1. Anasayfa
 2. Kapadokya

Kapadokya Festivalleri Tarihleri Ne Zaman?

Kapadokya Festivalleri Tarihleri Ne Zaman?
0

Kapadokya festival tarihleri ile etkinlik, aktivite ve doğal güzellikler ile tarihi dokunun bir arada yaşandığı Kapadokya aynı zamanda festivallerin şehridir.  Bölgeye kültürel açıdan geziler düzenlenmesine rağmen burada yapılan aktiviteler heyecanlı ve mutlu vakitlerin geçirildiği yerler olmaktadır. Özellikle günlük turlar ön plana çıkar. Bu turlar içerisinde özellikle hava balonları ile uçma fikri herkesi cezp eder. Bu aşamada bölgenin festivalleri bölgeye önemli ziyaretçi çekmektedir. Özellikle hafta sonları gerçekleştirilen Kapadokya Festival tarihleri bu sebeple merak edilen hususlardan biri olmaktadır.

Kapadokya Dünya turizmine damgasını vuran çok geniş bir alana sahiptir. Burada Ihlara Vadisi ile buraya hayat veren Melendiz Çayı kendisini göstermektedir. Özellikle Belisırma Köyü günübirlik geziler, sabah kahvaltıları ve taze çömlekte balık yenilen yer olmaktadır. Ayrıca konaklama olanakları bulunan Belisırma Uçhisar ve Ortahisar kasabalarından sonra bölgenin en güzel yerlerinden biri olmaktadır. Bu güzel yerlerde gezi masalı yazmanız için çok önemli unsurlar bir arada bulunmaktadır.

Kapadokya Festivalleri Ne Zaman?

Kapadokya Ihlara Vadisi ile Kayseri’ye uzanan bir köprü üzerinde kendisine yer bulmaktadır. Burada özellikle Göreme ve Ürgüp kendisine yer bulan Nevşehir ilçeleridir. Açık hava müzesi ile UNESCO tescilli dünya kültürel mirası Göreme etkinlikle ve aktivitelerin neredeyse başkenti olmaktadır. Bu anlamda bölgenin tanıtımı için önem arz eden festivaller Kapadokya ziyaretleri içinde önem taşımaktadır. Bu anlamda Kapadokya festival tarihleri şu şekildedir.

 • Hacı Bektaş Anma Şenlikleri 16-18 Ağustos
 • Türkmen Sofrası Şöleni 16-22 Eylül
 • Göreme Giriş Oyunları 13-14 Haziran
 • Atatürk’ün Hacı Bektaşa Gelişi 22-23 Aralık
 • Avanos El Sanatları Festivali 31 Ağustos – 2 Eylül
 • Çat Sanat Şenlikleri 30 Mayıs
 • Uluslar arası Şarap Festivali 2-6 Haziran
 • Ürgüp Bağbozumu Şenliği 4-6 Ekim
 • Yelişöz Köyü Törenleri Temmuz 3. Haftası
 • Karacaşar Buzağı Yarışması Ağustos ilk haftası
 • Nevşehir Kültür Turizm Festivali Mayıs son haftası
 • Fotoğraf Yarışması Aralık 2 Haftası
 • Kaymak Festivali 14 Ağustos
 • Mustafapaşa Kültür Sanat Festivali 1-2 Temmuz 22
kapadokya festival tarihleri
Kapadokya Festival Tarihleri

Kapadokya Balon Festivali

Kapadokya festivalleri daha çok hafta sonları gerçekleştirilmektedir. Böylelikle çevre bölgelerden günübirlik geziler düzenlenmektedir. Özellikle tatil günleri ve özel günlerde burada farklı etkinlikler düzenlenir. Örnek olarak 19 Mayıs Kapadokya festival etkinlikleri gösterilebilir. Özellikle bölgeye damgasını vuran Kapadokya Balon festivali namı diğer Kapadokya Balloons Festival en çok takip edileni olmaktadır. Özellikle yurt dışında katılımcıların olduğu uluslararası Balon festival Kapadokya önemli etkinliklerden biri olmaktadır. Kapadokya uçma fikrine atılan imza ile ön plana çıkan etkinliklere neden olmaktadır.

Kapadokya Music Festivali

Peri bacalarının akustiğinde muhteşem bir dinleti olan Kapadokya music festivali gençler tarafından çok tercih edilmektedir. Hatta burada kurulan kamplar eşliğinde yapılan festivaller renkli görüntülere sahne olmaktadır. Kapadokya müzik festivalinde önemli isimler sahne alırken gençlerin coştuğu bir etkinlikten bahsetmek mümkündür.

Kapadokya festival programı yıllık olarak düzenlenmektedir. Ancak hava durumu ve diğer engeller nedeniyle bazı festivallerin tarihleri değişiklik göstermektedir. Bu anlamda ertelemeler yada öne çekmeler söz konusu olur. Bu anlamda tarihlerde gerçekleştirilen değişiklikler katılımcılara dijital yollarla duyurulmaktadır.

Nevşehir Kapadokya Festival son yıllarda kendisini dünya çapında duyuran etkinlikler ile göstermektedir. Birçok festival yöresel olarak planlanır. Hatta bazıları sonlandırılmıştır. Ancak bölgenin tanımı ve ziyaretçi çekmek için önemli adımlardan biri olmaktadır. Bu sebeple yerel belediye, sivil toplum kuruluşları tanıtım çalışmaları için festivalleri ön plana almaktadır. Yapacağınız gezilecek yerler listesine bu festivaller kapsamında önemli yerleri alabilirsiniz.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *