Havalimanı Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

25.12.2023
98
Havalimanı Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Havalimanı Araç Kiralama

Özellikle uçak seyahatleri yapanlar havaalanından araç kiralanır mı gibi sorgulamaları sık yapar. Tatil ya da iş amacıyla farklı bir şehre uçak ile gidenler, kara yolundaki yolculuklarına başlamak için havalimanından araç kiralayabilmektedir. Özellikle şehre inildiği andan itibaren bir araç sunması havalimanı araç kiralama hizmetlerini önemli kılmakta. Peki havalimanı araç kiralama nedir, nasıl yapılır?

Havalimanı Araç Kiralama Nedir?

Havalimanı araç kiralama, standart araç kiralama süreçleri ile aynıdır. Sürücüler, uçakla havalimanına indikleri zaman rezervasyon yaptıkları şirketin havalimanındaki kiralama noktasına giderler. Ardından kendileri için ayırttıkları otomobili teslim alarak yolculuklarına başlarlar. Havalimanı araç kiralama şehirler arası ya da ülkeler arası seyahatlerde rahatlık sağlayan bir hizmettir. Böylece taksi ya da transfer aracı bekleme zorunluluğu ortadan kalkar. Özellikle tatillerde ya da önemli iş yolculuklarında havalimanı araç kiralama hizmeti büyük kolaylıklar sağlar.

Havalimanından Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Havalimanı araç kiralama nasıl yapılır, sorusunun genelde standart bir yanıtı vardır. Pek çok araç kiralama hizmeti sunan şirketin çeşitli havalimanlarında ofisleri vardır. Bu ofislerden araç teslim almak için öncelikle araç rezervasyonu yapmak gerekir. Bunun için ise araç kiralama şirketinin internet sitesinden işlem yapmak ya da müşteri hizmetlerini arayarak talepte bulunmak gerekir. Başvuru sahibinin findeks notu uygun ise kiralayacağı aracı rezerve eder. Ardından ilgili havalimanına indiğinde şirketin buradaki ofisine giderek aracını teslim alabilir. Bu açıdan araç kiralama şirketlerinin şehir içi ofislerindeki gibi standart işlemler söz konusudur. Bununla beraber araç kiralama koşulları şirketten şirkete değişkenlik gösterebilir. Havalimanı araç kiralama işlemi yapacak sürücülerin, şirketlerin koşullarını gözden geçirmesi gerekir.

Havalimanı araç kiralama nasıl yapılır

Havalimanı Araç Kiralama nasıl Yapılır?

Havalimanından Araç Kiralamak İçin Gerekenler

Araç kiralama şartları ve koşulları genellikle aynıdır. Örneğin, sürücü belgesi, sürücü yaşı, kiralama süresi, findeks notu gibi koşulları öne çıkar. Bu koşullar bir araç kiralama firmasının tüm ofisleri için aynıdır. Dolayısıyla havalimanından araç teslim almak için de araç kiralama şirketinin internet sitesinden işlem yapmak veya çağrı merkezini aramak gerekir. Koşulları karşılayan sürücüler, araç rezervasyonu yapabilirler.

Havalimanı Araç Kiralama Findeks Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan nottur. Kredi kullanımı ya da araç kiralama gibi durumlarda findeks notundan yararlanılır. Buna göre 0  – 699 puan çok risklidir ve genelde bu puan aralığındaki kişilerin başvuruları reddedilir. 700  – 1099 orta riskli, 1100  – 1499 az riskli, 1500  – 1699 iyi ve 1700  – 1900 puan çok iyidir. Havalimanından kolauca araç kiralamak için de findeks notunun genelde en az 1500 ile 1900 arasında olması idealdir. Bu puan havalimanından araç kiralamaya göre değişmez. Kişilerin ödeme alışkanlıkları gibi kriterlerine göre belli bir findeks notu vardır. Bu, havalimanından ya da şehir içi bir ofisten araç kiralarken de aynıdır.

Havalimanı Araç Kiralama Kaça Kadar Açık?

Özellikle yoğun havalimanlarındaki araç kiralama ofisleri genelde haftanın 7 günü 24 saat boyunca açıktır. Özellikle İstanbul Havalimanı gibi sefer ve yolcu sayısının çok yoğun olduğu havalimanlarında pek çok araç kiralama şirketi 7 / 24 hizmet verir. Bununla beraber görece daha az yoğunluğa sahip havalimanlarında araç kiralama şirketlerinin çalışma saatleri 08.00 – 18.00 gibi belli aralıklarda olabilir. Bu nedenle havalimanından araç kiralayacak kişilerin yolculuk saati ile araç teslim alma saatini birbirine denk getirmesi önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.