Antalya Kapuz Kanyonu Gizli Kalmış Güzelliklerden

Antalya Kapuz Kanyonu Gizli Kalmış Güzelliklerden

Antalya Kapuz Kanyonu, Antalya’ya bağlı Konyaaaltı mevkiinde yer alır. Kanyonları delip geçen akarsuların oluşturduğu eşsiz doğa harikaları olarak biliriz. Kapuz Kanyonu da bu eşsiz doğa örneklerinden biridir.

Kanyonu şekillendiren akarsular Karaman, Güver ve Gürkavak Çayı olarak biliniyor. Sessiz ama bir o kadar da büyüleyici bir keşif yolculuğuna çıkmak istiyorsanız Kapuz Kanyonu’nu tercih edebilirsiniz. Özellikle keşfedilmemiş bir yer olması, kampçıların ve tatilcilerin de dikkatini çekiyor. Antalya plajlar kadar kanyonlar ile zengin bir yer olmaktadır.

Kapuz Kanyonu Nerede?

Kanyona ziyaret düşünüyorsanız yaz ayları özellikle tavsiye edilir. Ayrıca hafta içi bir gün tercih ederseniz de kalabalıklardan uzak bir keyif sürebilirsiniz. Yaz aylarında yoğunluk haliyle biraz daha fazla olabilir. Biraz daha doğal ve kendi halinde bir yer olduğu için diğer kanyonlar kadar bilinirliği de yoktur. Antalya gezilecek yerler listenize mutlaka Kapuz kanyonunu eklemeyin.

Kanyona rafting için gelenler de bir hayli fazladır. Ancak bir adet göletin de bulunduğu alanda Kapuz Kanyonu rafting için özel bir işletme yoktur. Yağışların çok olduğu dönemlerde yükselen ve debisi artan su seviyesinde kolaylıkla rafting yapılabilir. Ayrıca kano sporları da burada rahatlıkla yapılabiliyor.

Kapuz Kanyonu

Antalya Kapuz Kanyonu

Birçok kişi burada kamp yapıp yapılamayacağını da merak ediyor, elbette burada kamp yapmak mümkündür. Ateş yakabilir ve piknik yapabilirsiniz, herhangi bir işletme size mani olmaz ancak, en yakın market köy içinde bulunabilir. Bu yüzden oldukça doğal bir kamp deneyimi yaşamanız mümkündür.

Kamp yapmak için gelenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da elektrik, WC ve çeşmenin olmayışıdır. Bu yüzden buraya günübirlik değil de Kapuz Kanyonu kamp yapmak için gelenlerin hazırlıklı olması ve ihtiyaçlarını önceden tamamlamasın da fayda vardır.

Kapuz Kanyonuna Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Var Mıdır?

Kanyonlar doğal güzelliklerdendir. Antalya’da ve Akdeniz bölgesinde de bir hayli kanyon seçeneği bulunabilir. Kapuz Kanyonu da sessiz ve keşfedilmemiş haliyle doğaseverleri bekliyor, Kapuz Kanyonu giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Kanyona giriş çıkışlar ücretsizdir. İstediğiniz her zaman gelerek bu doğa harikası ile vakit geçirebilirsiniz.

Kapuz Kanyonunda piknik yapabilir, rafting ve trekking sporları ile vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda kano ile gezmek de güzel bir alternatif olabilir. El değmemiş bir güzelliğe sahip olan Kapuz Kanyonu giriş çıkış saatleri gibi bir kısıtlama da yoktur. Yani istediğiniz vakit burada vakit geçirebilirsiniz.

Kanyona gelmek isteyenler için Kapuz Kanyonu yol tarifi verirsek; Aşağı Karaman merkeze ulaştığınızda yaklaşık 10 kilometrelik bir yol girmeniz gerekiyor. Bu yolu aracınızla tamamlayarak, Kapuz boğazına geldiğinizde aracınızı bir kenara çekerek, yürüyerek devam edebilirsiniz.

Gölet çevresinde Türkiye’de sadece burada bulunan alageyikleri de bulabilirsiniz. Ayrıca gölet içinde yengeç ve su yılanı görebilmeniz de mümkündür. Dilerseniz çeşitli balıklar da tutabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri, kampçılık, rafting ve kano sporları açısından elverişli ve avantajlı olan Kapuz Kanyonu, keşfedilmek için yeni ziyaretçilerini bekliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.