Bozyazı Akçakıl Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Bozyazı Akçakıl Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Akçakıl Koyu Mersin ilinin ilçelerinde bulunan eşsiz güzellikteki koylardan biridir. Mersin ilçeleri berrak deniz suları ile ünlenmiş sessiz sakin koyları ile meşhurdur. Akçakıl Koyu’na gitmek için öncelikle Mersin’in Silifke ilçesine gelmek gerekiyor. Doğal güzellikleri ile ünlü olan Silifke ilçesi Mersin’e 105 km uzaklıktadır.

Bozyazı Akçakıl Koyu arası mesafe 125 Km’dir. Silifke ilçesinin Taşucu mevkiinde bulunan Akçakıl Koyu’na şahsi araç ile Mersin’den yola çıkılarak bir saat içerisinde ulaşılabilir. Ayrıca yine Mersin ve Silifke çıkışlı otobüsler ve toplu taşıma araçları ile koya ulaşım sağlanabilmektedir. Çam ağaçları arasında bulunan Akçakıl Koyu çadır kurmak ve karavanla tatil yapmak için ideal koylardan bir tanesidir. Temiz plajı ve berrak deniz suyu ile dikkat çeker. Kalabalık tatil beldelerinden ziyade sakinlik arayan tatilciler genellikle Akçakıl plajını tercih etmektedir.

Bozyazı Akçakıl Koyu’nda Neler Yapılabilir?

Bozyaka Akçakıl Koyu

Bozyaka Akçakıl Koyu

Bozyazı ilçesine bağlı Akçakıl Koyu ilçenin doğal güzelliği ile dikkat çeken sakin koylarından biridir. Koy kamp yapmak oldukça elverişlidir. Akçakıl Plajı’na giriş kişi başı olarak ücrete tabidir. Plaj içerisinde tuvalet, duş ve kabin hizmetleri bulunuyor.  Plajda ve ormanlık alanda ateş yapmak yasak olup yiyecek içecek tüketilmesi serbesttir. Koy kampçılar tarafından ve karavan tutkunları tarafından dönem boyunca ziyaret edilmektedir. Ayrıca koy çevresinde tatil yapma imkânı için karavan ve çadır kiralanabilen tesisler bulunmaktadır.

Akçakıl Koyu’nda yer alan tatil köyü, otel ve bungalov evlerde konaklamak mümkündür. Plaj çevresinde yeme içme alanı ve şezlong şemsiye vb. ihtiyaçları karşılayan bir işletme bulunmaktadır. Bu nedenle hem dinginlik hem de ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmek isteyen kampçılar için Akçakıl Koyu vazgeçilmez yerlerden biridir. Doğal güzelliği ve tabiat ile iç içe oluşu huzur dolu tatil imkânı sağlar.

Koyda ücretsiz kamp yapmak isteyen tatilciler içinde alanlar mevcuttur. Kendi imkânlarıyla tatil yapmak isteyen tatilciler çadırlarını kurabilir ya da karavanlarını park edebilirler. Akçakıl koyu hem doğanın içinde olup hem de merkezi yakınlığı nedeniyle tek başına kamp yapmak içinde güvenli ideal koylardan biridir.

Akçakıl Koyu sahili kumdan değil irili ufaklı taşlardan oluşmaktadır. Bu nedenle gelen ziyaretçilerin deniz ayakkabıları ile gelmeleri önerilmektedir. Deniz suyu serin ve tertemizdir. Masmavi rengi ve berraklığı ile dikkat çeker. Akçakıl Koyu kamp tatilinden sonra hareketlilik isteyenler Taşucu mevkiinde bulunan limandan tekne turlarına katılabilirler. Taşucu beldesi mütevazılığı ve doğal güzelliği ile bakir kalmış Akdeniz’in en güzel denizlerinden biridir. Taşucu beldesi ve Akçakıl Koyu arası 3 Km’lik yakın bir mesafeden oluşmaktadır. Taşucu limanından kalkan tekne turları ile Boğsak Koyu, Dana Adası, Tisan ve Güvercin Adalarını ziyaret edebilir eğlenceli günübirlik geziler yapılabilir. Yılın neredeyse tamamını güneşli geçiren Taşucu beldesi kıyı şeridindeki deniz ürünleri sunan restoranları ile de dikkat çekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.