Cumalıkızık Köyü Nerede? Nereleri Gezilir?

Cumalıkızık Köyü Nerede? Nereleri Gezilir?

Attığınız her adımda yeni yazılmış bir masaldan çıkmışcasına farklı bir ortamda kendinizi hissedeceğiniz Cumalıkızık Köyü yaklaşık 300 evde yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında Osmanlı döneminin dokusunu günümüze taşıyan eşiz güzellikte bir köyümüz. Büyük çoğunluğunun halen kullanıldığı bu evler mimari yapıdan göz dolduruyor. Taş döşenmiş dar sokakları, kerpiç ve taş evleri, rengarenk duvarları, çeşmeleri sizlere bir Osmanlı sunumu veriyor.

1300 lü yıllardan itibaren Osmanlı’nın eline geçmesi ile burada Türk kültürünü bir daha kaybolmayacak şekilde sürdüren Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuş. Buranın muhteşem yapısı, mimarisi ve kültürü ile Unesco Dünya Miras listesine girmesi de Haziran 2014 tarihinde gerçekleşti. Bursa il merkezine çok yakın olmasına rağmen halen köy havasında olan burada özelikle günübirlik geziler yapılıyor. Özellikle hafta sonları kahvaltının adresi bu köy oluyor.

Cumalıkızık Köyünde Tarihi ve Tarihin Kokusunu İçinize Çekeceksiniz

Cumalıkızık’a attığım ilk adımdan itibaren buranın tarihi kokusunu içinize çekiyorsunuz. Yüzlerce yıl geçmesine rağmen halen ayakta sizlere selam duran evleri ve burada yaşayanlar kendilerinden hiçbir şey kaybetmemiş. Köy halkı halen çok sıcak ve cana yakın olarak sizleri karşılıyor. 2002 yılında çekilen Kınalı Kar ile birlikte köy cazibesini daha çok artırdı. Türkiye’de hemen hemen herkesin merak ettiği bölgeler arasına girdi. Bu sebeple Bursa iline yakın bölgeden geçen kişiler de kendi imkanları çerçevesinde buraya uğramayı, birkaç saat geçirmeyi hedef ediniyor. Bu anlamda da yurdun bazı yerlerinden günübirlik gezilerinde turlar halinde yapıldığı biliniyor.

En Taze Sebze ve Meyveler Cumalıkızık’ta

Cumalıkızık köyünde özelikle hafta sonu evinizin ihtiyacı olan sebze ve meyveleri de en organik haliyle alarak evinize götürebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında rengarenk meyveleri ile pazarı sizlerin ilgi odağı oluyor. Buralardan alacağınız meyveleri köyün en güzel dokularında oturarak manzaralar eşliğinde de tükettiğinizi göreceksiniz. Köyün girişinden itibaren yukarılara doğru ilerledikçe Uludağ’dan gelen suyun köyün içinden aktığına şahit olabiliyorsunuz.

Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir?

cumalıkızık köyü

Köye girişte okulun bahçesine arabanızı park edebilirsiniz. Zira araçla köy içinde turlar atmanız mümkün değil. Burada Unesco dünya mirasına giren bir bölgeden bahsediyoruz. Bu sebeple her anınızı doya doya yaşayacağınız bir geziniz olacaktır. Bursa’ya çok yakın mesafede olan köye yaklaşık 20 dakikalık bir zaman sürecinde varıyorsunuz. Ayrıca kendi aracı olmayanlar için şehir içi halk minibüsleri de sürekli buraya hareket ediyor. Bu sebeple ulaşımı oldukça kolay bir yer. Buradan ulaşarak GPS yol haritasını da aktif hale getirebilirsiniz.

cumalıkızı köyü

Burada kahvaltıların tadı bir başka. Uludağ’ın eteklerinde kurulan köyde özellikler yılların eskitemediği çınar ağaçlarının altında yorgunluğunuzu yudumlayacağınız çayla gidereceksiniz. Yapılan tadilat ve restorasyon çalışmaları buranın güzelliğine güzellikler katmış. Bu sayede restoranlar ve konaklanacak yerler ziyaretçilere açılmış. Bunun önemini bilen köy halkı gelen misafirlerine de oldukça candan davranıyor.

cumalıkızık köyü

Cumalıkızıkta Ne Yenir Ne İçilir?

Burası kahvaltı adreslerinden olsa da bir çok mekanda farklı yiyecek kültürlerine de şahit oluyorsunuz. Odun ateşinde pişen çıtır çıtır önünüze konulan taze gözlemeler de bir başka tatlardan. Özellikle sokaklardaki tezgahlarda satılan taze meyveler sizlerin iştahını artırıyor. Yaz aylarında giderseniz buranın Böğürtleni ve Ahududusunu yemeyi unutmayın. Satılan hediyelikler sizi cezp edebilir. Yine Bursa ve buranın kestanesi de sizlerin başka yerlerde tadamayacağınız lezzetlerden.

cumalıkızık köyü

Cumalıkızık Köyünde Gezilecek Yerler

Buraya gelmişken görmeniz gereken yerler sadece tarihi evler ve köy sokakları değil elbet. Bu anlamda mutlaka görmeniz gereken yerler;

  • Cumalıkızık Etnografya Müzesi
  • Köy Camisi
  • Zekiye Hatun Çeşmesi
  • Tek Kubbeli Hamamı

cumalıkızık köyü

Cumalıkızık Köyünde Konaklama

Tarihi evler sizleri gecelik konaklamalarda da misafir edecek tarzdan hizmete sunulmuş. Burada restorasyon çalışmalarından sonra kurulan pansiyonlar sizlerin tarihi dokusunda bir gece geçirmenize ve buranın havasını gün boyu içinize çekmenize olanak sağlayabilir. Şehrin yoğun ve sıkıcı kalabalığından kaçmak için alternatiflerinizden olan Cumalıkızık konaklama için çok büyük beklentileriniz olmasın. Ancak geleneksel kültürde bir gece geçirebileceğiniz yerler bulunuyor.

Kınalı Kar Dizisi Cumalıkızık’a Hayat Suyu Verdi

2002 – 2004 yılları arasında çekilen Kınalı Kar ülkemizde büyük bir izleme potansiyeline sahip olmuştu. Köye öğretmen olarak giden Ali ile burada yaşayan ağanın kızı Nazar’ın aşkını anlatan dizi Cumalıkızık köyüne adeta can suyu oldu. Bu dizi sayesinde ünlendi ve ziyaretçisi arttı.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.