Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

4 mevsim kamp yapmayı sevenler özellikle kış kampı yaparken nelere dikkat etmeli sorusuna yanıt arıyor. Zira soğukta yapacağınız kampta ihtiyaçlarınız artabilir.

Kış kampları ayrı bir heyecan uyandırırken bu heyecanla mücadele edebilmek için önemli olan hususları teker teker değerlendirmek gerekmektedir. Soğukla mücadele kampınızda hayat kurtaracak ayrıntılar ile önem kazanmaktadır. Kamp alanları özellikle planlanması gereken hususların başında gelmektedir.

Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli, Neler Almalı?

Kışın kamp yaparken nelere dikkat etmeli özellikle bir liste halinde eksiksiz yerine getirilmesi gerekir. Öyle ki geri dönüşü olmayan ihtiyaçlarla karşılaşma imkanlarınız oldukça fazladır. Bu anlamda özellikle dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları şunlardır;

 • Giysi seçiminizi iyi yapın
 • Ayakkabılarınız su geçirmez ve izolasyonlu olsun
 • Rüzgardan korunan bir yer seçin
 • Acil durum çantası bulundurun
 • Kar erimesi ile oluşan çukurlardan kaçının
 • Soğuk ve su geçirmeyen izolasyonlu çadırlar tercih edin
 • Aşırı soğuklar için uyku tulumu ve mat seçiminizi özenle yapın.
 • Yiyecek ve su kaynaklarınıza dikkat edin
 • Güvenli ateş yakmak için malzemelerinizi önceden ayarlayın
 • Soğuktan en fazla etkilenen el ve ayak bakımınızı yapın
 • Kamp tarihinde fırtına ile hava durumunu inceleyin
 • Nehir ve dere yatağı gibi yerlerden uzak durun
 • Karlı havalarda çığ düşme riski olan yerde ve ağaç altında çadır kurmayın
 • Çadırınızı mümkün olduğu kadar güneyi gören yamaçlarda kurun.
Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış Kampınızda özellikle dikkat etmeniz gereken hususların ayrıntıları ise şu şekildedir.

Çadırda Üşümemek İçin Ne Yapılmalı?

Kışın kamp yaparken en önemli husus kar ile soğukta zorlu hava koşulları ile başa çıkabilmektir. Bunun için gerekli önlemlerin hepsinin alınması gerekir. Kış aylarında yapacağınız kamplarda katmanlı giyinmek tercih edilmelidir. Bu sayede vücut ısısı maksimum korunmuş olur.

Su geçirmeyen izolasyonlu botlar sayesinde daha iyi ısı korunur. Bununla birlikte iyi kalitede yün çoraplar tercih edilmelidir. Böylelikle ayaklarınızı sıcak kalacaktır.

Kamp alanınızı seçerken az rüzgar alan hatta hiç rüzgar almayan yerler tercih edilmesi gerekir. Ancak karın erimesi ve kar yağışı ile oluşan çukurlara da dikkat edilmesi gerekir.

Çadırınız su geçirmemelidir. Bununla birlikte izolasyonlu olması daha sıcak bir ortam için önemli olmaktadır. Üstelik uyku tulumu ve mat seçimi konforlu bir kış kampı için gerekli olan malzemelerdir.

Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kış Kampı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Yiyecek olarak özellikle enerji sağlayan yiyecekler ile içecekler tercih edilmelidir. Bunun yanında suyunu donmaması için önlemler alınmalıdır.

Ateş ile ısı kaynakları için malzemeler önceden hazırlanmalıdır. Bunun için özellikle taşınabilir bir ocak bulundurmak faydalı olacaktır.

Soğuktan en çok etkilenen organlar el ve ayaklardır. Bunun için su ve ısı geçirmeyen eldiven ile ayakkabı kullanılması tercih edilmelidir.

Kamp öncesi yine hava durumu takip edilmeli raporlar düzenli olarak planınıza uygun olarak incelenmesi gerekir.

Kış kamplarında acil durum çantası birçok durumdan kurtarabilir. Soğukta yaralanma ve donma riski ile acil müdahale bilgisine sahip olunması ayrıca gereken bir husustur.

Antalya Kaş Kamp Yapma Yerleri

Antalya’da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer

Çimi Yaylası Kamp Yapanlara Yıldızları Getiriyor. Akseki Çimi Köyü Yaylası

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.