Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisindeki Muş tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan bir şehirdir.

Muş, Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biridir. Kültürel açıdan birçok medeniyetin izleri burada görülmektedir. Bu medeniyetlerin günümüze kadar gelen eserleri ile birlikte Muş’ta gezilecek yerler listesi şu şekildedir;

  • Muş Kalesi
  • Alparslan Türbesi
  • Karakoyunlu Ulu Camii
  • Murat Nehri
  • Çifte Minareli Medrese

Muş Kalesi

Muş Kalesi, şehir merkezinin yüksek bir noktasındadır. Kale, Muş’un tarihî geçmişini yansıtır. İlk olarak Urartu dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Ancak pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Zamanla yıpranan kale defalarca restore edilmiştir.

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Muş Kalesi’nin temelleri çok eski zamanlara dayanmaktadır. Ancak günümüzde gördüğünüz yapı, daha çok Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine aittir. Kale, şehri çevreleyen surların bir parçasıdır. Bölgeyi yüksek bir noktadan gözetleme avantajına sahiptir. Böylelikle  stratejik bir konuma sahiptir.

Kalede, tarihi dokuyu ve mimari özellikleri gözlemleyebileceğiniz surlar bulunmaktadır. Bununla birlikte burçlar ve kuleler vardır. Ayrıca, kale içindeki manzara, şehri ve çevresini kuşbakışı görmek için güzel bir yerdir.

Alparslan Türbesi

Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusu olan Alp Arslan’ın türbesidir. Malazgirt ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yaşandığı yer olan Malazgirt ilçesi tarihi ve dini öneme sahip bir bölgedir.

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Karakoyunlu Ulu Camii

Muş’un tarihi dokusunu yansıtmaktadır. Karakoyunlu Beyliği döneminde yapılmıştır. Osmanlı mimarisinin etkilerini taşıyan cami, zengin süslemeleri ile ön plana çıkmaktadır.

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Murat Nehri

Muş’u iki ayrı kısıma bölen Murat Nehri, şehrin en güzel doğal manzarasını sunmaktadır. Nehir kenarında yürüyüş, piknik yapabilir ve doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz.

Çifte Minareli Medrese

Muş’un Malazgirt ilçesinde bulunan bu medrese, 13. yüzyılda Artukoğulları tarafından inşa edilmiştir. İki minaresi ile dikkat çekmektedir.

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Muş Etnografya Müzesi

Şehir merkezinde yer alan müze, bölgenin kültürel mirasını sergilemektedir. Zengin bir koleksiyona sahiptir.  Geleneksel kıyafetler, el sanatları ve arkeolojik eserler burada sergilenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.