Yanışlı Mağarası (Mavi Çini Mağarası)

Yanışlı Mağarası (Mavi Çini Mağarası)

Mersin’in Gülnar ilçesinin Yanışlı Kasabasında yer alan Yanışlı Mağarasını mutlaka bir kere de olsa görmelisiniz. Mağara burada yaşayan halk arasında “Mavi Çini Mağarası” olarak da biliniyor. İçeriye dolan suların mavi ve turkuaz tonlarında devam etmesi, yöre halkının böyle bir ad vermesine sebep olmuş.

Aslında bu mağara çok bilinen mağaralardan biri değildi, ancak son dönem de sosyal medyanın da etkisi ile birlikte bilinirliği artmış görünüyor. Bu mağarayı çok bilinmeyen ama keşfedilmeyi de bekleyen doğal bir güzellik olarak düşünebiliriz.

Görsellik olarak bir mağaranın deniz suları ile kavuştuğu bir görüntü çizen Yanışlı Mağarası Mersin merkezden yaklaşık 145 km uzaklıkta bulunuyor. Mersin’e yolu düşenlerin, Yanışlı Mağarası’nı ziyaret etmesi özellikle önerilir. Değişik bir mağara deneyimi yaşamak mümkündür.

Sosyal medyada genellikle mağara içinden paylaşılan fotoğraflar görmeniz de mümkündür. Karanlıktan doğan gökyüzünü bir mağara içinden seyretmek, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekebilir. Üstelik bu seyri deniz dibinden yapıyor olmak da, kulağa çok hoş geliyor.

Yanışlı Mağarası (Mavi Çini Mağarası)

Yanışlı Mağarası (Mavi Çini Mağarası)

Bazen hava muhalefetinden ötürü esas mağaraya giremeyen ziyaretçiler yan tarafta bulunan küçük mağarayı da ziyaret edebiliyor. Biraz giriş ve çıkış yolunun tehlikeli olduğunu da belirtebiliriz. Çünkü siz içerideyken sular aniden yükselebilir. Bu durum da tehlikeye düşmemek için dikkatli olmakta fayda vardır. Bu yüzden mağaraya rüzgârlı ve şiddetli havalarda girmemeniz önerilir.

Yanışlı Mağarası Yol Tarifi

Bura da herhangi bir konaklama niyetiniz varsa tek seçeneğiniz kampçılık olacaktır. Bu aşamada sorumuz Yanışlı Mağarasına yol tarifi olmaktadır. Yani oluşum olarak oldukça doğal ve dar bir mağara olduğu için herhangi bir konaklama mekânı bulmanız mümkün değildir. Ama kamp tatillerini seviyorsanız sert olmayan havalarda buranın sahilini de değerlendirebilirsiniz.

Yanışlı Mağarası Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şehir dışından gelen misafirler için hemen belirtelim, Yanışlı mağarası giriş ücret uygulaması yoktur. Yani, dilediğiniz zaman buraya ulaşabilir ve görebilirsiniz. Ücretsizdir. Yine aynı şekilde burada herhangi bir saat uygulaması da yoktur. Yanışlı mağarası giriş çıkış saatleri serbesttir.

Kamp seçeneği dışında konaklama düşünüyorsanız Yanışlı Kasabası’nda otel bulabilirsiniz. Yanışlı Mağarası’nın sahil kısmının da kısıtlı olduğunu belirtelim. Öyle geniş geniş kamp yapılamaz belki ama farklı bir deneyim de olabilir, Yanışlı Mağarası’na ulaşmak için, üst kayalıklardan aşağı inmeniz gerekiyor.

Yanışlı Mağarası Kamp Alanı Nerede?

Burada bulduğunuz Yanışlı Mağarası Kamp alanı ücretsizdir. Kayalıklardan inerek sahil kısmına vardığınızda buranın kısıtlı imkânları olduğunu göreceksiniz. Ateş yakmak serbesttir, kamp yaparken ihtiyacınız olan WC, çeşme, market, duş vb. ihtiyaçları burada bulamazsınız. Mağaranın üst kısmı ağaçlık olduğu için yakacak odun bulabilirsiniz. Yukarı inip çıkarken de dikkat etmelisiniz

Değişik bir sahil deneyimi ve kamp heyecanı yaşamak istiyorsanız, Mersin’e yolunuz düşerse Yanışlı Mağarası sizi bekliyor olacaktır. Bu farklı deneyimi yaşarken, şiddetli rüzgârın olduğu günleri tercih etmemeniz kesinlikle önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.