Van Gezilecek Yerler

Van Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en doğusu ile başkenti olarak anılan Van Gezilecek Yerler listesi de çok zengindir. Muhteşem gezi öncesi Van kahvaltıları adresiniz olur. Bunun yanında adaları, tarihi yerleri, kiliseler ile muhteşem lezzetlerin adresi Van size farklı bir gezi deneyimi katan yerlere sahiptir.

Ahtamara ile kültürel açısından tarihi zenginliğe sahip Van birçok medeniyetin yaşadığı bir şehirdir. Öyle ki Van Kalesi ile göl manzarasına nazır bir bölgeden, Van Gölü kıyı kenar şeridi boyunca onlarca gezilecek yer bulunmaktadır. Bu aşamada tarihe eşlik eden geleneksel yemekler gezinizi ilginç kılan ayrıntılardır. Özellikle burada Van Balığı olarak bilinen inci Kefali tadılması gereken lezzetler arasında yer alır.

İlkbahar ile Yaz aylarında gezilecek yerler açısından en iyi mevsimin yaşandığı Van şehri doğal olarak kışları çok soğuk olmaktadır. Bu sebeple gezileriniz zorlaşır. Hatta bazı yerlere ulaşım olmadığı için gezemeyebilirsiniz. Bu sebeple Van gezilerinizde verim alabilmeniz için en güzel tarih Mayıs ile çiçeklerin açtığı, badem ağaçlarının çiçeklerini verdiği tarih olmaktadır.

Van Gezilecek Yerler Listesi

Van Gezilecek Yerler listesi çok zengindir. Bu anlamda şehir merkezinde ve yakın bölgelerde başlıca görebileceğiniz yerler şunlardır;

 • Van Kalesi
 • Van Evleri
 • Cumhuriyet Caddesi
 • Van Müzesi
 • Akdamar Kilisesi (Ahtamara Kilisesi)
 • Vanokya ( Peri Bacalarının Van’daki Adresi)
 • Muradiye Şelalesi
 • Adır Adası
 • Van Kedi Evi
 • Erçek Gölü
 • Şeytan Köprüsü
 • Edremit

Van Çevresinde Gezilecek Yerler

Bölgesel açıdan Van Gezilecek Yerler için ayırmanız gereken süre en az bir hafta gibi uzun olması gerekir. Zira buranın tadını çıkarmanız için gereken süre bu kadar olurken, uzak bölgelerden gelenler çevre yerlerde gezilecek yerleri de mutlaka görmesi gerekir. Bunlar;

 • Hoşap Kalesi
 • Doğubeyazıt İshak Paşa Sarayı
 • Çavuştepe Kalesi
 • Erek Dağı
 • Nemrut Kratar Gölü ( Tatvan’a yakın bir bölgededir)

Van Kalesi

Şehir içerisinde yer almasının yanında göl kenarında kendisine yer edinen Van Kalesi birkaç saatte gezilebilecek bir yerdir. Buranın hemen yanında bulunan Van Evi gezilebilir. Hatta burada kahvaltı yapma olanağınız bulunmaktadır. Zira Van kahvaltıları zengindir.

Van Kalesi yanında bulunan çeşme bölgeyi ziyarete gelenlere kana kana su içme imkanı vermektedir. Öyle ki buradan su içenlerin Van’dan ayrılamadığı, gidemediğine dair bir düşünce yapısı bulunmaktadır.

Van Kalesinin üst kısımlarına çıktığınızda Van Gölü manzarası ile arka kısmında ayrıca eski Van Şehri kalıntılarını görebilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Türkiye’nin en güzel 15 şelalesi arasında gösterilen Muradiye Şelalesi her mevsim ayrı bir güzellik katar. Kış mevsiminde suyun donduğunu görebilirsiniz. Yaz aylarında özellikle karların erimesi ile coşan Muradiye Şelalesi aynı zamanda sallanan köprüsü ile meşhurdur. 1976 yılında yaşanan dermemden sonra yapılan asma köprü halen kullanılmaktadır.

Muradiye Şelalesine ziyarete gelen burada piknik yapma imkanı bulurken aynı zamanda lezzetli alabalık keyfini en taze haliyle tadabilmektedir. Muradiye ilçesi sınırları içerisinde yer alan şelale Çaldıran’a yaklaşık 24 km mesafede yer almaktadır. Özellikle hafta sonları yoğun bir kalabalığı burada görebilirsiniz. Van gezilecek yerler listesine mutlaka şelaleyi almanız gerekir.

Şeytan Köprüsü

Muradiye Şelalesi ile Muradiye ilçesi arasında yer alan Şeytan Köprüsünün tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Şelaleden gelen su buradan akar. Köprü dar ve kesme taşlardan yapılmış olmasına rağmen halen kullanılabilmektedir. Köprünün yapımı 13. Yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Van Kedi Evi

Van şehrinin simgesi olan Van Kedisi bura oluşturulan kedi evinde görülebilmektedir. Farklı renklere sahip gözleri nedeniyle Tüm dünyada merak uyandıran Van Kedisi Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan araştırma merkezinde gezilebilmektedir.

Van Kahvaltıları

Şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet Caddesinde kahvaltı sokağı bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları yoğun olan bölgede kahvaltı eşsiz lezzetler sunar. Burada en önemli husus kahvaltı esnasında sıcak ekmek ve sıcak çay servisinin sürekli yapılmasıdır. Öyle ki çayınız ve ekmeğiniz bitmeden değiştirilir. Hatta farkına bile varamayabilirsiniz.

Otlu peynirinden, sucuğundan, farklı lezzetler sunan balları ile Van Kahvaltı çok meşhurdur. Hatta Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu bölgede çalışan devlet memurlarınca çok ziyaret edilir. Burası mekan sahibinin ziyaretçilerine sorduğu bilmeceler ve vermiş olduğu hediyeler ile ünlenmiştir.

Hoşap Kalesi

Van gezilecek yerler listesinde almanız gereken bir diğer yer ise şehir dışında olan Hoşap Kalesi olmaktadır. Kalenin özelliği çok eski olmasına rağmen halen ayakta olmasıdır. Zira çamur ve yumurta akından yapılmış surlara sahiptir. Bu surların çoğu ayaktadır. Bununla birlikte önünde geçen dere ile dönemin vatandaşlarına verilen ceza yeri ilginizi çekecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.