Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Gitmek İçin 5 Neden

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Gitmek İçin 5 Neden

Dilek Yarımadası Milli Parkı, Menteşe Dağları’nın Egeyle buluştuğu yarımada üzerinde konumlanmış, ülkemizin en özel milli parklarından biridir. Milli Park, turizm faaliyetleri açısından da oldukça hareketli yerlerin başında gelmektedir.

Eğer doğayla iç içe bir gezi gerçekleştirmek, huzur ve sessizliği hissetmek isterseniz Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı mutlaka en kısa zamanda ziyaret etmelisiniz. Park adını bölgenin en yüksek noktası olan Dilek Tepesi‘nden almıştır. Temiz havası ve görkemli doğal güzellikleriyle ilgi odağı olan Milli Park, Aydın ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ülkemizin her bir köşesi doğal güzellikler ile doludur.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’na Gitmek İçin 5 Neden

1.Doğal yaşamı keşfedebilirsiniz

Her ne kadar bölgede insan görmeye alışan hayvanlar bir miktar evcilleşmiş olsa da milli park sınırları içerisinde başta tilki, domuz, sincap olmak üzere birçok yabani hayvanla karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor. Yabani hayvanlar parkı ziyarete gelen misafirlerin artıklarıyla beslenme ihtiyaçlarını gideriyorlar. Milli parka ait müzede bölgede yaşayan hayvanların dondurulmuş figürlerini görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

dilek yarım adası milli parkı

2.Muhteşem koylarda denizin tadını çıkarabilirsiniz

Birbirinden güzel 4 koyu bünyesinde bulunduran Dilek Yarımadası, yüzmek isteyenlere berrak suyuyla ve muhteşem doğal ortamıyla ağırlıyor. Bölgede bulunan İçmeler Koyu, Karasu Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Aydınlık Koyu ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Su altı dünyasını keşfe çıkabileceğiniz bu koylarda dilerseniz gerçekleştirilen tekne turlarıyla da keyifli anlar geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

3.Trekking için bulunmaz bir parkur

Dilek Yarımadası’nda doğanın bütün güzelliklerinden faydalanma olanaklarına sahip olabiliyorsunuz. Burada fotoğraf çekebilir, bisiklet turuna çıkabilir, birbirinden güzel parkurlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Kuş gözlemciliği ve botanik keşifleri de yapabileceğiniz etkinliklerden bazılar. Dilerseniz bölgede yamaç paraşütü için de oldukça güzel noktalar bulunuyor.

Dilek Yarım Adası Milli Parkı

Dilek Yarım Adası Milli Parkı

4.Tarihi Doğanbey Köyü

1924 yılına kadar Rumların yaşadığı köyde mübadele sonrası gelen Türkler uzun süre yaşamış ancak zamanla köyü terk etmişlerdir. Son dönemlerde girişimciler tarafından restore edilen köy evleri pansiyon ve restoran olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Köy özellikle hafta sonu köy havası almak isteyenlerle dolup taşıyor. Köyde Türk mimari örneklerinin yanı sıra Rum mimarisinin de etkilerini gözlemleme şansı buluyoruz. Köyler sayfamızdan farklı köyler ve özelliklerine de ulaşabilirsiniz.

5.Zeus Mağarası’nın büyüleyiciliği

Her mevsim 5 derece olan su sıcaklığıyla büyüleyici bir atmosferde yüzmek isteyenlerin akınına uğrayan Zeus Mağarası, bazı inançlara göre kutsal sayılmaktadır. 15 metreye ulaşan derinliği ve tatlı su ile deniz suyunun birleşim noktalarından biri olan mağara muazzam mavisiyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.