Dünyanın en ilginç gölleri

Dünyanın en ilginç gölleri

Seyahat etmeyi sevenler için yeni bir konu hazırlamak istedim. Tatil beldelerinden ziyade bu yazımda dünyanın en ilginç gölleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Doğayı sevenler, doğal yaşama hayranlık duyanlar ve tabi ki dünyanın farklı yerlerinde, ilginç yapılar hakkında bilgi edinmek isteyenler için hazırladığım dünyanın en ilginç gölleri yazısını okuyarak, değişik bir bilgi akışına hep birlikte ortak olalım istedim.

Büyük Prizmatik Kaplıca: Bu kaplıda ABD’nin Yellowstone Milli Parkı’ndaki en büyük kaplıcadır. Kaplıcanın çapının 90 metre olduğunu söylediğimizde herhalde ilginçliğine dair biraz olsun fikir edinmiş olacaksınız. Derinliği ise 50 metreyi buluyor. Tabi ki gölü ilginç kılan özelliği derinliği veya çapı değil. Gölde fazlasıyla mineral bulunuyor ve gölün değişik bölgesindeki bakteriler sayesinde göl rengârenk bir görünüme bürünüyor. Gölün ortasında mavi bir parlak alan bulunuyor. Bu alanın sıcaklığı 87 santigrat dereceye kadar çıkıyor.

Okunmalı Dünyanın en az nüfusa sahip 5 ülkesi

dünyanın en ilginç gölleri

Benekli Göl, Kanada: Sülfat ve mineral bakımından oldukça zengin olan Benekli Göl, halk arasında kutsal göl olarak kabul ediliyor. Zira gölde gümüş ve titanyum oranı da bir hayli fazla, gölü ilginç kılan bir diğer özelliği ise göldeki çember şeklindeki alanlar. Bu alanlar, yaz aylarında buharlaşmanın fazla olduğu dönemlerde ortaya çıkıyor. Göl hakkında söylenmesi gereken bir diğer detay ise I. Dünya Savaşı sırasında göldeki tuzun patlayıcı yapımında kullanılmış olmasıdır.

Retba Gölü, Senegal: Atlantik kıyılarına yakın yerde bulunan Retba Gölü’nün en büyük özelliği pembemsi renge sahip olmasıdır. Bu renk, tuzlu ortamda yaşayan mikro yosunlardan geliyor. Gölde fazlasıyla tuz bulunduğundan, suyun yüzeyinde kalmak oldukça kolaydır.

dünyanın en ilginç gölleri

Okunmalı Delhi Gezi Rehberi

Caño Cristales, Kolombiya: 2000’li yılların ilk dönemlerinde turistlere kapalı olan Kolombiya’daki Caño Cristales, yaşanan gerilla savaşlarının etkisi yüzünden ziyaretlere kapalı idi. ancak şimdilerde turizm dünyasına açık olan nehir, Eylül ve Kasım ayları arasında ilginç bir görünüme bürünür. Nehir, bu aylarda farklı renklere bürünerek görsel bir şov gösterisi sunar adeta.

dünyanın en ilginç gölleri

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti: Dominik Cumhuriyeti’nde Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık kesiminde yer alan Kaynayan Göl, sadece bir isim olsun diye bu isim verilmemiş. Gerçekten de suları kaynıyor. Buna sebep olan şey ise tabanındaki çatlaklıklardan sızan ve sıvı lavlardan çıkan gazdır. Bu durum, göldeki suyun kaynamasına neden olmaktadır.

Okunmalı Büyüleyici doğa harikaları

Salar de Uyuni, Bolivya: Lityum bakımından zengin olan Salar de Uyuni, Bolivya’da bulunuyor. Bu alan 10 bin kilometre kareden daha fazla bir alanı kaplıyor. Bu bölgeyi ilginç kılan özelliği ise yağmurların yağdığı dönemlerde çevredeki göllerden taşan suların ovaya doluşmasıdır. Bu da ovaya mükemmel bir görünüm kazandırıyor.

dünyanın en ilginç gölleri

Pamukkale, Türkiye: Denizli ilinde yer alan Pamukkale travertenleri, dünyanın en ilginç gölleri arasında değerlendiriliyor. Turkuaz renkli sularla dikkat çeken kireçtaşı terasları, bol mineral içermesinden kaynaklanmaktadır. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan bu ilginç yapı, Antik Roma kenti Hiyeropolis yakınlarında bulunuyor.

dünyanın en ilginç gölleri

Loktak Gölü, Hindistan: Hindistan, farklı tabiat yapılarıyla dikkat çeken bir ülkedir. Nitekim Loktak Gölü de Hindistan’ın dikkat çekici alanlarından biridir. Büyük çemberler şeklindeki toprak ve bitkilerle çevrili olan göl, nesli tükenmek üzere olan hayvanların da barındığı bir yerdir. Hint Pitonu ve jibon (şebek) bunlardan biridir. Ayrıca gölün bir diğer özelliği ise hidroelektrik santraline su sağlamasıdır.

Okunmalı 7 bin yıllık geçmişiyle Malta

Kelimutu Krater Gölü, Endonezya: Endonezya’nın yanardağları hakkında bilgisi olanlar, krater göllerini de iyi bilirler. Kelimutu Krater Gölü de yanardağların etkisi altında olan bir yerdir. Bu göller, mevsimine göre farklı renklere bürünürler. Mavi, yeşil, kırmızı, siyah, kahverengi ve beyaz renklere bürünen göl, oldukça dikkat çekicidir. Göllerin bir diğer özelliği ise her birinin ayrı bir sıcaklık derecesine sahip olmasıdır.

Şampanya Gölü, Yeni Zelanda: yaklaşık 900 yıl önce Yeni Zelanda’da oluşan Şampanya Gölü, adına yakışır bir özelliğe sahiptir. Bir bardak şampanyadaki kabarcıklar, burada da kendini gösterir. 74 derece sıcaklığa ulaşan kaplıca, silika bakımından oldukça zengin bir göldür. Gölün ilginç bir diğer özelliği ise kenarlarının turuncu renkli olmasıdır. Bir de hatırlatmak gerekiyor ki göl, arsenik ve antimon sülfür içermektedir. Göl kenarında bulunan kayalıklar ise cıva, talyum, altın ve gümüş bakımından zengindir.

Dünyanın en ilginç gölleri hakkında verdiğimiz bu bilgileri değerlendirerek bir coğrafi keşif yapmak üzere seyahat rotanıza yön verebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.