1. Anasayfa
  2. Mardin

Beşdeğirmen Şelaleleri Dağların Arasından Sizlere Göz Kırpıyor

Beşdeğirmen Şelaleleri Dağların Arasından Sizlere Göz Kırpıyor
Beşdeğirmen Şelaleleri Dağların Arasından Sizlere Göz Kırpıyor
0

Un değirmeni kalıntıları nedeniyle Beşdeğirmen Şelaleleri ismi verilen doğal güzelliklerin diğer adı bölgesel olarak Emrut’tur. Bulunduğu köyün ismi ise Beşdeğirmen Köyü’dür.

Çevre illerden ve Mardin’den doğa yürüyüşlerinin sık yapıldığı adreslerden olan Beşdeğirmen namı diğer Emrut Şelalesi henüz kendisini gösteremeyen güzelliklerimizdendir. Günübirlik gezi yapmak için bölgenin en önemli adreslerinden olmaktadır.

Kızıltepe ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Beşdeğirmen Mahallesinde bulunan şelaleleri muazzam bir yerdir. Zira burayı ziyaret ettiğinizde hayran kalacağınız güzellikleri ile sizleri huzurun içerisine alacaktır.

Dağların Arasında Gizli Kalmış Beşdeğirmen Şelaleleri

Mardin kültürel zenginlikleri ile ün yapmasına rağmen doğal güzellikleri ile adındın sık sık bahsettirmektedir. Doğal güzellikler arayanlar için Kızıltepe ilçesi sınırlarında bulunan Başdeğirmen Şelaleleri bulunmaz bir fırsat. Zira dağlar arasında saklanan şelaleler keşfedeceğiniz yerlerden.

Beşdeğirmen Şelaleleri Dağların Arasından Sizlere Göz Kırpıyor
Beşdeğirmen Şelaleleri Dağların Arasından Sizlere Göz Kırpıyor

Mardin her yıl milyonlarca ziyaretçiye kapısını açmaktadır. Öyle ki geçtiğimiz yıl ziyaretçi sayısı 5 milyonu geçmiştir. Bu anlamda tarihi kültürel zenginliklerin yanında ziyaretçi sayısının bu denli büyümesinde doğal güzelliklerinde etkisi büyüktür. Gizli kalan ve henüz bakir toprakları bozulmayan erlerden Kızıltepe Beşdeğirmen şelaleleri herkesi olduğu gibi sizleri de büyüleyecek özelliklerde.

Bölge halkının gizlenmiş elmas olarak nitelendirdiği şelaleler henüz tam anlamıyla turizme kazandırılamamış. Şelaleler çevresinde bulunan un değirmeni kalıntıları nedeniyle burası Beşdeğirmen ismini almıştır. Yaz aylarında doğal olarak su miktarı azalırken kış aylarında özellikle karların erimesi ile su seviyesi yükselmektedir.

Sosyal medyada sık video ve fotoğraf görüntüleri yayınlanan Kızıltepe Beşdeğirmen Şelaleri belgesellere konu olmuştur.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *