Kyaenai Antik Kenti Çınlayan Kayalıkları Demre Antalya’da

Kyaenai Antik Kenti Çınlayan Kayalıkları Demre Antalya’da

Kyaenai Antik Kenti Akdeniz Bölgesinin en yükseklerine kurulan antik kentlerden birisi olarak Demre ve Kaş arasında bulunan Yavu Köyündedir.

Çınlayan kayalıklar anlamına gelen Kyaenai Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan bir dağ antik kentidir. Antalya kent merkezine 140 km mesafedeki Demre antik kentler içerisinde en zengin olan bölgelerden birisidir. Likya Birliğinin önemli yerleşim yerlerini bünyesinde barındırır. Bu anlamda adım attığınız yerden tarih fışkırır diyebiliriz. Akdeniz Bölgesi gezinizde Finike, Kaş ve Demre bölümünü de listenize eklemişseniz uğrayacağınız yerlerden bir yer olan Kyaenai Antik Kenti için ön bilgeler sunmak sizlere faydalı olacaktır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kyaenai Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Antalya’dan 140 km mesafedeki Demre ilçesinde bulunan Kyaenai’ye gitmek isteyenler Demre’den sonra Kaş yoluna devam etmelidir. 20 km mesafe sonrası Yavu Köyü sınırlarında bulunan antik kente varılır. Burası köyün üstünde olan bir yerdir. Yüksekte olduğu için Temmuz ve Ağustos aylarında da serin bir havaya sahiptir. Yazları serinlemek için buraya çıkan kişilerde bulunur.

Kyaenai Antik Kenti

Kyaenai Antik Kentinde Neler Var?

Burada manzarası ile dikkatleri çeken ve bir çok yapısı sağlam duran antik tiyatro bulanmaktadır. Antik Kentler için vazgeçilemez tiyatroların bir görkemlisi de burada yapılmıştır. Çok geniş bir alana yapılmış olan kentte kazı çalışması bulunmuyor. Çalışma yapılması halinde bir çok tarihi eserin gün yüzüne çıkarılacağını söylemek mümkün. Burada lahit mezarlar her yerde dikkatler üzerine çekiyor. Demre Kaş yolu üzerinde sağ tarafta dik kayalıklar üzerinde kalıntılarını görmek mümkündür.

Kyaenai Antik Kentinde Konaklama

Hoyran Otel

Hoyranda bulunan otel özel tasarıma sahip – Fotoğraf Turan Ay

Burada konaklayabileceğiniz bir otel bulunmamaktadır. Ancak Yavu köyüne yaklaşık 15 km mesafedeki Kapaklı Köyünde otantik bir otel bulunmaktadır. Kapaklı Köyü, Hoyran Mahallesinde yapılmış olan taş Hoyran Otel sizleri dijital dünyadan uzak bir konaklama imkanı sunuyor. Burada taş evlerden kurulu otelden bahsetmek mümkün. Bunun yanında yine taştan yapılmış havuzu ile göz dolduran konaklama mekanıdır. Telefon numarası ise 242 875 11 25. Bizim ziyaret ettiğimiz dönemde burada odalarda TV, internet gibi dijital ortamlar bulunmuyordu. Günümüzde nasıl bir otel olduğu hakkında bilgim şu an için yok. Fakat Özellikle Üçağız Köyü mevkisinde konaklayabileceğiniz otel, motel ve pansiyonlar vardır. Theimussa antik kenti diyebileceğimiz bölgede Kekova Adası meşhurdur.

Kyaenai Antik Kenti Giriş Ücreti

Kyaenai Antik KentiGözlerden uzak olan bir antik kent. Dönemin Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in attığı adımlar neticesinde buraya giden yol yapılmış ve büyük araçlarında gidebilmesine olanak sağlanmıştır. Öncesinde buraya çıkan yol da çok kötü durumdaydı. Bu sayede tur halindeki turistik firmalar misafirlerine burada da birkaç saatlik mola verebiliyor. Bu sayede görülen yer için henüz bir giriş ücreti söz konusu değil. Yani ücret ödemeden gezme imkanlarına sahipsiniz.

Kyaenai Antik kentinden çıkan kişiler yolun sağına dönerse Demre’ye soluna dönerlerse Kaş istikametine doğru yol alıyor. Paket tur alan özellikle yabancı turistler buranda Kaş’ı, oradan da Fethiye istikametine doğru gezilerine devam ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.