Otel Yerine Hostelde Konaklamak İçin 7 Neden

02.12.2023
651
Otel Yerine Hostelde Konaklamak İçin 7 Neden

Otel yerine Hostelde konaklamak avantajları ile sizlere bekleyen bir tatil türü diyebiliriz. Her insanın yıl içerisinde kendine zaman ayırıp tatil yapması en doğal haklarından biridir. Tabi bunun da kendine göre bir bedeli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tatil yaparken daha ekonomik rakamlarla hoş vakitler geçirmek için tercih edilen yerlere dikkat edildiğinde, kesinlikle istenen ekonomiyi elde etmek mümkündür. Seçilen oteller, satın alınan biletler ve diğer masraf gerektiren alanlarda bütçenizi göz önünde bulundurduğunuzda, ekonomik bir tatil yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere otel yerine hostelde konaklamak için 7 nedenden söz edeceğiz.

Hostelde Konaklamak İçin 7 Neden

İşte sizlere Hostel’de konaklamak için belli başlı 7 neden;

Otellerden daha ucuz

Otellerde fiyatlar belirlenirken, bütün hizmetler dâhil edilir. Mesela otelde otopark varsa ücreti dâhil edilir, sauna varsa bu da dâhil edilir veya kullanmayacağınız diğer tüm hizmetler… Bu da otele ayıracağınız paranın çoğunu kullanmayacağınız anlamına gelir. Ancak otellerden daha küçük, mütevazı bir yatağı bir de yastığı olan hostellerde durum böyle değildir. Kalacağınız gün sayısına göre para ödersiniz, gerisinde yapacağınız herhangi bir aktivite ya da etkinlik için cebinizden para ödersiniz. Bu durumda, harcama yapacağınız yerlerin parasını kendiniz belirleyeceğinizden daha avantajlı bir tatil geçirmiş olursunuz.

Otel Yerine Hostelde Konaklama

Otel Yerine Hostelde Konaklama

Hosteller oldukça renkli

Hostellerin bir diğer özelliği de odaların ortak kullanılmasıdır. Mesela Akdeniz bölgesinde bir hostelde kaldığınızda, kesinlikle dünyanın yedi milletini bir arada bulabilirsiniz. Tabi ki bu da farklı kültürlere sahip insanlarla tanışmanız için bir fırsata dönüşecektir.

Hosteller daha samimidir

Oteller; resmiyet noktasında daha resmi, müşteri ilişkilerinde resmi dil kullanan personellerle doludur. “ne kadar resmiyet, o kadar çok para” demektir. Hatta bir adres sorduğunuzda bile soğuk yüzünü gösteren personeller sizden para isteyebilirler. Ancak hostellerde durum böyle değildir. Çalışanları daha sıcak, yardımsever ve müşterilerinin memnun kalması için ellerinden geleni yaparlar. Hatta bir adres sorduğunuzda neredeyse sizinle beraber gelip, gitmek istediğiniz yere kadar size eşlik ederler.

Dünya mutfağını deneyimleme fırsat

Otel Yerine Hostelde Konaklama

Otel Yerine Hostelde Konaklama

Kahvaltı, güne zinde başlamak için gerekli bir öğündür. Hostellerde kahvaltılar fiyatlara dâhildir. Ancak diğer öğünlerde genellikle tasarruf yapmak isteyenlerin tercih ettiği hostellerde “kendin pişir, kendin ye” usulü uygulanır. Tabi yemeklerin de ortak bir alanda yendiğini düşündüğünüzde, farklı kültürlere sahip insanların kendi mutfaklarından sunacakları yemeklerin lezzetleri ile tanışmış olursunuz.

Gençlerle kaynaşın

Oteller, her yaştan insanların tercih ettiği konaklama alanlarıdır. Ancak hosteller, daha çok sırt çantalı gençlerin tercih ettikleri konaklama alanlarıdır. Tatil günlerinizde konaklama için hostel tercih etmenizin bir avantajı da burada kendini gösteriyor. Enerji dolu gençlerle bir arada kalmak, şehirleri gezerken araç yerine yürüyerek gezen gençlerle vakit geçirmek, tatilden alacağınız keyfe yeni bir lezzet katacaktır.

Az eşya ile seyahat etme

Birçok avantajın bir arada yer aldığı hosteller, önceki başlığımızda da belirttiğimiz gibi daha çok gençler tarafından tercih edilir. Yani “sırt çantalı gezginler.” Az eşya ile tatil yapmak isteyen bu gençlere ayak uydurduğunuzda, kesinlikle tatilde yük olacak fazlalıkları yanınızda getirmeye gerek olmadığını anlayacaksınız.

Gerçek arkadaşlıklar edinme fırsatı

Otel sahipleri veya çalışanları; ciddi, bazen de somurtkan olurlar. İşleri gereği böyle davranmak zorundadırlar. Ancak hostel çalışanları böyle değildir. Daha sıcak, daha sempatik ve daha cana yakın kişilerdirler. Bazen kalacağınız birkaç günlük bir süre diliminde bile yeni arkadaşlıklar edinebilir, yeni insanlarla tanışmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Tatil günlerinizin keyifli, renkli, ekonomik ve bir o kadar heyecanlı geçmesi adına tercih etmenizi önerdiğimiz hosteller, seyahat ve tatillerinizin her anlamda daha hoş geçmesini sağlayacaktır. Gezi Masalı yazmanızda sizlere blog sayfamız da konaklayacağınız noktada en doğru bilgiye ulaştırıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.