Aksaray Ihlara Vadisi Balon Turları, Fiyatları, Uçuş Saatleri

Aksaray Ihlara Vadisi Balon Turları, Fiyatları, Uçuş Saatleri

Kapadokya ile dünyaca ünlü Ihlara Vadisi Aksaray ili sınırları içerisinde yer alıyor. Geçtiğimiz yıl başlayan pandemi ile Covid-19 önlemleri nedeniyle rafa kaldırılan Ihlara Vadisi Balon turları tekrar başlamasının ardından büyük ilgi görmeye başladı. Özellikle Göreme bölgesi ile Nevşehir’de gerçekleştirilen sıcak hava balon uçuşları son olarak Ihlara Varisi ile birlikte burada bulanan Hasandağı, Belisırma köyü ve Selime Peri Bacalarına tekrar yapılmaya başlandı.

Kapadokya bölgesinin başlangıcı olarak görülen Aksaray Ihlara Vadisi büyük bir kanyon. Kanyon içerisinde gizli kalmış güzellikler karadan görülemeyebiliyor. Bu sebeple havadan eşsiz güzellikleri görme olanakları sağlanmaktadır. Özellikle Kapadokya’ya yön veren Hasandağı ihtişamı ile havadan görülüyor. Sönmüş bir volkanik dağ olan Hasandağı’nın milyonlarca yıl önce püskürttüğü lavlar günümüzün Kapadokya’sını oluşturmakta büyük roller oynamıştır. Bu çerçevede rol arkadaşları Güllüdağ ile Erciyes Dağı olmaktadır. Bu üç yanardağın püskürttüğü volkanik lavlar ile oluşan metrelerce tüfler vadileri ve beraberinde peri bacalarının oluşumunda etkili olmuştur. Zira Kapadokya uçma fikrine atılan imza olarak dünya markası haline gelmiştir.

Aksaray Sıcak Hava Balon Uçuşları

Ihlara vadisi balon turları

Ihlara Vadisi Balon turları

Aksaray Valiliğince yapılan açıklama Ihlara Vadisi balon turları uçuşu için 8 firmaya izin verildiği yönünde oldu. Ancak Aksaray ile bir çok uçuş noktası ve gezi güzergâhı çoktan belirlenmiş durumda. Bu anlamda keşfedilmeyi bekleyen Aksaray ile Ihlara Vadisinin güzellikleri katılan herkesi hayran bırakmaktadır. Öyle ki önümüzdeki yıldan itibaren buradaki balon turları daha çok kendisini gösterecek potansiyele ulaşacaktır.

Aksaray ile Covid-19 tedbirleri kapsamında balon uçuşlarına ara verilmişti. Ancak Valiliğin tertiplediği program ile İstanbul’dan gelen bir grup ile uçuşlar tekrar başladı. Özellikle Hasandağı ve Belirsırma havadan muhteşem manzaralar vermektedir. Hatta Belisırma Köyünde konaklama yapmak buranın havasını ve atmosferini anlamak için muhteşem bir davet veriyor.

Belisırma Köyünde Kahvaltı, Taze Alabalık

Bölge halkının günübirlik geziler ile özellikle kahvaltı ve taze balık keyfi için gittikleri Belisırma Köyü hane sayısı ile göçe uğramış bir yerdir. Ancak Buradaki bölgeye hayat veren Melendiz Çayı çevresinde bulunan restaurantlar sizlere taze balık ve organik kahvaltı olanakları sağlamaktadır. Hatta köyde oyma mağaralardan oluşan küçük pansiyonlarda konaklama olanakları söz konusu olmaktadır.

Kapadokya ile Göreme ve Ürgüp bölgesinde yapılan sıcak hava balonu uçuşlarındaki rağbetin burada da kısa süre içerisinde kendisini göstermesi bekleniyor. Fiyatlar ise henüz netlik kazanmadı. Ancak uçuş saatleri sabahın erken saatlerinde yapılması planlanmaktadır. Nitekim 2019 yılında yapılan uçuşlar sabahın erken saatler ile gerçekleştirilmekteydi.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.