Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2024

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2024

Milli saray ve müze niteliği ile Osmanlı İmparatorluğunun döneminde idare merkezi olan Topkapı Sarayı gezilecek yerleri ve giriş ücreti ile merak edilmektedir.

1453 yılında fethedilen İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi olmuştur. Bunun yanında fethin mimarı Fatih Sultan Mehmed 1460 ile 1478 yılları arasında yaptırmıştır. Zamanla ilave yapılar ile bugüne kadar gelen saray Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalmaktadır. Konumu, politik duruşu, misyonu ve vizyonu ile İstanbul’un ikonik bir yapısıdır. Öyle ki 700 bin metre karelik bir alanda Osmanlı imparatorluğunun 400 yıllık idare merkezi olmuştur. Hatta eğitim, sanat merkezi olurken padişahların da ikametgahı olarak hizmet vermiştir.

Topkapı Sarayı 2023 yılında 3 milyon 474 bin 760 kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. Dört mevsim her zaman merak konusu olmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Topkapı bugün gelirleri ile darphane niteliği taşımaktadır. Ekonomik olarak ele alındığında dahi büyük bir kültürel mirastır. Dolmabahçe Sarayı ziyaretçi sayısı ise 1 milyon 421 bin 55 kişi olmuştur. Zira burayı gezenler Dolmabahçe Sarayını da ziyaret etmektedir.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2024 yılında güncellenmiştir. Buna göre;

 • Topkapı Sarayı giriş ücreti yetişkin için 150 TL
 • Harem girişi 80 TL
 • Aya İrini Kilisesi Müzesi giriş ücreti 60 TL
 • Aya İrini giriş öğrenci ücreti 25 TL

İndirimli öğrenci girişinden 18 ile 25 yaş arası gençler faydalanabilmektedir. Bununla birlikte indirimli giriş ücretleri söz konusudur. Bunlar;

 • Saray girişi ve Aya İrini Müzesi 150 TL
 • Saray, Aya İrini Müzesi (18-25 yaş) 50 TL
 • Saray, Aya İrini Müzesi, Harem Giriş ücreti 200 TL
 • Saray, Aya İrini Müzesi, Harem (18-25 yaş) 60 TL
Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayında Müzekart Geçerli mi?

Ziyaret öncesi merak edilen hususlardan bir diğeri de Topkapı Sarayında müze kart geçerli mi sorusudur. Müze kart alarak sarayın birçok bölümünü ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Ancak bu hizmeti her bölümde görmeniz mümkün değildir. Bunun için ek ödeme yapmak zorundasınız.

Topkapı Sarayını Kimler Ücretsiz Gezebilir?

Ücrete tabi olarak bir ziyaret söz konusu olsa da değerlerimiz açısından ücretsiz gezi imkanı bulunmaktadır. Bu aşamada Topkapı Sarayına kimler ücretsiz girebilir sorusunun yanıtı şu şekildedir.

 • 18 yaş altı TC vatandaşları
 • 65 yaş üstü TC vatandaşları
 • Gaziler ve refakatçıları
 • Engelli TV vatandaşları ve refakatçısı
 • TSK’da görevli er ve erbaşlar
 • Kokartlı tur rehberleri ve acente sahipleri
 • 0-6 yaş arası çocuklar
Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Çıkış Saatleri

Günübirlik gezi merkezi haline gelen Topkapı Sarayı açılış ve kapanış saatleri ise şu şekildedir.

 • Hafta içi giriş 09:00, çıkış 17:30
 • Hafta sonu giriş 09:30, çıkış 17:30
 • Saraya giriş için son bilet alma saati ise 16:00 olarak belirlenmiştir.

Bazı günler saray kapatılmaktadır. Bu sebeple ziyaret etmek isteyenler Topkapı Sarayı neden kapalı sorusuna yanıt aramaktadır. Dini bayramların ilk günleri öğlen saatine kadar müze kapatılmaktadır. Pazartesi günleri ise temizlik için teşhir salonları kapatılmaktadır. Gezi programı yapanlar ayrıca İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2024 makalemizi de inceleyebilir.

Topkapı Sarayı Neyi İle Ünlü

Merak edilen husus Topkapı Sarayı neyi ile ünlü olduğudur. Bugün bir Milli Saray ve müzedir. 3 Nisan 1924 tarihinde müzeye çevrilmiştir. Bu özelliği Türkiye Cumhuriyetinin ilk müzesi olmasıdır. Muhteşem manzarası ile inanılmaz bir mimariyle inşa edilen Topkapı Sarayında yüzbinlerce arşiv belgesi bulunmaktadır. Böylelikle dünyanın en büyük müze sarayı olma özelliğine de sahiptir. Bugün Topkapı Sarayı 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 1. Hizmet ve Koruma Alanı (Birun)
 2. İdari Merkez (Divan-ı Hümayun)
 3. Eğitim alanı (Enderün)
 4. Padişahların Yaşam Alanı (Harem)

Çok geniş bir alana yayılan ve yüzlerce yıl Osmanlı’nın idare merkezi olan Topkapı sarayının etrafı bahçeler ile çevrilidir. Bununla birlikte burada Darphane, Aya İrini Kilisesi, Fırın, Odun ambarı, Hastane ve Hasırcılar Ocağı yapıları görülmesi gereken yerlerdendir.

Osmanlının en önemli törenlerinin yapıldığı yer Adalet Meydanı dönemin Divan Meydanıdır. Burada birçok toplantının yapıldığı arşiv belgelerinden görülmektedir. Sarayın ikinci avlusunda bulunan meydana aynı zamanda adalet Kulesi, Zülüflü Baltacılar Koğuşu, Has Ahırlar ile harem dairesi girişi eşlik etmektedir.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Altında Ne Var?

Yüzlerce yıl koca bir imparatorluğun idare merkezi olan saray gizemleri, hikayeleri ve başarı öyküleri ile yüzlerce senaryoya ilham kaynağı olmuştur. Bu gizemlere bağlı olarak ziyaretçiler Topkapı Sarayı altında ne var sorusuna yanıt arar. Bizans döneminden kalma bir sarnıcın bulunduğu  saray altının üstünde de büyük bir avlu ve içerisinde tavus kuşları ile ceylanlar bulunmaktaydı.

Topkapı Sarayı kaç oda var ziyaretçiler tarafından merak edilmektedir. Bugün birbirine bağlanmış yaklaşık 400 odası bulunmaktadır. Zira yapımı ile birlikte ilave binalar ile sürekli büyütülmüştür. Bu sayede gizemli odaları ve büyüleyici bölümleri yer almaktadır.

Ziyaretçilerde soru işareti uyandıran bir husus ise Topkapı Sarayı Altın Yol nedir olmaktadır. Harem ve Selamlık arası olarak nöbet yerleri ile Mabeyn’e arasında uzanan ve sonunda Has Oda Taşlığına ulaştığınız koridora Altınyol denilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.