Huzura Rezervasyonun Adresi Akyaka Gezilecek Yerler

Huzura Rezervasyonun Adresi Akyaka Gezilecek Yerler

Yoğun çalışma temposu ile kalabalık şehirlerin stresinden kaçamaklar yapacağınız Akyaka gezilecek yerler sizlere huzura rezervasyon yapma imkanı sağlıyor. Akyaka gezilecek yerler araması ile burada muhteşem bir gün sizleri bekliyor olacak. Zira günübirlik gezilerin en önemli adreslerinden olan yer konaklama imkanlarına da sahip.

Ege Bölgesindeki turistik bölgelerin başını çeken Bodrum, Çeşme gibi yerlere oranla daha mütevazi Akyaka uygun fiyatlı bir yer idi. Hatta son 10 yıla kadar ismini duyurmayan küçük bir yerleşim alanına sahipti. Ancak kitesurf camiasının attığı adımlar burayı dünyaca ünlü hale getirdi. Böylelikle fiyatlarda yükseldi ve o eski mütevaziliğinden giderek uzaklaştı. Ancak halen  yerli turistlerin ilgi odağı haline gelen Akyaka önemli gezilecek yerler listesine sahiptir.

Akyaka Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi özellikle yerli turistlerin ilgi odağıdır. Bu anlamda birçok adres tatil ve geziler için listelenebilir. Bunların başında gelen Akyaka muhteşem bir coğrafya ile sizlere yeşil ışık yakar. Akyaka aslında çok küçük bir yerleşim yeridir. Muğla ilinin Ula İlçesine bağlıdır.  Muğla ile Marmaris arasında yer almaktadır. Gökova Körfezinin el değmemiş koylarına sahip Akyaka huzurun adresi olmaktadır.

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

Özellikle dinlence için muhteşem fırsatlar sunan yerde doğal güzellikler listenizi artırır. Zira doğal güzellikler kadar tarihi doku burada en zengin haliyle sizleri beklemektedir. Çok eski dönemlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan bölge berrak bir denize sahiptir. Koyları çok temizdir. Doğallığının bozulmaması adına idari birimlerce gerekli adımların atıldığı Akyaka’da öncelik çok katlı yapılaşmanın önüne geçilmiş olmasıdır. Huzura rezervasyon yapacağınız Akyaka aynı zamanda Türkiye’nin en sakin 11 yerleşim yeri arasında yer almaktadır.

İrili ufaklı otel ve pansiyonların bulunduğu Akyaka’da konaklama deniz ve azmak nehri manzaralı olabilir. Atmosfer ve coğrafya çok ilgi çekicidir. Denizin mavisi ile ormanların yeşilinin arasında  huzuru bulacağınız bir tatil beldesi olan Akyaka’da lüks otellerde bulunmaktadır. Burada konaklama için özellikle villa kiralama en çok tercih edilen konaklama türleri arasında yer almaktadır.

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler Listesi

Akyaka gezilecek yerler içerisinde listemizin ilk sırasını Azmak Nehri alıyor. Ancak kabarık bir liste yapmanız gerekecektir. Bölgeyi iki gün içerisinde gezebilirsiniz. Ancak tadını çıkarmak suretiyle bir gezi ve konaklama isterseniz en az 5 gün ayırmanız gerekir. Böylelikle Akyaka’da gezilecek yerler şunlar olmaktadır.

 • Nail Çakırhan Evi
 • Aşıklak Yolu
 • Sedir Adası
 • Kano gezintisi
 • Yucca Hause
 • Dane Gökova
 • Kite Beach
 • Akyaka Orman Kampı
 • Akbük Koyu

Buraya gelen kişiler Azmak nehrinde ne yapılır sorgusu yapar. Burada 10-15 kişilik tekneler ile tura katılabilirsiniz. Dolmuş gibi çalışan bu tekneler kişi başı ücret almaktadır. Yaklaşık 30 dakika süren tur akşam saat 7-8 gibi son bulur. Bu aşamada merak edilen soru Azmak turu ne kadar olmaktadır. Azmak turu ücreti kişi başı 15 TL olarak alınmaktadır. Ancak Akyaka tekne turu yapmak isterseniz burada kişi başı 300 TL gibi bir ücret söz konusu olmaktadır. Bu ücret 7-12 yaş aralığındaki çocuklar için 150 TL olarak alınıyor. 0-6 yaş arası ise ücretsizdir.

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

Azmak nehri üzerinde tekne turu yapan kişilerin merak ettiği hususlardan biri Azmak Nehrine girmek yasak mı olmaktadır. Standardında suya girmek yasak değildir. Ancak zamanla düşen su seviyesi ve kirlilik sebebiyle buraya girişlerde yasaklar olmaktadır.

Akyaka’da Ne Yenir?

Söz konusu tatil olunca yemek önemlidir. Bölgenin kendi kültürüne has yemekler kadar kendi zevkinize göre bir dizi alternatif Akyaka’da ne yenir sorusuna yanıt vermektedir. Deniz kenarı olması burayı deniz mahsullerine bağımlı gösterebilir. Ancak her bölgeye, herkese hitap eden yiyecekler burada bulunabilmektedir. Yemek olarak Akyaka nın neyi meşhur sorumuzun yanıtı kısaca şu şeklide listelenebilir.

