1. Anasayfa
  2. Antalya

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler
0

Sizler belki tesadüfen ya da haberlerde çıkan ismiyle Elmalı neresi? Nerede yer alır? Elmalı’nın önemi, tarihi yerleri, kültürel yapısı nasıl gibi soruları sorabilirsiniz. Ancak burayı yaşamak, buranın havasını teneffüs etmek okumaktan çok daha zevkli. Bu anlamda Osmanlı yönetime geçmesinden bugüne  en eski kaydı 1419 olarak gösterilen Elmalı’da gezilecek yerler buranın ihtişamını duyan kişilerce merak ediliyor.

Elmalı Nerede Nasıl Gidilir?

Bağlı olduğu Antalya şehir merkezine 114 km olmasına karşın 176 km karayolu mesafesi bulunan Elmalı Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Günümüze kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapması kültürel açıdan bizlere onlarca tarihi alan, yapı ve antik kent ile eserlerini miras bırakmıştır. Bu anlamda kendisine farklı bir yer edinin Elmalı sizlerin mimari yapısı, doğal alanları, tarihi sırları ile gezilmesi gereken önemli ilçelerden birisi olarak görülmektedir.  Elmalı Antalya’dan Fethiye ve Muğla yoluna giderken Korkuteli ilçesi sınırlarından yaklaşık 55 km içeride bulunan bir ilçe. Teknik açıdan bir gezi masalı yazabilmeniz için buraya 3-4 gününüzü ayırmanız gerekebilir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerleri Sizler İçin Belirledik.

Söz konusu gezme olunca görülmesi gerekenlerde artıyor. Bu anlamda Elmalı’da gezilecek yerler arayışındaysanız sizler için eksiksiz ipuçları verdik.

Antalya Elmalı Tarihi Evleri

Elmalı'da Gezilecek Yerler

Elmalı bölgesinde gezilmesi gereken kültürel ve doğal harikalar bir yana tarihi yerleri ile onlarca medeniyetin izlerini görebilmeniz mümkün. Bunun yanında bu bölgedeki insanlardan dinleyeceğiniz menkıbeler sizleri mest edecek, geçmişe götürecek ve hayatınızın geri kalanında sürekli anacağınız parçalarınız haline gelecek tarzdan.

Burada bir fotoğrafçı olarak benim en çok dikkatimi çeken husus elbette Elmalı Tarih evleri. Çünkü yakın geçmişin izlerini yaşayacağınız bu evler mimari yapısı ve yaşanmışlıkları ile ayrı bir huzur ve içerisindeki sırları ile bu hususu irdeleme duygusu veriyor. Kütahya’nın Germiyan Evleri ile yakın bir bağı bulunan bu evlerde halen yaşayanların olması insanın içini ısıtıyor. Antalya ve doğal olarak Elmalı bölgesindeki eski evlerde yaşamak istercesine bir heyecan sizleri bekliyor olacak. Mutlaka görülmesi ve bunun için hem yaz hem kış aylarının seçilmesi de ayrı önem taşıyor.

Elmalı Seyir Terası

Gezi sırasında Elmalı’nın manzarasını önünüze alıp çay yudumlayacağınız seyir terası da ayrı güzellikleri sizlere sunuyor. Burada ilk dikkatinizi çeken yangınların gözetlendiği bina olacaktır. Buradaki gözlemlerim ve fotoğraflarımı ayrı bir sayfada sizlere yayınlayacağım. Ayrıca burada eski Türk Devletlerinin Bayraklarının da dalgalandırılması sizleri ayrıca mutlu edecek ve duygulandıracak diye düşünüyorum.

Elmalı Yağlı Güreşleri 700 Yıldan Fazla Süredir Yapılıyor

Elmalı ayrıca yüzlerce yıldır yağlı güreşlerin ev sahibidir. Burada her yıl yapılan güreşlere başpehlivanlar katılır ve büyük bir rekabet söz konusudur. Türkiye’nin Kırklareli’sinde Kırkpınar güreşlerinden daha eskidir ve burada yapılan güreşler kadar önemi büyük olan kentteki yağlı güreşler 700 yıldan fazladır yapılmaktadır.

Elmalı’da gezilecek yerler daha çok isimlendirilebilir. Bu konuda merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için de aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmanız yeterli olacaktır.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *