Gideros Koyu – Kastamonu – Cide

Gideros Koyu – Kastamonu – Cide

Gideros koyu Batı Karadeniz’de bulunan kartpostallık bir görüntüye sahip olan bir koydur. Çok sessiz ve sakin olan bu koy tatili severler için bulunmaz bir nimet niteliğindedir. Aynı zamanda bu koy  bir tarafınıza baktığımız zaman maviyi bir tarafa baktığımız zaman da yeşili görmek isteyenler için mükemmel bir fırsattır. Özellikle bu koyda yaşayacağınız huzurun ve sakinliğin önemli bir değeri vardır.

Gideros Koyu Nerede?

Diğer tatil beldelerine nazaran daha az bilinirliği sebebiyle de bu koy yazın fazlaca insan akınına uğramadığı için sakinliği dileyenler için birebir bir fırsat olmaktadır. Böylelikle çok temiz bir deniz sizleri karşılamaktadır. Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan bu koy tüm doğal güzellikleri sizin ayaklarınızın altına sermektedir. Aynı zamanda burada bulunan lüks oteller ya da pansiyonlarda cebinize göre uygun fiyatlı yerlerde de konaklayabilme olanakları sağlamaktadır. Burada bulunan bütün oteller pansiyonlar kesinlikle doğa ile iç içedir. Aynı zamanda pencerenizden baktığınız zaman mavi’nin ve yeşilin harmanlandığını tamamı ile görebilirsiniz. Gezi masalı yazmanız için adresiniz Gedires Koyu olması halinde önünüzde uzun sayfalar olacaktır.

Gideros Koyu Güzellikleri İle Drone Görüntüsü

Gideros Koyu Güzellikleri İle Drone Görüntüsü

Gideros Koyu Kamp Alanları

Koy boyunca kamp yapabileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Kamp ile birlikte banyo ve su ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız kamp alanları bulunmaktadır. Bunun yanında bakir alanlarda dilediğiniz gibi kamp yapmanızda mümkündür. Bunun yanında Gideros koyu balık tutmayı sevenler için ve balık tutmayı bir hobi haline getirenler içinde muazzam bir koydur. Bu koyda istediğiniz bir noktaya katlanabilir sandalyenizi koyarak minik bir balıkçı olabilirsiniz. Böylelikle saatlerce vakit geçirebilir doğa ile iç içe huzuru daha rahat tadabilirsiniz. Gideros koyu kışın ziyaret edilebildiği gibi yazın da ziyarete açıktır ancak en güzel zamanları ilkbahar ile yaz mevsiminde olmaktadır. Gezilecek yerler açısından önemli yerlere sahiptir. Aynı zamanda burada bulunan koyun tertemiz denizi ile her an iç içe olabilir burada yüzmenin tadına daha iyi varabilirsiniz. İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerin kalabalık denizi veya biraz olsun kirlenmiş denizlerinden ziyade bu hiç bilinmeyen saklı cennette yüzebilirsiniz. Aynı zamanda bu cennet koyu Batı Karadeniz’in tarihi mirasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Temiz Denizi İle Gideros Koyu’nun Güzellikleri

Gideros’ta hem doğa ile iç içe olup hem de tarihi miraslarımızı gezebilirsiniz. Aynı zamanda  Gideros koyu daha çok içerisinde bulunan küçük plajları ile da ünlüdür. Koyun içinde bulunmakta olan  küçük bir yoldan ilerleyerek plajlara doğru da gidebilirsiniz. Bu bahsi geçen plajlar ise ücretsizdir. Batı Karadeniz’in tertemiz  denizi ile  daha fazla vakit geçirmek isteyenler için ise tekne fiyatları da gayet makuldür. Tekneler isteğe göre kiralanabilir hatta uzun vadede yatırım amaçlı satın almak isteyenler için de bu şekilde olan tekneler de mevcuttur. Kiralama dışında da kişi başı ücret vererek tekne turlarına ve gezilerine çıkabilirsiniz.

Gideros Koyunda Yemek Yerleri

 Burası hiç kimsenin bilmediği bilinirliği az bir tatil beldesidir. Sürekli denizden ve balıktan bahsettiğimize göre buranın restoranlarına da değinmesek olmaz. Burada Batı Karadeniz’in birçok yöresel yemeği bulunmaktadır. Bu yöresel yemeklerden ziyade Deniz şehri olduğu için burada balıklarda oldukça taze ve güzeldir. Buradaki restoranlarda balıklar her gün taze olarak tutulur ve farklılık pişirme teknikleri ile özenle pişirilir. Karadeniz’in oldukça ünlü yöresel hamsili pilavı mıhlaması ve kuymağı da bu beldelerde oldukça meşhurdur. Gideros koyun koyuna eğer geldiyseniz muhakkak bu yemeklerden tatmanızı öneririz. Buranın bir tarihi mekan  ilçesi olduğundan da bahsetmiştik. Kralın mezarı ismi verilen çok ünlü bir sit alanı da gideriz koyu yakınlarındadır. Bu sebeple eğer bir gün Gideros koyuna yolunuz düşerse muhakkak bu alanları da ziyaret etmeniz önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.