 • Karidesli mücver
 • Topik
 • Kalamar Dolması
 • Kabak çiçeği kızartması
 • Deniz börülcesi
 • Ahtapot salatası
 • Enginar dolması
 • Girit Ezme
Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

Vira Vira Deniz Mahsüllerinin Akyaka’daki Adresi Oluyor

Konaklama ve gezi kadar Akyaka’da ne yenir sorusuna yanıtlar aranabilir. Azmak nehri kenarında Vira Vira sizlere muhteşem deniz mahsülleri  sunmaktadır. Buradaki menünün en önemli lezzeti ahtapottur. Yemek yerken ve içkinizi yudumlarken Azmak nehrinin soğuk sularına ayaklarınızı sokabilme özelliği bulunmaktadır. Dere içerisindeki masalar ve muhteşem sohbetler burada sizleri bekliyor.

Mum’s Cafe  Zeytinyağlıların Adresi

Deniz ürünleri kadar burada zeytinyağlı yemekler bulabilirsiniz. Bu aşamada adresiniz Mum’s Cook ile zeytinyağlılar olabilir. Burada özellikle mercimek köftesi hanımların vazgeçilmez yemeği. Bunun yanında yeşil mercimek salatası, zeytinyağlı enginar, sarımsaklı yoğurt, tepsi kebabı buranın lezzetlerinden oluyor.

Pizza Severlerin Adresi Pizza Fellas

Lezzetler arasında en pratik yiyecek pizza olsa gerek. Bu anlamda Akyaka’da pizza lezzetini en son demine kadar tadabileceğiniz yer Pizza Fellas olmaktadır. Tatilin en önemli unsuru su ile yüzmek sizleri acıktıran başlıca unsurdur. Bu anlamda ihtiyacınız olan enerjiyi Pizza Fellas’ın çeşitli pizzalarından alabilirsiniz. Hatta dilim siparişi verebiliyor olmanız avantaj sağlıyor. Buranın markası olan pizza çeşidi ise patlıcan pizza olmaktadır.

Azmak Nehri

Akyaka’ya geliyorsanız burada Azmak Nehri için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Zira Akyaka gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer alacaktır. Temmuz ve Ağustos ayının en sıcak döneminde dahi buz gibi akan Azmak tatilinize muhteşem bir heyecan katıyor. Suyun derecesi genelde 16 santigrat. Sıcak yaz günlerinin en güzel serinlemenin yolu bu nehir. Hatta nehir içerisindeki masalarda oturup çay ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bunun yanında Azmak nehrinde küçük bir tekne turu herkesi mutlu eden aktivite oluyor. Burada tekne turunun yanı sıra kano turu bulunuyor.

Sabahın erken saatlerine kadar hareketin olduğu Azmak nehri kenarları sohbetlerin ve hoş eğlencelerin adresi. Buradaki lezzet duraklarının vazgeçilmezi balık, meze ve rakı. Öyle ki gündüz saatlerinde dahi bu üçlüyü burada bekleyen kişileri görebilirsiniz. Buradaki tavsiye edebileceğim restoran Orfoz. Meze ve balık için listenin başına alabilirsiniz. Ancak fiyatlar konusunda araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

Listemizde en önemli husus Akyaka nere gezilir sorusunun yanıtlarıdır. Burası plajı ve koyları ile ünlüdür. Bu anlamda Akyaka plajı başta olmak üzere Akbük Koyu, Çınar Plajı ve Akçapınar Plajı burada gezeceğiniz yerlerdir.

Akyaka, Azmak Nehrine Nasıl Gidilir?

Akyaka gezilecek yerler açısından doğal güzellikler en başta gelir. Bu sebeple Akyaka Sedir Adası arası kaç km sorgusu yapılmaktadır. Zira sebep bu adanın gezilmesidir. Sedir Adası Akyaka merkezine yaklaşık olarak 27 km mesafede yer almaktadır. Marmarise olan uzaklığı ise 16 kilometredir.

Akyaka ve çevresini gezmek için kendinize iki gün zaman dilimi ayırmanız yeterli olur. Akyaka’ya ne zaman gidilmeli sorusunun yanıtı da her daim yaz ayları olmaktadır. Suyu çok soğuk denilecek kadar düşüktür. Böylelikle daha rahat bir gezi imkanı bulunmaktadır.

Tatil için liste kabarık olunca kişiler kısıtlı zamanını değerlendirme yoluna gitmektedir. Bu anlamda sorumuz Akyaka mı Gökova mı olmaktadır. Zira çok güzel yerlerdir. Ve ikisi de aynı yerdir. Akyaka Gökova körfezinin doğu ucudur. Bu sebeple ikisini birden görmek ve gezmek imkanınız olabilir.

Buraya kadar ulaşan kişiler Akyaka nehir turu nereden kalkıyor sorusunu sormaktadır. Ula ilçeside bulunan Azmak nehri turları nehrin denize döküldüğü yerden kalkmaktadır. Burada kooperatif tarzı bir oluşum bulunur. Bu sebeple dolmuş gibi sırayla tura çıkılmaktadır. Dolan tekne hareket eder ve yaklaşık 30 dakikalık tur başlamış olur.

Muğla ili Ula İlçesine ulaşım için toplu ulaşım araçları tercih edilebilir. Zira Muğla merkezindeki otobüs terminalinden buraya otobüsler hareket etmektedir. Böylelikle günübirlik olarak buraya gidip gelinebilmektedir.

Buraya gidebilmeniz için özel aracınızla rotanızı belirlemeniz yeterli olacaktır. Bu aşamada GPS ile haritalardan mevcut konumunuz ile yol tarifi alınabilmektedir. Böylelikle huzura rezervasyonun adresi Akyaka gezilecek yerler anılarınızı zenginleştirdiğiniz kesitlere yer vermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.