Andrea Doria Koyu Finike’nin Güzelliklerinden

Andrea Doria Koyu Finike’nin Güzelliklerinden

Andrea Doria Koyu Antalya’nın Finike İlçesi’nde yer almaktadır. Finike – Demre karayolunun bitişiğinde konumlanmıştır. Koy tarihi olaylara konu olmasıyla tanınmaktadır, zira isminin konulması hususunda tanık olduğu bir tarihi olaydan esinlenilmiştir.

Koy özellikle son zamanlarda yayına alınan Barbaros dizisi ile daha çok merak edilir olmuştur. Zira dizide geçen rollerden biride A. Doira olmaktadır. Bu sebeple Antalya ile bölgede merak edilen yerler arasında bulunur. Finike merkezine yakın bir bölgedeyseniz burayı görmeden geçmeniz kayıp olacaktır.

Andrea Doria Koyu Nerede Nasıl Gidilir?

Finike’ye ulaşım hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla mümkündür. Tarihi bir bölge olması nedeniyle Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel olarak tahsis ettiği araçlar vesilesiyle ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Finike, İzmir’e 479 km, Ankara’ya 629 km, İstanbul’a 815 km, Antalya’ya ise 114 km uzaklıkta yer almaktadır, ayrıca Andera Doria Koyu Finike’ye tam olarak 3.2 km’lik mesafede yer almaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Andrea Doria Koyu Hikayesi

Koyun hikayesine gelecek olursak, Andrea Doria ünlü bir deniz komutanıdır. Preveze deniz savaşında Barbaros Hayrettin Paşa ile çarpışırken Akdeniz’in hırçın suyuna ve büyük, güçlü komutan Barbaros Hayrettin Paşa’ya yenik düşmüş, çareyi şimdiki ismi Andrea Doria olan koya saklanmakta bulmuştur. Savaş esnasında komuta ettiği yaklaşık 100 savaş gemisinin 50 küsur kadarını kaybetmiştir. Savaşın seyri Rum komutan için berbat geçerken, geride kalan filosuyla kaçmayı seçmiş ve ismini verdiği Andrea Doria Koyu’na sığınmıştır.

andrea doria koyu

Şuan Antalya’nın gözde koyları arasında gösterilmektedir. Manzarası, ziyaretçilerin en çok hayran kaldığı özelliklerindendir. Ayrıca koy turizm tekne ve yatlarının uğrak noktalarından biri olmuştur. Ünlü isimleri de ağırlamayı başarmıştır. Bozulmamış saf güzelliği yine ilgi çekici ve turistleri kendine çeken konulardandır. Hayvan popülasyonu olarak zengin tür çeşitliliğine sahiptir.

Caretta caretta’ lar bunlardan en ünlüleridir. Bilindiği üzere dünya üzerinde sayıları hızal tükenme tehlikesi içinde bulunan caretta caretta’lar, Andrea Doria Koyu’nda yetkililerin özel ilgi ve desteği sayesinde hayatlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Böylece sayılarını arttırmaya fırsat bulmaktadırlar.

andrea doria koyu

Andrea Doria Koyunda Neler Yapılır?

Koy 7’den 70’e herkes için sonsuz huzur ve sevgi beslemektedir. Çocuklar için paha biçilemez oyun alanı sunmaktadır. Yetişkinler için ise rahatlama ve muntazam manzaranın tadını çıkarma fırsatı sunmaktadır. Andrea Doria Koyu birçok projeye konu olmuştur. Bölgede dizi setlerinden geleneksel faaliyetlere kadar pek çok sosyal olanağa rastlamak mümkün olmaktadır. Ziyaretçiler tertemiz deniz kokusunun tadına varabilmekte, eğlenceli günler geçirebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.