Anamur Gezilecek Yerler

Anamur Gezilecek Yerler

Tüm bilgiler ışığında Anamur Gezilecek Yerler bu bölgede olanların ve olacakların ilgileneceği tarzdan önemli olabilir. Antik çağlardan bu yana Anamorium ismiyle anılması nedeniyle günümüzde Anamur ismini alan ilçenin geçmişinde Fenike, Hititler, Asurlular, İranlılar. Romalılar ve Bizanslıların medeniyet sürdüğü biliniyor.

Anamur’a Nasıl Gidilir?

Kente ulaşım için en yakın havaalanı Gazipaşa Havaalanı’dır. Otobüsle ulaşım en kolay yoludur. Saat başı otobüs bileti bulabileceğiniz bir yer. Kıbrıs’a en yakın bölgede kurulan ilçenin yakın kentlere mesafesi şu şekilde; Konumu

 • Mersin 230 km
 • Antalya 265 km
 • Karaman 230 km
 • Kıbrıs 76 km (40 mil)
 • Ankara 581 km
 • İstanbul 1008 km

Anamur Konaklama Otelleri

Anamur’da tatil yapmak isteyenlerin burada konaklayabileceği alternatifleri bir hayli fazla. Daha çok küçük ve apart oteller mevcut. Anamur otelleri arasında ayrıca pansiyonlarda da uygun şartlar ve fiyatlar dahilinde alternatiflerinizden oluyor.  Daha çok oda kahvaltı ve yarım pansiyon olarak tatil seçenekleri mevcut. 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz konaklama imkanları buluyorsunuz. Bölgeye göre konaklama fiyatları oldukça uygun olduğunu söylemek zor. Sezonunda burada konaklama için kişi başı gecelik 700 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir.

anamur gezilecek yerler

Anamur Gezilecek Yerler

Anamur’da Ne Yenir?

Seyahatiniz ile Anamur Gezilecek Yerler içerisinde burada ne yenir? sorusu da önemlidir. Bölgenin kendisine özgü bir meşhur yiyeceği bulunduğunu söylemek zor. Burada daha çok tüketebileceğiniz ürünler balık, pizza, kebap, pide ve bazı restoranlarda sulu yemek çeşitleri oluyor. Hani buraya geldim mutlaka bundan yemeliyim diyebileceğimiz bir lezzete rastlayamanız mümkün değil.

Tarihi geçmişi ve yaşattığı medeniyetler ile önemli izler taşıyan Anamur’da gezebileceğiniz tarihi yerler bir yana doğal güzellikleri de bir hayli fazla. Konum olarak denize dik gelen dağları düşündüğünüzde sahil açısından çok iyi alanlara sahip olduğunu söylemek zor.  Fakat temiz denizi ile önemli sahillere ve plajlara da sahip. Özellikle görmeniz gereken yerler için aşağıdaki listeden ayrıntılı makalelerimize ulaşabilir. Bu anlamda başlıca Anamur Gezilecek Yerler şu şekilde sıralanabilir.

·         Anemurium Antik Kenti

·         Mamure Kalesi Anamur’un Gözdesi

·         Köşekbükü Mağarası Nerede Nasıl Gidilir?

·         Anamur Çayı (Dragon Çayı)

·         Anamur Plajları ( Denize Girilecek Yerler, Clublar)

 • Alaköprü
 • Eyüp Sultan Camii
 • Abanoz Yaylası
 • Anamur Müzesi
 • Titiopolis Antik Kenti
 • Anamur Advanture Parapliding
 • Çukurpınar Mağarası

Ala Köprü

Anamur Çayı üzerinde yer alan Ala Köprü Anamur Ermenek karayolu üzerinde 13 ncü kilometresinde yer alır. Buraya ulaşım özel araçlar ile ve Ermene’ke giden toplu taşıma dolmuşları ile ulaşılabiliyor. Dragon çayı olarak bilinen Anamur Çayı üzerinde ana yatağa 19,65 metre yükseklikte tek gözlü yapılan köprünün ayrıca taşkınlar için boşaltma gözü bulunuyor.

Abanoz Yaylası

Ermenek karayolunun 50 nci kilometresinde bulunan Abanoz Yaylası ahşap ve taş evlerden kurulu bir yapıyla sizleri karşılar. Burası özellikle yaz aylarında daha yoğun olur ve burada kır kahvesi, bakkal ile kır lokantaları hizmet vermektedir. En azından geçici ihtiyacınız olanları burada bulabiliyor olmanız bir avantaj sağlıyor.

Anamur Müzesi

1960’lı yıllarda Anamur ve çevresinde başlatılan kazılarda bulunan tarihi eserlerin sergilendiği Anamur Müzesi 2012 yılında alınan can güvenliği olmadığına dair karar ile kapatılmıştır. Şu an burayı gezmeniz mümkün değildir. Ancak Anamur Gezilecek Yerler listenize ileriki dönemde almanız gerekir.

Anamur Advanture Parapliding (Yamaç Paraşütü)

Yamaç paraşütü yapmayı sevenler ve uçmayı hedef haline getirenlerin adreslerinden biri de Anamur. Bu çerçevede alternatif olarak Anamur Gezilecek Yerler listesine ekleyebilirsiniz. Mersin ve ilçeleri Akdeniz Bölgesinde önemli yerler tutuyor. Merkez ilçeleri dışında en büyük ilçesi konumundaki Anamur tatil açısından önemli bir potansiyele sahip.

Anamur Gezilecek yerler listesi çok yoğun olmasa da burada mevcut yerleri görmeniz için size en az 2 günlük süre gerekiyor. Bu sürede görmeniz gereken yerleri görebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.