Lamos Adanda Antik Kenti

Lamos Adanda Antik Kenti

Alanya ile Anamur arasında kalmasına rağmen büyük bir antik kent zengini olan Gazipaşa  ilçesinde Lamos Adanda Antik Kenti de kendisine ön sıralarda yer buluyor. Gezi masalı yazmanızda burası da dikkate alınacak yerlerden.

Lamos Adanda Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Lamos Adanda Antik Kenti Antalya’nın Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgeye ulaşımı şahsi aracınızla sağlayabilirsiniz, ayrıca  havayolu ile varmak isteyenler Antalya Havalimanı’na ulaştıkları taktirde bölgede bulunan pek çok turistik mekana varabildikleri  gibi Lamos Adanda Antik Kenti’ne de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlar neticesinde minibüslerle veya ticari taksiler vasıtasıyla ulaşabilmektedirler.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Lamos Adanda Antik Kenti  Özellikleri

Lamos Adanda Antik Kenti Antalya Gazipaşa ilçesine yakın bir konumda yer almaktadır. Antik kent Adanda Köyü’ 2km uzaklıktadır. Köy dağlık bir bölgede ve sarp çetin kayalıklarla sarolmış vaziyette bulunmaktadır. Köyün Lamos Adanda Antik Kenti için önemi büyüktür zira kentin ihtiyacı bulunan insan gücünü dönemin civar köylerinde yaşamını sürdüren köylü halktan karşıladığı bilinmektedir.

Lamos Adanda Antik Kenti

Lamos Adanda Antik Kenti

Adanda Köyü antik kentin civarında bulunan köyler arasında günümüze kadar varlığını sürdürmüş tek köy olarak kayıtlara geçmesi bilim insanlarının dikkatini çekmiş ve Adanda Köyü’nünde Lamos Adanda Antik Kenti için sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarının bulunduğu bölgeye dahil edilmesine karar verilmiştir. Böylece köy halkı yüksek ilgi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu hikayede bölge adına ipuçları arasında yer almaktadır.

Lamos Adanda Antik Kenti’nin tarihine bakacak olursak, uzun süren bir Likya egemenliğinin var olduğunu söylemek mümkündür. Bilim insanları kentin günümüz kültür mirasının önemli baş yapıtlarına ev sahipliği yapabileceği üzerinde durmaktadır. Bu durum sosyologların ve tarihçilerin kent hakkında daha detaylı ve derin araştırma yapmalarına neden olmuştur. Lamos Adanda Antik Kenti’nin içerisinde bulunduğu doğal koşullara gelecek olursak bölgenin dağlık ve engebelik bir yapıya sahip olduğunu belirtebiliriz.

Lamos Adanda Antik Kenti

Lamos Adanda Antik Kenti

Lamas Adanda Antik Kentinde Nereler Görülmeli?

Lamos Adanda Antik Kenti, sosyal faaliyetlere yapılan yatırımlarla bölgede ve zaman zaman ülkemizde gündem yaratmaya devam etmektedir. Bölgede yapılabilecek tarihi aktiviteler göz önüne alınırsa rehber eşliğinde veya bireysel kentin gezilmesi, kent hakkında bilgi sahibi olunabilmesi amacıyla yapılan seminerler vb. gösterilebilir. Antalya Antik kentler zenginidir.

Doğal aktivitelere gelecek olursak Lamos Adanda Antik Kenti’nin dağlık ve engebeli yapısı itibariyle birçok dağ sporunun yanı sıra daha pek çok sportif faaliyete imkan sağladığını söyleyebiliriz. Bölgenin bitki örtüsü genellikle kısa boylu bodur ağaçlardan oluştuğu için piknik yapmaya müsait bir ortam meydana gelmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.