuna yanıt aramaktadır. Tepeköy ada merkezine yaklaşık 9 kilometre uzaklıktadır. Bu anlamda her yeri yürüyerek gezmeniz mümkün değildir. Köylerde taş evler, doğal güzellikleri harika manzaralar sunar. Bu sebeple fotoğraf çekimi için önemli adreslerden olur. Gökçeada en güzel köyü bu sebeple Tepeköy diyebiliriz.

Gökçeada köyleri yerleşim alanlarında eskiden Rumlar yaşamıştır. Ancak siyasi nedenler yüzünden burada yaşayanlar evini terk etmiştir. Bu sebeple bölgedeki köyler daha çok hayalet olarak görünmektedir. 1996 yılı ile buraya geri dönen Rumları görmek mümkündür. Bunlardan biri de Barba Yorgo’dur. Köy girişi sizi zaten Barba Yorgo tavernası karşılar. Gökçeada meyhane arayışında olan kişiler için bu köy ve taverna alternatif olarak ziyaret edilebilir.

Dereköy

Gökçaada’nın en önemli köylerinden bir diğeri Dereköy olmaktadır. Burada da Rumlar yaşamış ve politik nedenlerden dolayı göç etmiştir. Bakımsız kalan köyler nedeniyle daha çok yıkılmış evler Dereköy’ü oluşturur. Ancak sokakları gezmek, fotoğraflamak ve geçmişe dair kalıntılar görmek burada güzel olmaktadır. Gökçeada neyi meşhur sorusunun en önemli yanıtı buradaki köyler olsa gerek. Zira yaşam alanları ile hayat bulan yerlerden bahsetmek sizlere de iyi gelecektir. Ancak Gökçeada neyi meşhur sorusuna özellikle buraya özgü olarak bulunan ballardan bahsetmek gerekir. Zira adada bozulmayan yapısıyla üretilen ballar kekik değeri ile ön plana çıkmaktadır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada’da nereler gezilir sorusunun bir diğer yanıtı da Gökçeada tekne turları ve gezilerine katılmak olabilir. Zira koylar ile plajları tekne ile adaya çıkmadan görmek mümkündür. Adadan tekne kiralamanız halinde bu gezi imkanınızı bütçeniz dahilinde yapabilirsiniz.

Gökçeada Konaklama

Günübirlik geziler ile burayı gezmenin yanı sıra Gökçeada konaklama imkanları ile tatilinizi uzatabilirsiniz. Böylelikle burayı doyasıya gezme imkanınız olur. Zira Gökçeada ne kadar sürede gezilir sorusuna yanıt olarak en az 3 gün ayırmanız gerekir. Hafta sonu tatili 2 gün ile burayı hızlandırarak gezebilirsiniz.

Gökçeada merkez gezilecek yerler açısından çok fakirdir. Bu sebeple konaklamalı bir tatil düşünüyorsanız merkezden uzak durmak gerekir. Bu aşamada köyler ve koylarda konaklama seçenekleri kendisine yer bulur. Özellikle köylerde taş evlerde geçmişe ışık tutan yerlerde konaklama imkanları söz konusu olmaktadır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Kamp yapmayı severler doğal olarak Gökçeada kamp alanları neresi diye sorgulamaktadır. Karavan kampı dahil olarak burada elverişli yer oldukça fazladır. Ücretli kamp olanakları da söz konusu olur. Fakat özellikle rüzgar nedeniyle çadır kampı için dikkatli olunması gerekir.

Gökçeada konaklamalı tatil yapanlar gece için Gökçeada eğlence mekanları arayışına girecektir. Burada gece eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz başlıca Gökçeada mekanları şu şekilde listelenebilir.

 • Çınarlı bölgesinde Lost Cafe % Bar İmroz
 • Fatih bölgesinde Son Vapur Meyhane
 • Tepeköy Meraklis Taverna
 • Kaleköy Kadarut Bistro Cafe
 • Tepeköy Angelikis Taverna
 • Bademli Köyü Yolu üzernidnei Dimitri Restoran

Gökçeada Yemek Yerleri

Adada çok çeşitli yemek seçenekleri bulabilirsiniz. Özellikle geziniz esnasında Gökçeada yemek yerleri arayışınız olacaktır. Merkezde ve köylerde restaurantlar bulabilirsiniz. Burada özellikle ev yemekleri yapılan yerler oldukça fazladır. Bu anlamda vegan yiyeceklerde bulunabilmektedir. Kafelerde tostlar yiyebilirsiniz. Bölgedeki Ihlamur kafe sizlere vegan tost imkanı vermektedir. Gökçeada’da ne yenir sorusuna böylelikle farklı peynir çeşitlerinden yapılan Gökçeada Tostu yenebilir cevabı tam anlamıyla uyacaktır.  Bunun yanında bölgeye has meyvelerden yapılan içecekler yiyeceklerinize eşlik edebilir.

Son sayım rakamlarına göre Gökçeada nüfusu 10 bin 377 kişidir. Burayı ziyaret eden kişiler Gökçeada’da yaşayan ünlüler sorgulaması yapmaktadır. Bu aşamada ünlü olan ve olmayan kişilerin daha çok Bozcaada’yı tercih ettiğini belirtmek gerekir. Ancak Gökçeada’da yaşayan ünlü simalardan bahsetmek zordur. Çünkü buraya yerleşen ünlü bir isim kayıtlara geçmemiştir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.