Perge Antik Kenti (Heykeltaraşların Şehri)

Perge Antik Kenti (Heykeltaraşların Şehri)

Antalya ilinin yaklaşık 17 km doğusunda bulunan Aksu ilçesi sınırlarındaki Perge Antik kenti  İ.Ö. 333 yılında İskender’in yaptığı biliniyor. Yıl boyu en çok ziyaret edilen antik kentler arasındaki yerini sürekli koruyan Perge Akdeniz Bölgesine binlerce yıl damgasını vurmuş.

Antalya’da antik kent gezisi yapmak istiyorsanız önceliğiniz mutlaka burası olmalıdır diye düşünüyorum. Zira kent merkezinde ulaşımı çok kolay bir yerde kalıyor. Özellikle Mart veya Ekim aylarında havanın çok sıcak olmadığı bir dönemde buraya yapacağınız ziyaretler daha verimli olacaktır. Geziniz esnasında özellikle su ve yiyecek bulundurmanızı öneriyorum. Çünkü çok geniş bir alan ve keşif süreniz uzun sürüyor. Bu anlamda ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Bununla birlikte yukarıda bulunan seyir terasına çıkmanızı tavsiye edeceğim. Çünkü Perge ve çevresini en iyi görüntüleyebileceğiniz, izleyebileceğiniz yer burası. Artı tavsiyem olarak en altta bulunan Perge videomu izlemelisiniz diye düşünüyorum.

Perge Antik Kentindeyim

Perge Antik Kentindeyim.

Açılış Saati           : 08:00

Kapanış Saati     : 17:00  (Gişe 16:30’da kapanıyor – Yaz ve kış aylarında saatlerde değişiklik oluyor)

Açık Günler        : Her gün

Giriş Ücreti         : 60 TL  (Müze kart ile giriş ücretsiz) Aşağıda ayrıntılarını görebilirsiniz

Döneminde başkent unvanı alan şehir mimari yapısıyla göz büyülüyor. Yerleşimi çok geniş bir alana yayılması nedeniyle buradaki kazı çalışmaları uzun yıllardır devam ediyor. 65 yıldan fazla süren kazı çalışmaları henüz son bulmuş değil.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Perge Antik Kenti Nerede?

Perge Antik Kenti Sütunlu Yol

Antalya ilinin yaklaşık 17 km doğusunda bulunan Aksu ilçesi sınırlarında bulunan Perge Ören Yeri İ.Ö. 333 yılında İskeder’in yaptığı biliniyor

Akdeniz Bölgesinin şehir merkezine yakın en önemli kent merkezlerinden birisidir. Antalya merkezine yaklaşık 18 km mesafede yer alıyor. Aksu ilçesinde bulunur. Burayı görmeye gelenler büyük bir şehrin kalıntılarını bir anlamda o döneme giderek yaşıyor. Önemli tatil merkezlerinden Belek’e 30 km uzaklıktaki yer Aspendos Antik Kentine 33 km, Manavgat’a 60, Side’ye yaklaşık 45 Km mesafede bulunuyor. Kente ayrıca şehir merkezinden tramvayla gidilebiliyor olması da büyük bir avantaj.

Perge Antik Kentinde Neler Var?

  • Tiyatro Alanları
  • Stadyum
  • Sütunlu Cadde
  • Helenistik Dönem Kapısı
  • Agora
  • Hamam
Perge Antik Kenti

Heykeltraşların kenti olarak bilinen Perge için kazılar 65 yıldan fazla sürmüş. Halen sürdürülmeye çalışıyor.

Müze Giriş Ücreti Ne Kadar?

Perge Antik kenti giriş ücreti 100 TL. 65 yaş üzeri kimselere ücretsiz giriş imkanı veriliyor. Müze kartla girişlerde mümkün. Türkiye’de bir çok müze ve antik kenti ücretsiz gezebilmeniz adına müze kartı almanız önemli bir husus. Müze kartın ücreti 60 TL. Bazı müzelerden bunu anlık satın alabiliyorsunuz. İnternetten alım için bilgileri ve fotoğrafınızı yükledikten sonra size kargo ile gönderiliyor. Bu aşamada sizden kargo ücreti tahsisi yapılıyor.

Heykeltraşların Kenti Perge

Heykeltraşların kenti olarak bilinen Perge için kazılar 65 yıldan fazla sürmüş. Halen sürdürülmeye çalışıyor. Bu anlamda bir çok kişinin burayla yazdığı makaleler ve kitaplarda söz konusu. Bu anlamda Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu’nun “Perge Roma Devri Mimarisinde Arşitravların Soffif Benzemeleri – Tropolijik Yönden İnceleme” kitabı da incelenebilir.

Perge çok önemli bir antik yerleşim ören yeri olmasına karşın UNESCO Geçici Miras Listesine alınabildi. Burada büyük bir haksızlığa uğradığını söylemek mümkün. Çünkü çok uzun yıllar geçici listede olmasına karşın halen olması gereken yerde adını yazdıramadı.

Perge Antik Tiyatrosu

Akdeniz Bölgesinin şehir merkezine yakın en önemli kent merkezlerinden birisidir. Antalya merkezine yaklaşık 18 km mesafede yer alıyor

Büyük İskender’in burayı almasından sonra Roma dönemi ile dillere destan bir şehir haline gelen Perge Heykeltraşlık Okulu’na da ev sahipliği yapmış. Bu sebeple heykeltıraşların kenti olarak geçiyor. Bir çok bölgede tiyatro olmasına karşın antik stadyumları görmek ve bunun üzerine bu kadar korunmuş en iyi statlardan birisi olmak Perge’nin önemine değinir derecede.

Perge Antik Kentinde Neler Bulunuyor?

Şehri gezerken göreceğiniz mermer sütunlarda işçilikler, havuzlar, hamamlar, yapılan su depoları bugüne kadar sağlam olarak gelmiş. Burada ihtiyaçlarınızı gidebileceğiniz kafe ve alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya yeri bulunuyor. Ancak fiyat olarak pahalı olduğunu söylemek mümkün.

Perge antik kentini anlatan Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayınlanan broşür inceleyeceğiniz notlar arasında olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.