Yaz Döneminde Turizm Sektörü, Savaş ve Pandemi Sürecinin Etkisi

01.12.2023
443
Yaz Döneminde Turizm Sektörü, Savaş ve Pandemi Sürecinin Etkisi

Son yıllar ülkemiz turizmine konulan prangalar eşliğinde geçti dersek sanıyorum yanılmayız. Zira Pandemi süreci sonrası yeni yıl ile birlikte rekor turist sayısı sürecine girdiğimizi düşünürken başlayan Ukrayna Rus savaşı bir önceki yazı da aratacak seviyeye getirdi. Bazı kaynaklar yaz ayları ile birlikte bu durumun üstesinden gelineceği yönündeyken sektör temsilcilerinin çoğu duruma karamsar bakıyor.

Geçtiğimiz iki yıl pandemi kabusu sonrası halen bu duruma çare bulamayan küresel ekonomi Rus ve Ukrayna savaşının başlaması ile sarsılmış durumda. Ekonomik Pazar açısından en önemli iki ülkenin savaşı doğrudan bizleri etkiliyor. Zira bu ülkelerden aldığımız ürünler kadar gönderdiklerimizde varken özellikle Antalya’nın bu iki ülkeden en çok turisti çektiğini söylemek mümkün. Ülke turizmi açısından da çok büyük önemi olan bu hususun Mart ay’ı ortasına gelmemiz ile birlikte nasıl şekilleneceği de sektör tarafından çok merak ediliyor.

Yurt Dışı Tanıtımları Devam Ediyor

Turizm sektörü olarak yaşanan olumsuz olaylara rağmen ulusal ve yerel çapta yapılan tanıtımlar ve çalışmalar turistin ülkemize gelmesi ve döviz getirmesi amacıyla yapılmaya devam ediliyor. Öyle ki Kemer Belediyesi 14-17 Mart’ta Moskova’da yapılacak olan fuarda stant açmayı hedeflemiş durumda. Ülke olarak henüz Rusya’ya karşı yaptırımlar söz konusu değil. Bu aşamada dünya ülkeleri Rusya’ya karşı yaptığı yaptırımın yanında uçuş yasağı koymasına rağmen bizde henüz böyle bir adım yok. Ancak Rusya’nın bazı uçuşlarını iptal ettiğini söylemekte mümkün.

Rusya Ekonomisindeki Kriz

Dünyaca ödeme sistemlerinin aracıları konumundaki Visa ve Master Card Rusya’dan çekildiğini duyurdu. Bu aşamada ülke içinde yapılacak ödemeler halen devam ederken yurt dışı ödemeleri de kapatılmış görünüyor. Bu durumun yanında bankacılık işlemleri açısından da atılan adımlar Rusya’da ekonomik krizin habercisi. İlerleyen süreçte daha zorlu günlerin beklediği Rus halkının savaş bitmiş olsa bile tatile bakış açısını nasıl değiştireceği merak konusu. Ödeme gücü olan turistin gelmesi muhtemel iken olmayanların tatil amaçlı olarak gelemeyeceğini düşündüğünüzde yine turizm sektörü olumsuz etkilenecektir.

turizm

Rusya ve Ukrayna Halkı Savaş İstemiyor

Tüm dünya ülkeleri insanları gibi Rus ve Ukrayna halkı da savaş istemiyor. Sonuçta savaş kötü barış iyi. Ancak savaş devam ediyorken de ülkemizde aynı çatı altında yaşamaya devam eden iki ülke halkında bahsetmekte mümkün. İnsanları nasıl zor durumda bıraktıklarını liderlerin görememesi de çok acı.

Merkez Bankasının yaptığı açıklamalar seyahat kalemlerinin bir önceki yıla göre artışla başladığı bir yılda olduğumuzu gösteriyor. 1,5 milyar dolar kadar artış yaşandığına dikkat çekilirken bu rakamın yıl sonu itibariyle ne kadar olacağı da merak konusu.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.