1. Anasayfa
  2. Balıkesir

Bandırma Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler
0

Ege ve Balıkesir’in incesi Bandırma Gezilecek Yerler listesi rotanızı planlama açısından önem arz ediyor. Konumu ile görülmesi gereken yerleri bulunan ilçenin konumu da bir hayli politik ve güzel bir noktada bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük limanlarından birine sahip olması ve yolunun direk İstanbul’a açılıyor olması nedeniyle çok politik bir konumda bulunan Bandırma 150 bin nüfuslu ve Balıkesir’in üçüncü büyük ilçesi unvanına sahiptir. Balıkesir’e bağlı olmasına karşın Marmara Denizine kıyısı olan ilçe liman sayesinde sürekli büyüme evresindedir.

Bandırma Geçmişte Balıkçı Köyüydü

Geçmişte balıkçı köyü olduğu bilinen Bandırma 1076 yılında Kutulmuşoğlu Süleymanbey’in işgali sorası Türk emenliğine geçmiş. Bir dönem Bizans’a geçmesine rağmen Osmanlıya 1345 yılında Orhan Gazi döneminde geçmiştir.

Bandırma ilçesine bağlı olarak 2 belde ve 33 köy bulunur. 2022 yılı Şubat ay’ı itibariyle TUİK’in açıkladığı yeni sayılarla nüfusu 156 bin 787 olarak belirlenmiştir. 2011 yılında 138 bin 206 olan nüfus yaklaşık 29 bin kişi olarak artış göstermiş. Fakat kayıtsız kişilerle birlikte buranın nüfusunun 200 bin üzerinde olduğu da ihtimaller arasında yer alıyor. Eğitim açısından da Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi öğrencileri buranın nüfusu ve gelişiminde büyük rol oynamıştır.

Bandırma Gezilecek Yerler

Bölgenin denize kıyı olması buranın gezilecek yerini de doğal olarak artırıyor. Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi arasında kalan kentte antik kentler, doğal güzellikler sizleri büyüleyecek kadar iddialıdır. Bunlarda birlikte gezmeniz gereken yerler kısaca şu şekilde;

Manyas Kuş Cenneti ve Gölü

Bandırmaya yaklaşık 15 km mesafedeki Manyas Kuş Cenneti doğal güzellikler açısından önemli bir yer tutuyor. Manyas gölü tatlı suya sahiptir bu sebeple de kuşların burada konaklamasına neden olmaktadır. Göçen kuşların uğrak noktası olması nedeniyle buraya kuş cenneti olarak isim verilmiş ayrıca yanına da kuş cenneti milli parkı yapılmıştır. Görülen başlıca kuşlar kaşıkçı, çeltikçi ve tepeli pelikandır.

Bandırma Atatürk Parkı

bandırma gezilecek yerler

Erdek yolu üzerinde Bandırma Limanının arkasında bulunan Atatürk Parkı daha çok piknik yapma amaçlı olarak halk tarafından değerlendiriliyor. Orman havası eşliğinde yapılan günübirlik geziler için önemli bir yer tutmaktadır.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

bandırma gezilecek yerler

Kentin geçmişi açısından önem taşıyan Bandırma Arkeoloji Müzesi teşhir salonu, konferans salonu ve tüküphaneden oluşuyor. Pers ve Romalılara ait eserlerin yoğunlukta olduğu müze Pazartesi günleri kapalı oluyor.

Bandırma Kyzikos Antik Kenti

Bandırma’ya yaklaşık 10 km mesafede Erdek yolunda bulunan Kyzikos Antik Kentinin kalıntılarını görebilirsiniz. Romalılardan kalan mezarlar ve anıtlar ile kalıntıları da bulunmaktadır. Burası günümüzde daha çok harabeye dönmüş tahrip olmuştur.

Daskylion Antik Kenti

Buranın mesafesi de kent merkezine yaklaşık 30 km. Manyas Kuşu gölü kıyısında bulunan kent Ergili Köyüne de komşudur. En eski Zerdüşt tapınağı bulunan antik kentte halen kazılar devam etmektedir.

bandırma gezilecek yerler

Bandırmaya Nasıl Gidilir?

Buraya sürekli düzenlik feribotla ulaşım mümkün. İstanbul Yenikapı ile Tekirdağ’dan gelen feribotlar ile burayı gezebilirsiniz. İstanbul’dan otomobille gitmek isteyenlerin harcayacağı zaman dilimi ise yaklaşık 3 saat oluyor. Antalya şehir merkezine 626 km mesafedeki Bandırma’ya buradan ulaşarak GPS ile rotanızı belirleyebilirsiniz. Ayrıca Bandırma’ya çevre illerden saat başı kalkan otobüs bileti bulma imkanlarınızda bulunuyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *