1. Anasayfa
  2. Blog

Hangi Masaj Çeşitleri Sizlere Uygun Olur?

Hangi Masaj Çeşitleri Sizlere Uygun Olur?
0

Her daim sizleri mutlu edecek ruhen ve fiziken günün yorgunluklarından arındıracak masaj çeşitleri bulunan bölge, şehir ve otellere göre değişiklik gösterir. Önemli olan size uygun olan masajı bulmak ve uzman ellerde yaptırmaktır. Gezi Masalı içerisinde tatilin unsurlarından biri de masajlar.

Masaj Çeşitleri Sizleri Dinlendiriyor

Özellikle tatillerde bulunduğunuz bölgeye özgü masajlar mutlaka yaptırılması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü her masaj beni sanki yeniden yapılandırıyor, yeniden doğmuşçasına canlı hissettiriyor. Birçok yıldızlı otellerde mutlaka özellikle uzak doğuya özgü masajlar da yapılıyor. Bunlardan birisini de deneyebilirsiniz. Girişte size verilen broşürde listelenen masajların özelliğini ve nasıl yapıldığı hakkında bilginizde olmayabilir. Bu aşamada masaj çeşitlerinden hangisini seçersiniz. Hangisi size uygun olur bunu sorgulamak gerekiyor.

Otellerde bulunan masaj salonlarında mutlaka sizlere yapılan hizmetler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Ancak buraya gitmeden önce bilgi edinmek te doğru olanıdır. Tatil amaçlı gittiğiniz bir yerde masaj yaptırmadan dönüyorsanız büyük kayıplarınız var demektir. Kendinizi zinde ve yeniden doğmuşçasına canlı hissetmek için birkaç masaj çeşitleri hakkında sizlere bilgi vermek istedik.

Klasik Masaj

Hepimizin bildiği ve her fırsatta yakınlarımıza küçük dokunuşlarda dahil olarak yaptırdığımız klasik masaj ülkemizde de en çok yapılanlardan. Sizlerin gevşeyerek günlük yorgunluklarınızdan dinlendirecek olan bu masaj türü yapılırken birçok masör güzel kokan yağlar eşliğinde sizleri mutlu edecek huzur verecek müziklerle, hoş bir ışık altında bu masajı yaptırabilirsiniz. Birçok SPA ve masaj salonlarında ilk öncelik klasik masajlar oluyor.

masaj çeşitleri
Thai Masajı

Thai Masajı

Fiziğinize ve hırpalanmak için kendinize güveniyorsanız bu masajı seçmelisiniz. İlk kez bir eğitim videosunda karşılaşmıştım ve çok dikkatimi çekmişti. Hemen Thai Masajı yapan yerler arayışına girmiştim. Bu hizmeti alırken bütün kaslarınızın gerildiğini, çalıştığını, esnediğini hissedeceksiniz. Sert bir zeminde yapılan masaj kol ve bacaklarınızı çekme, gerdirme, vücuda baskılar halinde yapılıyor. Masörün üzerinizde yürüdüğünü hissedebilirsiniz. En az 1 saatlik masaj süresi isteyenler için 4-5 saate kadar çıkabiliyor. Boyun ve bel fıtığı olan kişiler bu masajı yaptırmaktan kaçınmalı diye düşünüyorum. Fakat bende ikisi de olmasına rağmen muhteşem bir rahatlama hisse vermişti. Bir nevi Tayland’a özgü masajın geleneksel tıp yöntemi içerdiğinden bahsedilir. Benim bir numaralı masaj tekniğim Thai.

Aromaterapi Masajı

SPA merkezlerinin masaj listesinde olanlarından biri de Aromaterapi Masajıdır. Bitkisel yağ ve aromatik yağlar eşliğinde yapılan bu masajın çok hafif hareketlerden yapıldığını söylemek mümkündür. Yani hafif bir masaj isteyenlerin tercihi olmalıdır. Bu türü aslında gündelik hayatta yaptırmak sizi yoğun tempolu çalışma hayatından arındırır ve dinlendirir. Bir saatlik seanslar eşliğinde uygulanan masaj denenebilir.

Masaj Çeşitleri
Aromaterapi Masajı

Shiatsu Masajı

Masaj söz konusu olunca doğu ve uzak doğu akıllara gelir. Shiatsu masajı da uzak doğu ülkelerin de  yapılan bir masajdır. Japonya bu anlamda başkent diyebiliriz. Bilinen noktalara uygulanan baskılar ile yapılan masaj sert hareketler içeriyor. Bu sebeple kendisini narin hissedenler bu masajdan da uzak durmalıdır.

masaj Çeşitleri
Shiatsu Masajı

Sıcak taş Masajı

Klasik masaj içerisinde birçok SPA aslında sıcak taş ile uygulama da yapıyor. Fakat sadece bu hizmeti almak isteyenler de yok değildir. Vücudunuzun belli noktalarına soğuk ya da sıcak taşlar konularak yapılan masajda kullanılan taşlar volkanik taştır ve şifalı olduğuna inanılır.

Refleksoloji Masajı

Denge masajı olarak niteleyebileceğimiz Refleksoloji masajı direk ayağa yapılan bir hareketler zinciridir. Ayak tabanları özellikle insanları rahatlatır ve duygusal bir havaya getirir. Vücudumuzun bütün organlarının ayak tabanından çalıştırıldığı bilinmektedir. Burada uygulanan masaj ile alternatif tıp olarak değerlendirebilirsiniz. Fakat bu hizmeti alacağınız kişinin mutlaka bu anlamda deneyimli ve eğitim almış uzman kişiler olması gerekir.

Masaj Çeşitleri
Refloksoloji Masajı

Sporcu Masajları

Özellikle spor kulüpleri yapılan sporun çeşidine göre bir masaj tekniği uygulayarak sporcunun daha etkin olmasını sağlar. Bunun yanında fiziki rahatsızlıkların giderilmesinde de spor masajları uygulanmaktadır. Bu masajın yapılmasında ise öncelik sporcunun performansının en yüksek seviyelere çıkarılmaya çalışılmasıdır.

Tatilde bulunduğunuz ülke, şehir ve otele göre farklı masaj çeşitleri bulunabilir. Teknik olarak hepsi birbirine benziyor olsa da farklı teknikler ile sizlerin gevşeyeceğiniz, rahatlayacağınız sonrasında da kendinizi mutlu hissedeceğiniz masajlar yaptırmak gerçekten harika duygular içeriyor. İnsanların bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarında manuel terapiler alması kişilerin kendisini rahatlaması amaçlı yapılıyor. Bunun yanında gerçekten tedavi amaçlı yapılan masajlarda bulunuyor.

Gündelik hayatımızda yaşadığımız irili ufaklı bir çok sorun bizleri yoruyor ve sadece fiziken değil ruhen de yorgun olmamıza neden oluyor. Bu yorgunlukların kısa süre içinde atılması için masaj çeşitleri hakkında bilgi alarak kendinizi masöre teslim etmeniz sizlere ayrı tatlar bırakacaktır.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *