Alanya Etnografya Müzesi (Kızılkule) Kentin Kültürel Yaşamını Yansıtıyor

Alanya Etnografya Müzesi (Kızılkule) Kentin Kültürel Yaşamını Yansıtıyor

1226 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat’ın şehre denizden yapılacak saldırılarda korunması amaçlı olarak yaptırdığı 5 katlı Kızılkule’nin giriş ve birinci katında açılan Alanya Etnografya Müzesi aynı zamanda resim sergilerine, klasik müzik konserlerine ve kültür sanat etkinliklerine de ev sahibi yapıyor.

Alanya Kızılkule Etnografya Müzesi

Kızılkule 1226 yılına dayanan geçmişi ile günümüze gelmesine rağmen 1951 yılında onarılmıştır. Yamaçta bulunan Kızılkule 29-33 metre yüksekliğinde bulunur ve giriş katları taştan, üst katları da kırmızı tuğladan örülmüştür. Tuğladan örülme sebebi taşların yukarı çıkarılamamasıdır. Taş ve tuğlaların örülümün de yumurta akı kullanılırken surların dışında da yumurta sarısı kullanılmış bu nedenle kule kızıl renkte görünmektedir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Alanya Etnografya Müzesinde Neler Sergileniyor?

Kızılkule’nin girişi ve birinci katında oluşturulan Kızılkule Etnografya Müzesi içerisinde Alanya bölgesine has ürünler sergileniyor. Burada geçmişten günümüze kadar işlenen kilimler, giysiler, kullanılan silah ve mutfak eşyaları, kumaş dokuma tezgahları, aydınlatma malzemeleri, bu bölgede yaşayan Yörüklerin barınma ihtiyacını karşılayan çadırlar gibi etnografya müzesinde bulabileceğiniz bir çok ürün sergileniyor.

Alanya Etnografya Müzesi

Alanya etnografya müzesine girişler ücreti dahilinde yapılıyor.

Alanya turistik açıdan ve nüfus olarak Antalya’nın en büyük ilçesi konumunda. Her yıl milyonu aşan bir ziyaretçiye sahip şehir doğal güzelliklerin yanında müzelerin de gezilmesine olanak veriyor. Tarihi dokusu olan Alanya’nın 13 ncü yüzyıldan kalma kule içerisinde sergilemeye açtığı etnografya müzesi aynı zamanda Yörüklerin dolayısıyla Alanya’lı Türklerin kültürlerini geleceğe taşıyacak değer taşıyor.

Alanya Etnografya Müzesine Giriş Ücreti Ne Kadar?

Alanya Kızılkule Etnografya Müzesi

Antalya diğer gezilecek yerlerde olduğu gibi müzeler açısından da çok zengin bir şehrimiz.

Alanya etnografya müzesine girişler ücreti dahilinde yapılıyor. Buranın girişinde ödeyeceğiniz tutar 10 TL gibi küçük rakamlardan ibaret. Ancak 60 TL ücret karşılığı satılan Müze Kartlar ile buraya da ücretsiz girebiliyorsunuz. Verilen kart ile geçerli olan her yerde ücretsiz gezi imkanı olacağı için tatile çıkmadan önce kartınızı almanız da mantıklı adımlardan oluyor.

Antalya diğer gezilecek yerlerde olduğu gibi müzeler açısından da çok zengin bir şehrimiz. Bu anlamda geniş bir yelpazeye sahip olan Alanya’da sizlerin gezi masalı yazacağınız ve ömür boyu unutmayacağınız heyecanlarınıza ortak oluyor. Tatil için gelmiş olduğunuz Alanya’da başka gezilecek onlarca yer bulunuyor. Alanya Etnografya Müzesi bunlardan sadece biri. Müzenin bir benzeri de Akseki Etnografya Müzesi.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.