1. Anasayfa
  2. Antalya

Semahöyük Antik Kenti

Semahöyük Antik Kenti
0

Antalya’nın ilçesi Elmalı bir çok tarihi eserde olduğu gibi Semahöyük antik kenti ile eserlerine ev sahipliğini yüzlerce yıldır yapıyor. Geçen süre içerisinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapan bölge özellikle Osmanlı döneminden kalan eserler ile ön planda. Roma ve Likyalılardan kalan eserlerde önemli ipuçları veriyor şehir adına. Burada bulunan bir diğer yerleşim bölgesi de Semahöyük Antik Kenti.

Semahöyük Antik Kenti‘ne Nasıl Gidilir?

Bölgeye gerek havayolu gerekse karayolu ile ulaşabilmek mümkündür. Havayolu ile Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, belediye otobüsleri veya taksi aracılığıyla varılabilmektedir. Buraya özel şehir içi hatlar ile ulaşım söz konusu değildir. Karayolu ile, Elmalı ilçesi Ankara’ya 577, İstanbul’a 728 İzmir’e ise 418 Km uzaklıktadır. Elmalı ile Semahöyük Antik Kenti arası 5 Km’dir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Semahöyük Antik Kenti Özellikleri

semahöyük antik kenti
Semahöyük Antik Kenti Mezarları

Semahöyük Antik Kenti Antalya ilinin Elmalı ilçesine 5 KM uzaklıkta yer almaktadır. Elmalı, Korkuteli bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden olarak kabul görmektedir. Doğal zarafeti ve büyüleyici manzaralarıyla ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarabilmiştir. Elmalı ilçesinin tarihi dokusuna önemli derecede katkı yapmaktadır. Bu eski yerleşim yeri insanlığın ilk evrelerine tanıklık yapması sebebiyle Elmalı ilçesinin mihenk taşlarından bir tanesidir. Bu özelliğiyle ziyaretçiler adeta, tarihi devirlerin ardında bıraktığı esrarengiz hazineyle karşı karşıya kalma imkanı bulmaktadır.

Semahöyük Antik Kenti’nin gizli yönleri hala arkeolojik kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmaya devam edilmektedir. Güncel son çalışmalar neticesinde Erken Bronz Çağın’dan kalma kalıntılar gün yüzüne çıkarılmış ve Semahöyük’ün kendine has ünü yayılmaya devam etmektedir. Bölgede yürütülen çalışmalar her geçen gün Semahöyük Antik Kenti’nin bilinmeyen hazinelerini günümüze kazandırmaktadır.

Kazanılan bu tarihi hazineler Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Müze özellikle, ziyaret eden yerli veya yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Arkeolojiye ve tarihe sempati duyan ziyaretçiler müzeyi gezmeleri sonucunda büyülendiklerini ve insanoğlunun, adeta altın değerindeki mirasının günümüz dünyasına kazandırılmasını içtenlikle tebrik ettiklerini dile getirmektedirler.

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Semahöyük Antik Kentin’de Neler Görülmeli?

Semahöyük Antik Kenti’nin özellikle tarihi dokusu dikkat çekmektedir. Ziyaret eden turistler yöre halkının evlerine dahi misafir olabilir, tatlı muhabbetlerde bulunabilmektedirler. Yöre halkının sevecen tavrı ve Güler yüzlü karşılaması ziyaretçilerin, bölge hakkında olumlu geribildirim vermelerinde büyük rol oynamaktadır. Semahöyük Antik Kenti’ne ziyarette bulunulması sonucu yapılacak yararlı ve bir o kadar da eğlenceli aktiviteler mevcuttur.

Öncelikle Semahöyük Antik Kenti çevresinde yaşamını sürdüren yerlilerin zengin kültür mirasına sahip olmaları ziyaret edenlerin bu zengin kültüre ortak olmasını getirmiştir. Ayrıca ziyaretçiler Semahöyük’ü gezerek zengin kültürün nereden geldiğine tanıklık etmektedir. Elmalı ilçesinin naif ve küçük olması tarihi dokuların taze kalabilmesini sağlamış, bu durum ise ziyaretçileri memnun etmiştir.

Antik Kentler açısından çok zengin olan Antalya Bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Elmalı sizlere bu açıdan zengin sunular veriyor. Bunlardan biri de Semahöyük Antik Kenti.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *