Ayvalık’ın Buluşma Noktası: Saatli Camii

Ayvalık’ın Buluşma Noktası: Saatli Camii

Günümüzün Ayvalık Saatli Camii aslında kiliseden döndürülen ibadet adresimizdir. Burada halkın kilise olarak kullandığı yer 1928 yılından bu yana camii ve Ayvalık buluşma noktası olarak değerlendirilmektedir.

Daha önce bölgede yaşayan halk tarafından kilise olarak kullanılan Ayos İanni Kilisesi, mübadele sonrasında bölgeye gelen Müslüman halkın ibadet edebilmesi için camiiye çevrilmiştir. Balıkesir’in en çok turizme açık olan ilçesindedir.

1870 yılında inşa edildiği düşünülen kilise, 1924 yılında gerçekleştirilen mübadele sonrasında 1928 yılında camiiye çevrilerek ibadete açılmıştır. Camiye çevrildikten sonra binanın mimarisinde herhangi bir değişiklik yapılmış, sadece camii içerisinde bulunan ikonalar boyanarak gizlenmiştir. Kilisenin bahçesine ezan okunabilmesi için bir tane minare yapılmıştır.

Ayvalık Saatli Camii

Ayvalık halkı için Saat Kulesi ayrı bir öneme sahiptir. Sık sık bozulduğu için eskisi gibi sağlıklı bir şekilde çalışmayan saat, teknolojinin bu kadar gelişmediği, herkesin kolunda ve cebinde saat olmadığı yıllarda Ayvalıklılar için zamanı takip etmenin en kolay yoluydu. İnsanlar planlarını saat kulesinden duyulacak çan sesine göre yapmaktaydı. Birçok buluşma bu çan sesine göre ayarlanır ve Saat Kulesi’nin altında buluşulurdu.

Ayvalık Saatli Camii

Saatli Camii

Okunmalı : Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

İki farklı inanışı naif bir şekilde birleştiren Saatli Camii, bölgenin en yüksek yapılarından biri olma özelliğini taşıyor. Çan Kulesi ve kilisenin yüksekliği 24 metredir. Sonradan yapılan minare ise 44 metre yüksekliğe sahiptir. Yapı, Ayvalık bölgesindeki ocaklardan elde edilen sarımsak taşından yapılmıştır.

Kilise, Yunan haç planına göre üç nefli ve tek apsisli bir şekilde inşa edilmiştir. Çan Kulesi’nin dört bir tarafında saat bulunmaktadır ve her saat başı, saat sayısı kadar çan çalmaktadır. Kulenin kuzey ve güney tarafındaki saatler kare iken, doğu ve batısındaki yuvarlak saatler bulunmaktadır.

Saatli Camii’ye Nasıl Gidilir?

Ayvalık için çok önemli olan Saatli Camii ya da eski haliyle Ayos İanni Kilisesi mutlaka görülmesi gereken, Ayvalık’ın tarihi yerlerinin başında geliyor. Ayvalık’a gelip de burayı görmeden gitmeniz sizin için çok büyük bir kayıp olacaktır. Aracınız varsa rahatlıkla gelebilir eğer aracınız yoksa da toplu taşımayla da buraya gelebilirsiniz.

Ayvalık’a geldikten sonra Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan Saatli Camii’yi bulmanız pek zor olmayacaktır. Bu özel yapıyı bulurken yol tarifi almak için haritadan faydalanabilirsiniz. Ayvalık’a geldiğinizde çok keyifli ve huzurlu bir tatil geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.